تخظی گوگل از قوانین اتحادیه اروپا

در 20 آوریل 2016، کمیسیون اروپایی اعلام کرد که تحقیقات یک ساله اش بر روی اندروید منجر به این باور شد که گوگل ممکن است قوانین اتحادیه اروپا را نقض کرده باشد.

به گزارش کلیک، این کمیسیون با بیانیه ای مبنی بر اعتراض به گوگل و آلفابت (شرکت والد گوگل) به طور رسمی آن ها را به تخطی از قوانین متهم کرد و برای عموم مردم هم شرح حالی از آنچه که گذشت را بیان نمود.
اتحادیه بر این باور است که گوگل در سه بازار مرتبط تسلط دارد و از این جایگاه در رقابت هایش سوء استفاده می کند. اتحادیه مدعی شده که گوگل دسترسی به جنبه های کلیدی اکو سیستم اندروید را با پافشاری بر این نکته که تولید کنندگان تلفن جست جو گر گوگل و برنامه های کروم را نصب می کنند محدود کرده است. همچنین بیان کرده گوگل مانع سازندگان تلفن، از تولید تلفن هایی که نسخه های مختلف اندروید را دارند می شود ( یک توافق نامه به اصطلاح ضد فروپاشی به جز شرکت هایی که از سه گانه اندروید استفاده می کنند). در نهایت اتحادیه به این باور رسید که گوگل به طور غیرقانونی به سازندگان دستگاه ها و تلفن های هوشمند پول می داد تا جست و جو گر گوگل را از ابتدا به طور انحصاری نصب کنند و به صورت پیش فرض از آن استفاده نمایند.
اخیرا اتحادیه تلاش کرد سیستم جستجوی کلی را تنظیم کند اما بحث درباره چگونگی آزادی، در پایگاه های این سیستم به وجود آمد. گوگل می گوید اندروید یک منبع آزاد است و این یعنی هر کسی می تواند هر چیزی که در حیطه اندروید است را بسازد. گوگل بیان کرد که امکان رقابت را در اکوسیستم اندروید فراهم می کند. گذشته از اروپا، بروید نگاهی به دنیای اپل بیندازید، جایی که رقابت در دستگاه ها و سیستم های عامل صفر است. گوگل نسبت به این حرکت معترض شد و گفت که چرا ما اذیت می کنید اما کاری به اپل ندارید؟
به منظور فهم این موضوع باید جستجو را شروع کنیم. در می 2010 اتحادیه بیان کرد که فعالیت های گوگل را در جست و جوهای آنلاین بررسی کرده و از آن جایی که این باور وجود دارد که گوگل ممکن است در میان رقبا، فقط علاقمند به وب سایت خودش باشد. این بررسی با ارائه های مختلف گوگل (که همه رد شدند) بیش از 5 سال طول کشید و از گوگل خواسته شد تا چگونگی اتصال به سایت های جستجوگر به اصطلاح قائم را تغییر دهد.

سپس در آوریل 2015 اتحادیه بیان کرد که در نهایت یک مورد رسمی علیه گوگل آورده شده، اما این مورد بسیار ریزتر از بررسی اولیه 2010 است و تنها محدود به خرید گوگل می شود. اتحادیه بیان کرد به طور همزمان رفتارهای جستجو آنلاین گوگل را هم بررسی می کند.
در مورد اندروید، اروپا تلاش می کند تا ممارست های گوگل برای اعمال قدرتش، در حرکت جایگاهی از دسکتاپ به موبایل را  کنترل کند و همچنین تلاش می کند تا استاندارهایی را برای بازار ایجاد کند. این موضوع جدید اندروید چالش را برای اتحادیه اروپا دوگانه می کند: پیگیری جست و جو (ماموریتی که سال 2010 آغاز شد) و سعی شود رقابت در نرم افزارهای تلفن همراه تقویت شود، جایی که بازار اندروید بسیار قوی تر از اپل است.

گوگل مدعی شده که منبع آزاد بودن اندروید درست است اما یک سری مسائل وجود دارد. مقدار قابل توجهی از نرم افزارها تحت لیسانس نرم افزار نسخه آپاچی به صورت منبع آزاد هستند اما تعدادی از نرم افزارهای هسته ای اختصاصی هستند. رمز موجود در قسمت آزاد اندروید لزوما تمام عملکردهایی را که شما در اکوسیستم موبایل تان می خواهید ارائه نمی دهد. این راه کار طریقی برای سازماندهی رقابت هاست. از ابتدا این موضوع در سایه امکان رقابت طبیعی تر در سیستم های عامل بنا شد تا نسبت به آن چیزی که در دسته های تلفن اپل می بینیم.

اما اروپا می گوید این کافی نیست و صرف امکان پذیر شدن رقابت به این معنی نیست که شرکت با جایگاه فعلی خود از قدرتش سوء استفاده نکند. سوء استفاده از جایگاه قدرت در محوریت قانون مخالف اروپایی است و دیدگاه اولیه کمیسیون اروپایی این است، که گوگل جایگاه مسلطی در سه بازار مختلف دارد، که اتحادیه این سه بخش را، خدمات کلی جست و جوی اینترنتی، سیستم های عامل گوشی های هوشمند مجاز، و اپ استور (فروشگاه برنامه) برای سیستم عامل موبایل اندروید می داند. وقتی گوگل به سازندگان تلفن می گوید که اگر می خواهند بازی های گوگل را نصب کنند باید جستجوگر گوگل و کروم را نصب کنند، اتحادیه بر این باور است که گوگل از تسلطش در فروشگاه برنامه اندروید استفاده می کند تا قدرتش در جستجو را از دسکتاپ به تلفن بسط دهد.

این عکس العمل عجیبی از جانب یک صاحب منصب رسمی نیست که از رقابت حمایت کند. مقامات می خواهند تا جایی که بتوانند رقابت را منصفانه کنند، و از شرکت های قدرتمند که می خواهند از قدرت شان در خلاف جهت قانون و تخریب رقابت استفاده کنند جلوگیری کنند. شرکتی که محصولاتش را بهم مرتبط می کند به طریقی که نفود محصول غالب شان را بیشتر کند باید بداند که ممکن است مورد بازجویی قوانین مخالف واقعیت قرار بگیرد.
همچنین اتحادیه معتقد است که گوگل حتی خیلی مستقیم تر رقابت اندروید را محدود می کند. دومین ادعا اتحادیه این است که اگر کاربران بخواهند برنامه های اختصاصی گوگل را نصب کنند گوگل بر توافقات “ضد فروپاشی” تاکید می کند. به نظر می رسد این توافق نامه شرکت را از فروش دستگاه هایی که سه گانه اندروید را دارند، منع می کند. این عبارت جالب است، و ما می توانیم بحث بسیار جالبی درباره تعداد درست سیستم عامل های رقیب داشته باشیم، اما از دیدگاه رقابتی سوال این است که آیا می خواهیم یک شرکت این تصمیم را بگیرد یا نه. بدون اطلاعات بیشتر عبارت خودش هم مانند یک محدودیت عریان زیبا بر رقابت جلوه می کند.
اتحادیه در قبال فروپاشی، همان طور که قبلا اقدام کرد عمل می کند. در سال 2004 اتحادیه مایکروسافت را مجبور کرد تا ویندوزهایی با و بدون مدیا پلیر ارائه دهند تا بتواند فضای رقابتی بیشتری در مدیا پیلر ایجاد کند و از مایکروسافت در توسعه تسلطش از دسکتاپ به رسانه های جدید جلوگیری کند. اتحادیه در جهت فروپاشی این رای را داد، اگر چه می دانست که پرهزینه تر خواهد بود ( و علاج ماجرا خودش ورشکستگی است). رقابت لزوما ارزان نیست و برای رسیدن به آن باید هزینه هاییی را پرداخت.

زمانی که اتحادیه شروع به پیگیری کارهای گوگل در سال 2010 کرد، پیشرو بازار در سیستم عامل موبایل، نوکیا و سیمبین بودند. بازار خودش تغییر کرد و ممکن است شما فکر کنید که اتحادیه خیلی قاطع گامی برنداشت و گزارش ضعیفی از دستیابی به علاج مناسب در پیگیری هایش از مایکروسافت و تغییرات سریعی که در بازار موبایل دیدیم ارائه داد.
هم زمان به نظر می رسید هیچکس قادر به تشخیص این نسیت که کدام پایگاه باقی خواهد ماند و کدام کنار گذاشته می شود. مشخصا اتحادیه تمایل بیشتری برای مداخله در این امور دارد تا چیزی که در آمریکا شاهد آن هستیم، و من مشکوک هستم که آن ها باور داشته باشند که این همه هزینه نابجا کم باشد و بخواهند بیشتر از این سرمایه گذاری کنند. چه می شود اگر گوگل دیگر نتواند جستجو و کروم را به بازی گوگل مرتبط کند یا عبارت ضد فروپاشی را رها کند؟ به نظر گوگل اکنون هم در حال ارزیابی آن است. چندشاخه کردن اندروید کار آسانی نیست (همان طور که شواهد پیگیری آمازون نشان می دهد). و گوگل احتمالا به اندازه کافی از آن سود برده است که دیگر ادامه آن خیلی برایش مهم نباشد. این ها تغییرات قراردادی هستند و به نظر نمی رسد تغییری در محصولات گوگل به وجود آید.

و مطمئنا همه این ها به نفع اپل می شود. اپل با آی پد و بعدش آیفون، اپل شد، نه به خاطر کارهایی که اتحادیه برای تنظیم سازی مدیا پلیر انجام داده است. در سیستم ios اپل دقیقا همان شرکتی است که مشخص کننده تعداد رقابت ها است (تعدادی در دستگاه ها و سیستم عامل ها، و تعداد بسیار زیادی در بعضی برنامه های دیگر). تا این جای کار اتحادیه تمایلی به سرکشی از اکوسیستم اپل نشان نداده است. تمایلش برای پیگیری کارهای گوگل، نشان دهنده تلاش مستمرش برای تنظیم امور جست و جویی مرکزی گوگل است، البته که با تلسط اندروید در تلفن ها، گوگل هدف بزرگتری از اپل می باشد. مشخصا راه چاره در اینجا تغییر قرارداد و شیوه کاری است. احتمالا اتحادیه فکر می کند که عدم ارتباط جستجو و کروم، و حذف عبارت ضد فروپاشی،دوای درد این مشکل خواهد بود، اگر چه مشخص نیست که کاری را به اتمام خواهند رساند یا نه.
حال به این فکر کنید که اگر اتحادیه بخواهد تمرکزش را بر اپل بگذارد دقیقا باید از کجا شروع کند؟

منبع: thevergeبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *