شبکه های اجتماعی جرم خیز

شبکه های اجتماعی به دلایل مختلفی مورد توجه و استقبال زیاد کاربران در سرتاسر جهان است و همزمان فواید و مشکلات خاص خود را دارد.

به گزارش کلیک، سرهنگ کامبیز اسماعیلی گفت: بسیاری از افراد با فروش آثار هنری و سایر محصولات ساخت خود در اینستاگرام و تلگرام، علاوه بر ترویج هنر برای خود درآمد حلال کسب می‌ کنند که در نوع خود قابل تقدیر است و پلیس فتا مخالف استفاده صحیح و مناسب از این شبکه‌ ها نیست.
اسماعیلی افزود: با این حال طی ماه های اخیر تعداد زیادی از مجرمانی که شناسایی شده‌ اند از شبکه ‌های اجتماعی موبایلی برای ارتکاب جرم استفاده کرده ‌اند و تلگرام که بیش از ۱۴ میلیون کاربر در ایران دارد، رتبه نخست جرایم سایبری را به ‌خود اختصاص داده است.
وی ادامه داد: بعد از تلگرام شبکه اجتماعی اینستاگرام به دومین کمین‌ گاه کلاهبرداران شبکه‌ های اجتماعی در ایران تبدیل شده، این شبکه اجتماعی به دلیل این که مبتنی بر عکس و فایل ‌های ویدیویی است، به خصوص مورد توجه کلاهبرداران حوزه مدلینگ است.
او تصریح کرد: از طرف دیگر از آنجا که فروشندگان کالاهای تقلبی هم به راحتی می ‌توانند با قرار دادن یک عکس از محصول خود در صفحه اینستاگرام ‌شان اقدام به فروش محصول کنند، این شبکه برای آن ‌ها محبوبیت بیشتری دارد.

اسماعیلی اضافه کرد: بعد از این دو شبکه اجتماعی موبایلی شبکه اجتماعی فیس‌ بوک با اختلاف بسیار زیاد نسبت به این دو، رتبه سوم وقوع جرایم سایبری در بین شبکه ‌های اجتماعی را به خود اختصاص داده است.
رئیس پلیس فتا استان کرمان اظهار داشت: با توجه به گسترش روز‌افزون و قارچ ‌گونه شبکه‌ های اجتماعی در کشور و به تبع آن افزایش جرایم در این حوزه به خصوص افزایش کلاهبرداری، خود کاربران شبکه‌ های اجتماعی به ویژه زنان و دختران ایرانی نیز می ‌بایست مراقبت ‌های لازم را در فضای مجازی به عمل آورند و اجازه ندهند که سودجویان آن ‌ها را بازیچه سوداهای خویش کنند.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *