8 مورد که شما را در اندروید به یک حرفه‌ای تبدیل می‌کند

اگر به اندروید علاقه شدیدی دارید، در این مطلب به شما خواهیم آموخت که چطور از حداکثر کارایی آن بهره‌مند شوید

به گزارش کلیک، دستگاه اندرویدی شما می‌تواند خیلی کاربردی‌تر  از چیزی باشد که در حال حاضر است. با انجام چند ترفند در صفحه تنظیمات و به وسیله برخی نرم‌افزارهای رایگان به شما کمک خواهیم کرد تا از تمام قدرت دستگاه خود استفاده کنید.

ابزارهای توسعه را فعال کنید

به صورت پیش‌فرض، تنظیمات مربوط به ابزارهای توسعه در صفحه تنظیمات (Settings) مخفی هستند. به منظور ظاهر کردن این تنظیمات مسیر زیر را دنبال کنید :

Settings > General > About Phone > build number

 چهار بار بر روی قسمت build number کلیک کنید. در این لحظه صفحه‌ای پاپ‌آپ ظاهر می‌شود که می‌گوید: شما اکنون یک توسعه‌دهنده (developer) هستید. دوباره به صفحه تنظیمات برگردید. گزینه جدیدی با عنوان Developer Options مشاهده خواهید کرد. به قسمت‌های میانی صفحه بیاید تا جایی که این سه گزینه قابل مشاهده باشند. Window Animation Scale و Transition Animation Scale Duration و Animation Duration Scale. شما می‌توانید هر کدام از آن‌ها را انتخاب کرده و مقدار پیش‌فرض آن را از 1x به 0.5x تغییر دهید. با این کار سرعت اجرای انیمیشن‌ها دو برابر می‌شود. اگر بخواهید، می‌توانید آن‌ها را بر روی off تنظیم کنید تا سرعت بیشتری در گوشی خود احساس کنید. هم‌چنین شما می‌توانید کارهای دیگری در این قسمت انجام دهید. به عنوان مثال، محدود کردن تعداد پردازش‌هایی که در پس‌زمینه انجام می‌شود، نمایش پردازش‌های CPU در صفحه اصلی یا نمایش نقطه برخورد انگشت شما با صفحه نمایش زمانی که صفحه را لمس می‌کنید.

مشاهده کردن و محدود کردن استفاده از اطلاعات

 اگر شما به صورت ماهیانه حداکثر میزان دیتا خود را استفاده می‌کنید و نمی‌خواهید از آن حد تجاوز کنید، بهتر است که میزان مصرف دیتای خود را کنترل کنید. نرم‌افزارهای زیادی در این زمینه وجود دارند  که می‌توانند میزان مصرف دیتا را بررسی کنند. (مانندOnavo Count ،My Data Manager،Data Usage Monitor و غیره) با این وجود شما می‌توانید به صفحه Settings بروید و بخش Mobile Data را بر روی حالت ON قرار دهید و سپس هشداری را برای خود تنظیم کنید تا در صورتی که میزان مصرف دیتای شما از حد مجاز تجاوز کرد، به شما پیغامی داده شود. برای این‌که هزینه اضافی بابت مصرف بیش از حد دیتا پرداخت نکنید شما می‌توانید یک سقف مصرف و در واقع محدودیتی برای خود مشخص کنید. برای مثال اگر حد شما 2 گیگابایت در ماه است شما قادر خواهید بود پیغامی ‌تنظیم کنید تا در صورت رسیدن میزان مصرف شما به 1.8 گیگابایت آن پیغام ظاهر شود و به شما هشدار دهد. هم‌چنین این امکان وجود دارد تا سقف مصرف خود را بر روی 2 گیگابایت تنظیم کنید تا امکان مصرف بیشتری از آن میزان وجود نداشته باشد. در صفحه Data Usage  نیز می‌توانید میزان مصرف دیتای هر نرم‌افزار را به تفکیک مشاهده کنید. به‌علاوه، این بخش به شما اجازه می‌دهد نرم افزارها را به دو دسته نرم‌افزارهایی که در پس‌زمینه (background) از دیتا استفاده می‌کنند و نرم‌افزارهایی که در پیش‌زمینه (foreground) دیتا مصرف می‌کنند، تقسیم کنید. در صورتی که نرم‌افزاری میزان زیادی دیتا در پس‌زمینه مصرف کند شما قادر خواهید بود تا دیتای موبایل خود را برای آن نرم‌افزار مورد نظر قطع کنید. (البته آن نرم‌افزار در سیستم WiFi هم‌چنان می‌تواند از اینترنت استفاده کند.)

قفل هوشمند

این‌که شما از پین کد یا قفل الگویی (Pattern lock) استفاده می‌کنید مهم نیست. مهم این است که یک رمزعبور مطمئن برای جلوگیری از دسترسی به دستگاه خود در نظر بگیرید. اما مسئله این است که شما به احتمال زیاد چندین بار در روز قفل گوشی خود را باز می‌کنید و از طرفی نیز حوصله ندارید تا هر دفعه که می‌خواهید  وارد سیستم‌عامل شوید رمزعبور گوشی خود را وارد کنید. در صورتی که مبتدی هستید بهتر است تا گوشی خود را در حالتی تنظیم نکنید که در با زدن دکمه power گوشی شما قفل شود. هم‌چنین پیشنهاد می‌شود تا مدت زمان پنج دقیقه را برای قفل شدن خودکار گوشی خود تنظیم کنید. در واقع هدف اصلی این است که دیگران نتوانند به گوشی شما دسترسی پیدا کنند نه اینکه شرایطی به وجود آوریم تا کار کردن با گوشی برای شما آزاردهنده شود. در نهایت شما باید سیستم Smart Unlock را بر روی گوشی خود راه‌اندازی کنید. این ویژگی از اندروید 5 به بعد قابل دسترسی است. Smart unlock دستگاه شما را در شرایطی که احساس امنیت کند بدون قفل نگه می‌دارد. به عنوان مثال، این سیستم می‌تواند زمانی که گوشی شما به یک بلندگوی بلوتوثی یا سیستم صوتی یک ماشین یا یک ساعت هوشمند متصل است، آن را باز نگه دارد. هم‌چنین زمانی که شما در خانه یا دفتر کار خود حضور دارید یا توسط یک صدای از پیش تعریف شده و قابل اعتماد یا توسط اثر انگشت به آن فرمان می‌دهید این سیستم قادر خواهد بود تا گوشی شما را باز نگه دارد. جهت انجام این کار به مسیر ریر بروید:

Settings > SecurityLock Screen > Smart Unlock

این مسیر ممکن است در دستگاه‌های مختلف، تفاوت داشته باشد. اما به طور کلی در بخش Security می‌توانید آن را بیابید.

انتقال اطلاعات با سرعت فوق العاده زیاد

آیا شما هنوز از بلوتوث برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود استفاده می‌کنید؟ اگر قصد دارید یک تصویر کوچک یا یک فایل متنی را ارسال کنید، استفاده از این سیستم مشکلی ندارد. اما برای فایل‌های حجیم چطور؟ آیا باید مدت‌ها برای انتقال یک فایل منتظر بمانیم؟ بلوتوث 4.0  دارای سرعت 25 مگابیت بر ثانیه است درحالی که از طریق WiFi می‌توانید با سرعت 250 مگابیت برثانیه اطلاعات خود را رد و بدل کنید. توجه داشته باشید که این حداکثر سرعتی اسمی است در حالی که سیستم WiFi این توانایی را دارد که تا ده برابر سرعت گفته شده، اطلاعات را منتقل کند. در این میانSuper Beam  و ShareIT نرم‌افزارهایی هستند که در این رابطه به ذهن می‌رسند. شما می‌توانید از کدهای QR یا سیستم NFC در این نرم‌افزارها استفاده کنید. نرم‌افزار Shareit  یکی از بهترین‌ها است که بر روی سیستم‌عامل‌های مختلف از جمله iOS ،Android ،Windows ،Mac و Windows Phone قابل نصب است.

کاهش حواس پرتی

به عنوان یک کاربر حرفه‌ای، احتمالا شما دارای حساب‌های کاربری متفاوتی هستید که بر روی دستگاه شما تنظیم شده است. این حساب‌ها می‌توانند شامل چندین حساب کاربری ایمیل، فیسبوک، توییتر، واتس‌اپ، اسنپ‌چت، اسکایپ، فضای ذخیره‌سازی ابری و خیلی موارد دیگر باشد. و این بدان معناست که شما در طول روز مدام با نوتیفیکیشن‌های متفاوتی روبرو می‌شوید و مدام گوشی شما به صدا در می‌آید. برای اینکه بتوانید از این حالت آزاردهنده رهایی پیدا کنید، نرم‌افزارهایی را که قصد دارید ار آن‌ها نوتیفیکیشن دریافت کنید، انتخاب نمایید. از اندروید نسخه 5 به بعد شما می‌توانید کاملا آن‌ها را بر اساس اولویت طبقه بندی کنید که ابتدا کدام نوتیفیکیشن ها را دریافت کتید یا همه را دریافت کنید یا هیچ‌کدام را دریافت نکنید. پیشنهاد می‌شود کمی وقت بگذارید و برای آرامش بیشتر خود این تنظیمات را در بخش Settings انجام دهید. در صورتی که دستگاه شما همانند دستگاه‌های OnePlus دارای دکمه فیزیکی برای جابه‌جایی بین این حالات است، این عمل خیلی راحت‌تر انجام می‌شود. هم‌چنین برای تماس‌ها و پیام‌های خود بهتر است از نرم‌افزارهای TrueCaller و TrueMessenger استفاده کنید. نصب هم‌زمان هر این دو نرم‌افزار بر روی دستگاه شما بسیار عالی است. به طوری که تمامی ‌تماس‌ها و پیام‌های اسپم از دستگاه شما حذف خواهند  شد. این دو نرم‌افزار معمولا بدون آن‌ که مزاحمت خاصی برای شما ایجاد کنند کار خود را به درستی انجام می‌دهند. البته بعضی از کاربران درباره استفاده از TrueCaller تردید دارند. آن‌ها معتقدند که این نرم‌افزار اطلاعات مربوط به مخاطبان آنان را به سرورهای این نرم‌افزار می‌فرستد.

هک شدن از طریق مرورگر وب

مرورگر کروم دارای ترفندهای متفاوتی است  مانند حالت خواندن مطالب به صورت پنهان (hidden reader mode) . این حالت باعث می‌شود تا اکثر وب سایت‌ها با اندازه‌های کاملا مناسب و مطابق صفحه نمایش گوشی کاربر (mobile friendly) نشان داده شوند و تمام عناصری که باعث حواس‌پرتی کاربران می‌شوند از جمله بنرهای تبلیغاتی، ویدیوهای تبلیغاتی و لینک‌های مزاحم را حذف می‌کند. برای انجام این کار مرورگر کروم خود را باز کنید و عبارت chrome:flags را در نوار آدرس بنویسید و بر روی go کلیک کنید. پس انجام این کار لیست بلندی ظاهر خواهد شد که شامل ویژگی‌های مختلفی است که شما می‌توانید هرکدام را به دلخواه خود فعال کنید. از آن‌جایی که تعداد آیتم‌های موجود در این صفحه بسیار زیاد است، پیشنهاد می‌کنیم تا برای پیدا کردن گزینه مورد نظر خود آیکون سه نقطه را که در گوشه بالا و سمت راست صفحه قرار دارد، انتخاب کنید و سپس گزینه Find in Page را برگزینید. در نهایت عبارت reader mode را تایپ کنید. بخشی به نام Reader Mode Triggering نشان داده خواهد شد که یک بخش کشویی در زیر آن قرار دارد از میان گزینه‌های موجود در آن قسمت گزینه Always  را انتخاب کنید. از این پس هرگاه که وارد وب سایتی شوید یک صفحه پاپ‌آپ ظاهر می‌شود تا صفحه مورد نظر را به صورت مناسب در گوشی (mobile friendly) نمایش دهد. ویژگی‌های بسیار زیادی برای آزمایش کردن در این بخش وجود دارد که شما می‌توانید آن‌ها را تست کنید. اگر تمایل دارید تا گزینه های مختلف موجود در این صفحه را آزمایش کنید، بهتر است تا با گزینه‌های ساده‌تری شروع کنید. مانند گزینه های offline pages و catching and password auto-fill. یکی دیگر از ترفندهای جالب در این زمینه بارگذاری شدن صفحات در پس زمینه در زمانی است که شما در حال مشاهده وب سایت دیگری هستید. برای انجام این کار باید نرم‌افزار Flynx را دانلود کنید. می‌توانید به Flynx به دید یک مرورگر شناور نگاه کنید. مهم نیست که در کجا هستید. فیسبوک، توییتر،واتس‌اپ و غیره. بر روی هر لینکی که کلیک کنید آن لینک در مرورگر پیش‌فرض شما باز می‌شود. زمانی که شما نرم‌افزار Flynx را نصب کنید و به عنوان مرورگر پیش فرض خود قرار دهید، کلیک کردن بر روی یک لینک موجب می‌شود تا لینک مورد نظر در پس زمینه گوشی شما باز شود. سپس آیکون کوچکی برای شما ظاهر خواهد شد. این کار موجب می‌شود تا در صورتی که مثلا در حال کار با فیسبوک هستید هم‌چنان در آن باقی بمانید و از طرفی نیز لینک مورد نظر شما در پس‌زمینه در حال بارگذاری است. در صورتی که تمایل دارید لینک مورد نظر را که در پس‌زمینه بارگذاری شده است، بخوانید، کافی است آن آیکون کوچک را انتخاب کنید. علاوه بر این Flynx صفحات را با سرعت بالاتری باز می‌کند و اطلاعات را ذخیره می‌سازد. این ویژگی به دلیل آن است که این نرم‌افزار از اجرای تبلیغات سنگین که در حاشیه سایت‌ها وجود دارند، جلوگیری می‌کند.

ماوس و کیبورد

اکثر دستگاه های اندرویدی ار کیبوردها و ماوس های USB پشتیبانی می‌کنند. کافی است تا یک کابل تبدیل USB  یا standard USB host adapter cable خریداری کنید. سپس با آن می‌توانید هر کیبورد یا ماوس USB را به دستگاه خود وصل کنید. این تبدیل هم‌چنین یا سایر دستگاهایی که از درگاه USB پشتیبانی می‌کنند، سازگار است. به علاوه این تبدیل با ماوس ها و کیبورهای بی‌سیم نیز کار می‌کند و برای این کار شما باید دانگل گیرنده را به این تبدیل (USB host adapter) متصل کنید.

تفاوت میان WiFi و hotspot را به گوشی هوشمند خود بیاموزید

مطمئنا شما می دانید که hotspot چیست. می‌توان hotspot را این‌گونه تعریف کرد: زمانی که شما از موبایل خود برای ساخت یک شبکه WiFi استفاده می‌کنید تا سایر دستگاه‌ها بتوانند به اینترنتی که از طریق دستگاه شما توزیع می‌شود، استفاده کنند. به بیان ساده‌تر دستگاه شما به عنوان یک مودم وایرلس برای سایر دستگاه عمل می‌کند. این تعریف ساده‌ای از سیستم hotspot  بود. مسئله اینجا است که معمولا گوشی شما زمانی که به یک WiFi متصل می‌شود رفتارش تغییر می‌کند. به عبارت دیگر آزادی عمل بیشتری برای دانلود اطلاعات دارد. بنابراین نرم‌افزارها ممکن است به طور خودکار شروع به دانلود و به‌روز رسانی خودشان کنند، به‌روز رسانی‌های سیستم‌عامل انجام شود و یا عملیات پشتیبان‌گیری از فایل‌ها در Dropbox یا OneDrive صورت گیرد. به منظور جلوگیری از این گونه مسائل و هدر رفتن دیتای اینترنت شما می‌توانید محدودیت‌های خاصی را در شبکه خود اعمال کنید. برای این کار به قسمت  Settings > Data usage بروید و سپس به دنبال بخش more بگردید. زمانی که بخش Restrict Networks page را پیدا کردید، آن را باز کنید و شبکه‌های WiFi که قصد محدود کردن آن‌ها را دارید، انتخاب کنید. این کار باعث می‌شود تا نرم‌افزارها نتوانند در پس زمینه به دیتای شبکه شما دسترسی پیدا کنند و هم‌چنین در صورتی که قرار باشد دانلودهای حجیمی در سیستم انجام شود قبل از آن به شما هشدار داده خواهد شد.

منبع: economictimes.indiatimesبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *