راه اندازی چهار آزمایشگاه برای تست سنجنده‌های فضایی

معاون سازمان فضایی ایران از راه اندازی ۴ آزمایشگاه جدید در بخش تست سنجنده های فضایی در سال جاری، و عملیاتی شدن فاز دوم تجهیز آزمایشگاه های سنجش از دور در کشور با تخصیص بودجه خبر داد.

به گزارش کلیک، معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی کشور ضمن اعلام این خبر، افزود: برنامه های مهم فضایی در قالب برنامه ششم توسعه تعریف و به مجلس ارائه شده است که در صورت تصویب، برای عملیاتی شدن به اجرا گذاشته می‌ شود. این پروژه های کلان مربوط به توسعه کاربردهای استفاده از امکانات ماهواره های سنجشی، تامین ماهواره سنجشی و کاربردهایی است که این ماهواره ها در بخش های مختلف کشاورزی و کاربری اراضی دارند.

محمد همایون صدر افزود: پروژه های کلان فضایی کشور معمولا در قالب برنامه ۵ ساله تعریف می شود و در کنار آن به زیر پروژه هایی تبدیل می شود که در طول یکسال به اجرا گذاشته خواهد شد.

صدر ادامه داد: هم اکنون آزمایشگاه سنجش از دور که سال ۹۴ راه اندازی شده در ماهدشت فعال است و درصدد هستیم که این امکان را در اختیار روسای دانشکده های سنجش از دور قرار دهیم تا از امکانات این آزمایشگاه برای کارهای تحقیقاتی دانشگاه ها استفاده کنند.

وی اضافه کرد: فاز نخست این پروژه انجام و عملیاتی شده است و فاز دوم راه اندازی و تجهیز آزمایشگاه های سنجش از دور را نیز تدوین کردیم که در صورت تخصیص بودجه ۹۵، این فاز نیز عملیاتی می شود. در فاز دوم این پروژه، قرار است ۴ آزمایشگاه جدید در بخش تست سنجنده‌ های فضایی به این آزمایشگاه افزوده شود.

معاون سازمان فضایی ایران از اختصاص پروژه های فضایی به دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی فعال در عرصه هوافضا خبر داد و گفت: تمامی سعی مان این است که با تخصیص بودجه، تمام پروژه های جاری در بخش فناوری فضایی کشور به سرانجام برسد. از سوی دیگر با تعریف پروژه های جدید طبق برنامه ششم توسعه، از تمام امکانات کشور از جمله توان بخش خصوصی و دولتی و مراکز تحقیقاتی، استفاده خواهیم کرد.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *