فاز نخست طرح شبکه اشیای ایران راه اندازی شد

فاز اول طرح شبکه اشیا تهران/ایران در منطقه نارمک تهران راه اندازی شد.

به گزارش کلیک، علی رحمان ‌پور، مجری طرح شبکه اشیا تهران/ایران که در فاز نخست در منطقه نارمک تهران راه اندازی شده است، بیان کرد: در حال حاضر اولین درگاه اتصال ویژه شبکه اینترنت اشیا در منطقه نارمک تهران راه ‌اندازی شده است. این درگاه اتصال (Gateway) به عنوان بخشی از حرکت جهانی شبکه اشیا راه ‌اندازی شده است و نخستین درگاه فعال TTN(the things network) در منطقه خاورمیانه محسوب می شود.

رحمان پور تاکید کرد: شبکه  اشیا با هدف ایجاد یک شبکه‌ جهانی باز و عمومی، غیرمتمرکز و مبتنی بر همکاری جمعی راه ‌اندازی شده است. این شبکه در بخش دسترسی رادیویی از فناوری نوین لورا LoRa بهره می‌ برد که یکی از دو فناوری اصلی دسترسی رادیویی با توان پایین و برد بالا برای اینترنت اشیاء محسوب می شود.

طبق توضیح رحمان پور این فناوری که در باندهای فرکانسی بدون نیاز به مجوز عمل می‌ کند، امکان برقراری اتصال دوطرفه را برای اشیا متصل فراهم می آورد. همچنین ساختار شبکه اشیا به دلیل باز بودن، نسبت به سایر شبکه‌ ها شفا‌ف ‌تر بوده و به دلیل رمزنگاری سطح بالا، از امنیت بسیار مناسبی برخوردار است.

مجری طرح شبکه اشیا ایران ادامه داد: با توجه به اقدامات انجام ‌شده، تهران توانست در کنار شهرهای انتایرو، مونترآل، سن‌ دیگو و کال ‌گری به عنوان یکی از ۵ شاخه با سرعت رشد بالای شبکه اشیا معرفی شود. هم اکنون نیز نام تهران و ایران به عنوان یکی از مراکز فعال، در سایت TTN قرار دارد و علاوه بر آن، سایت اختصاصی این حرکت در داخل نیز به زودی راه‌اندازی خواهد شد و تلاش داریم تا در عین یکپارچگی با این شبکه جهانی، به صورت نسبتا مستقل پیش رویم.

رحمان پور مخاطبان اصلی این شبکه را اپراتورهای ارتباطی، استارتاپ ‌ها و کسب و کارهای مرتبط با فناوری اطلاعات دانست و افزود: شبکه اشیا در حقیقت شبکه ‌ای غیرانتفاعی است که به جز هزینه ‌های پایین سرمایه‌ گذاری اولیه، اجرایی و نگهداری، هزینه دیگری در برندارد و هدف از توسعه آن درآمدزایی مستقیم نیست. ما معتقدیم ایجاد چنین شبکه ‌ای می ‌تواند بستری شود تا شرکت‌ ها و افراد خلاق با ارائه خدمات نوآورانه خود، از آن ‌ها کسب ارزش کنند.

رحمان پور افزود: تفاوت ارائه خدمات بر روی این شبکه با سرویس هایی که از طریق شبکه‌ های ارتباطی موبایل ارائه می شود توان مصرفی بسیار پایین و در مقابل پوشش گسترده آن است. از سوی دیگر به هیچ عنوان هزینه این اتصال قابل قیاس با اتصال اشیاء از طریق سیم‌کارت موبایل نیست.

مجری طرح شبکه اشیا ایران اظهار داشت: کار بر روی شبکه‌ های اینترنت اشیا، از تابستان سال گذشته و با هدف ارائه راهکارهای شهر هوشمند آغاز شد و پس از مطالعات فنی و تجاری، بر روی ارایه راهکارهای کامل اینترنت اشیا متمرکز شدیم.

رحمان پور در مورد کاربردهای مختلف اتصال به شبکه اشیا اظهار داشت: خدمات این شبکه غالباً به صورت B۲B  ارایه خواهد شد و علاوه بر شرکت‌ های بزرگ که حامی توسعه و همچنین کاربر آن محسوب می‌شوند، استارتاپ‌ ها نیز می‌ توانند به رایگان خدمات خود را بر روی این شبکه ارایه دهند.

رحمان‌پور تاکید کرد: هدف این است تا شبکه اشیا به عنوان زیرساخت خدماتی اینترنت اشیا عمل کند تا هر کسب و کاری مجبور نباشد به صورت جزیره ای شبکه ایجاد کند و به جای آن بتواند بر روی خدمات مناسب تمرکز کرده و از آن ‌ها ارزش‌آفرینی کند. از همین رو است که شبکه اشیا چیزی بیش از یک فناوری و در حقیقت یک اکوسیستم است که برای توسعه نیازمند همکاری و مشارکت سایر بازیگران این عرصه است.

وی تاکید کرد: در حقیقت شبکه اشیا آمده است تا جای خالی خود را پر کند و به عنوان شبکه‌ ای مکمل این دو عمل کند. TTN این امکان را فراهم می‌ کند تا کاربردهایی که پیش‌ تر به دلیل هزینه ‌های بالای اتصال، امکان بروز و ظهور نمی‌ یافتند، اکنون عملیاتی شوند. ما معتقدیم ایجاد چنین شبکه‌ ای می‌ تواند بستری شود تا شرکت‌ ها و افراد خلاق با ارائه خدمات نوآورانه خود، از آن ‌ها کسب ارزش کنند.

در همین حال عرفان طاهرخانی، مسئول فنی شبکه اشیاء تهران نیز با بیان اینکه با درگاه‌های بیشتر می توانیم کل تهران را تحت پوشش این شبکه قرار دهیم خاطرنشان کرد: هم اکنون نیز در حال پیگیری راه‌اندازی دو درگاه در مناطق مرکزی و غربی تهران هستیم. برآوردهای اولیه نشان می دهد که با حدود ۱۰ درگاه می توانیم سطح تهران را تحت پوشش اولیه این شبکه قرار دهیم. در همین حال توسعه‌دهندگان و اپراتورها می توانند در عین استفاده از این شبکه، گسترش‌دهنده آن نیز باشند و درگاه‌های بیشتری به آن بیافزایند.

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *