برگزاری سخنرانی علمی انباره داده‌ها در ایرانداک

سخنرانی علمی «انباره داده‌ها» در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران انجام شد

به گزارش کلیک، سخنرانی علمی «انباره داده‌ها» امروز سیزدهم اردیبهشت توسط امید میلانی‌فرد، دانشجوی دکترای مدیریت فناوری اطلاعات در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران(ایرانداک)، در ایرانداک انجام شد.

استفاده از اطلاعات و دانش به عنوان مزیت رقابت اصلی سازمان‌ها محسوب می‌شود. برای جمع‌آوری، یکپارچه‌سازی و استفاده از اطلاعات درون و برون سازمان جهت به کارگیری مدیران و سایر دانش‌کاران سازمانی، زیر ساخت‌هایی نیاز است. از جمله این ساخت‌ها، انباره داده‌ها(data warehouse) است.

انباره داده مخزنی یکپارچه و منحصر به فرد از اطلاعات مورد نیاز سازمان را در قالب مناسب برای دسترسی و تحلیل، جمع‌آوری می‌کند.

میلانی‌فرد ابتدا به ارائه اطلاعاتی در مورد  پیدایش و تعریف انباره داده‌ها پرداخت و اشاره کرد انباره‌ داده‌ها یک مخزن یکتا، کامل و یکپارچه از داده‌هایی است که از منابع گوناگون گرفته شده و به شکلی در دسترس کاربر نهایی قرار گرفته‌اند که بتوانند آن‌ها را دریک زمینه تجاری درک کرده و مورد استفاده قرار دهند.

در این سخنرانی جریان توسعه و نگهداری انباره داده ها به عنوان دوره زندگی انبار داده از نیازسنجی تا طراحی و پیاده‌سازی بررسی شد.

پس از آن، مجید نبوی دیگر دانشجوی دکترای مدیریت فناوری اطلاعات در ایرانداک و پنلیست سخنرانی، به جمع‌بندی سخنرانی در قالب مفاهیم ایرانداک پرداخت و صحبت‌‌های خود را با این توضیح شروع کرد که دانش قدرت است و گزارشات نیز از زمان‌های قدیم ابزاری بوده که به کمک مدیران می‌آمده تا به این دانش دست پیدا کنند.

سپس حضار به طرح سوالاتی پرداختند که میلانی‌فرد و نبوی به این سوالات پاسخ دادند.

امید میلانی‌فرد در حال حاضر مشغول انجام رساله خود پیرامون «ارائه مدل داده‌ای مرجع برای موسسه‌های آموزشی و پژوهشی زیر مجموعه «وزارت عتف»، زیر نظر دکتر محسن کاهانی و دکتر مهدی علیپور حافظی است.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *