استفاده از ساختار سبیل های حیوانات در مسیریابی ربات‌ها

بسیاری از پستانداران با استفاده از سبیل‌های خود قادر به تشخیص ویژگی‌های محیط اطراف خود هستند.حیواناتی مانند فوک‌های دریایی و موش‌ها از سبیل‌های خود برای مسیریابی در محیط‌های تاریک استفاده می‌کنند.

به گزارش کلیک، محققان دانشگاه ایلینوی در اربانا-شمپین و موسسه علوم دیجیتالی پیشرفته ایلینوی واقع در سنگاپور چگونگی استفاده حیوانات از سبیل‌های خود را مورد مطالعه قرار داده‌اند و با تقلید از روش مسیریابی حیوانات از این طریق نسخه‌ای رباتیک طراحی کرده‌اند که به مسیریابی ربات‌ها در محیط‌های تاریک کمک می‌کند.

کاگداس تونا، نویسنده‌ای صاحب نظر در مقاله خود می‌نویسد “زمانی که حیوانات در محیط تاریک قرار می‌گیرند می‌توانند به راحتی شکار کنند و یا ویژگی‌های محیط اطراف خود را تشخیص دهند و یا حتی به راحتی می‌توانند در زیر زمین مسیر خوذ را  پیدا کنند. برای مثال فک دریایی می‌تواند با استفاده از سبیل‌هایش حرکات ماهی‌ها را در آب دنبال کند و آن‌ها را شکار کند.

محققان آرایشی از حسگرهای لمسی شبیه به سبیل حیوانات طراحی کرده‌اند که قادر هستند تصاویری بر اساس جریان هوای پیرامونی خود ایجاد کنند، که تا حد زیادی شبیه به روشی عمل می‌کنند که فوک دریایی با استفاده از آن می‌تواند ماهی‌ها را شکار کند.

این سبیل‌های مصنوعی با استفاده از سیم‌های کشسانی نیتینول ساخته‌اند که با نی‌های پلاستیکی پوشانیده شده‌اند.  طول هر یک از تارهای این سبیل مصنوعی 15 میلی متر و عرض آن‌ها 3 میلی متر است و هر یک از آز آن‌ها مجهز به یک کرنش سنج هستند که به پایه سبیل چسبیده شده است. حسگرها برای ایجاد تصاویر، اندازه گیری‌های دریافت شده از کرنش سنج را مورد تحلیل و بررسی قرار می‌دهند.

سازندگان ربات می‌توانند به جای استفاده از روش‌های مرسوم مانند سیستم‌های بینایی، رادار یا سونار (دستگاه ردیابی زیر دریایی که با استفاده از انتشار امواج صوتی عمل می‌کند)، از این سبیل‌های مصنوعی در ربات‌های خود  استفاده کنند. سازندگان ربات‌های تحقیقاتی و ربات‌های امداد و نجات می‌توانند برای هدایت و مسیریابی ربات‌های خود در محیط‌های تاریک از این روش استفاده کنند. در صورتی که این سبیل‌ها در مقیاس‌های بسیار کوچک طراحی و ساخته شوند، می‌توانند در زمینه‌های پزشکی مانند جراحی قلب نیز مورد استفاده قرار گیرند.

قدم بعدی تقویت ساختار سبیل است، با این کار سیستم سبیل قادر خواهد بود نوع اشیای پیرامون خود را تشخیص دهد. در حال حاضر این سبیل فقط می‌تواند تصاوبر  دو  بعدی تولید کند. اما محققان در حال کار کردن بر روی آن برای ایجاد تصویر سه بعدی و همچنین ایجاد قابلیت ردیابی حرکات اشیا در آن هستند.

منبع: treehugger

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *