دسترسی به اینترنت در نقاط کور با شبکه Mesh

کارشناسان شرکت 2pi software  ادعا می‌کنند که شبکه بی­‌سیم مش قادر است اینترنت را در سرتاسر این کره خاکی و حتی در نقاط کور شبکه (black spots) برای کاربران خود به اشتراک بگذارد.

کلیک- شبکه بی‌سیم مِش یا Wireless Mesh Network (به اختصار WMN) یک تکنولوژی بی­‌سیم است که در کاربردهای تجاری و نوظهور، مثل شبکه ‌سازی خانگی پهن‌باند، شبکه­‌های انجمنی و همسایه­‌ای، مدیریت شبکه­‌های هماهنگ و سیستم­‌های حمل و نقل هوشمند از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است. شبکه‌های مش راهکاری قدرتمند و قابل اعتماد به منظور ایجاد و دسترسی به خدمات پهن‌باند بی‌سیم برای فراهم ‌کنندگان خدمات اینترنتی (ISP) و دیگر کاربران نهایی با هزینه‌ای معقول محسوب می‌شوند و از این ‌رو بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. این شبکه‌ها شامل مسیریاب های مش و سرویس ‌گیرنده (کلاینت یا میزبان) مش هستند. در این معماری، مسیریاب‌های مش که ایستا و ثابت هستند، ستون فقرات شبکه را تشکیل داده و سرویس گیرنده‌ها از طریق این مسیریاب‌ها به شبکه (اینترنت) دسترسی دارند؛ همچنان که این سرویس ‌گیرنده‌ها نیز به طور مستقیم به یکدیگر متصل یا اصطلاحاً مش شده‌اند.

مزیت اصلی این شبکه‌های بی‌سیم، توانایی ذاتی آنها در تشکیل یک شبکه قدرتمند است. زمانی که گره‌های مش روشن می‌شوند، آن ها همدیگر را شناسایی کرده و تشکیل یک شبکه می‌دهند.کارستن اکلمن، مدیر شرکت 2pi software می‌گوید: تجربه نشان داده است که اینگونه تکنولوژی‌ها همواره متکی بر استقبال و حمایت کاربران بوده است.
او می‌گوید ما در تلاش هستیم به کاربرانی که به واسطه هر گونه انسداد طبیعی اعم از وجود یک تپه و یا وجود یک دره قادر نیستند از اینترنت بی‌سیم NBN و یا ADSL استفاده کنند خدمات اینترنتی ارائه کنیم. ما در این روش با قرار دادن دستگاه‌های اینترنت هوشمند ارزان قیمت مسیر مسدود شده سیگنال را تغییر داده و اینترنت را با کاربران خود به اشتراک می‌گذاریم.

برخلاف شبکه‌های بی‌سیم سنّتی، WMNها به طور پویا، خودسازمانده و خودپیکربند هستند. به عبارت دیگر، گره‌ها در شبکه‌ی مش به طور خودکار اتصال شان را برقرار و حفظ می‌کنند. این ویژگی، مزایای زیادی را برای کاربران نهایی فراهم می‌آورد، از جمله این مزایا می‌توان هزینه‌ی پپش پرداخت کمتر، نگهداری آسان شبکه، قدرتمندی و پوشش خدمات مطمئن اشاره کرد . علاوه بر این، استفاده از تکنولوژی های رادیویی پیشرفته، مثل واسط‌های رادیویی چندگانه و آنتن‌های هوشمند، ظرفیت شبکه را به طرز قابل‌توجّهی افزایش می‌دهد. همچنین، کارکردهای دروازه (gateway) و پل (bridge) در مسیریاب‌های مش، امکان ادغام سازی شبکه بی‌سیم مش با شبکه‌های بی‌سیم دیگر مثل شبکه‌های حسگر بی‌سیم (WSN) را فراهم می‌آورد. متعاقباً، از طریق چنین شبکه مش بی‌سیم ادغام شده‌ای، کاربران نهایی می‌توانند از مزایای شبکه‌های بی‌سیم چندگانه بهره‌مند شوند.

شبکه‌های مش برای سیستم‌های موبایل (سیار) یا تلفن (ثابت) نیز به کار گرفته می‌شود. مش می‌تواند راه حلی متمایز باشد برای مواقع اضطراری در مواقعی که امکان ارتباطات مشکل است:در تونل‌ها، مکانهای حفر نفت که در آن امکان ورود کلیه افراد نیست و نیاز به ابزارهای کاربردی مثل شبکه ویدئوی بی‌سیمی است تا بدین شکل به کار به صورت زنده و بی‌درنگ با ماشین‌های زمان سنج و سرعت سنج عملیات را انجام داد.شبکه های مش در اروپا از محبوبیت بالایی برخوردارند، هکرها و تولیدکنندگان این صنعت با بهره گیری از این شبکه ها در حال رونق دادن به کسب و کار خود هستند.

بررسی‌ها و آزمایش‌های اولیه نشان می‌دهد این شبکه ها قادرند اینترنت را حتی در نقاط کور شبکه به اشتراک بگذارند.
اکلمن می‌گوید: ما در پی استفاده از جعبه‌های ضد آبی هستیم که دارای یک آنتن، دستگاه پردازشگر و یک باتری متصل به پانل خورشیدی باشد تا بتواند برای هفته‌ها بدون مراقبت و نگهداری به فعالیت بپردازد. ما به راه اندازی یک شبکه مش در نقاط استراتژیک که می تواند نقاط کور را دور بزند کاملاً امیدواریم.وی خاطر نشان کرد: گیرنده‌های شبکه مش بسیار ارزان قیمت اند و در عین حال توان مصرفی پایینی دارند.

شبکه مش متکی به اعتماد کاربران است

برای مدیران این شرکت میزان اعتماد کاربران در استفاده از این روش چنذان مشخص نیست چرا که در بین کاربران آگاهی کافی نسبت به پتانسیل تجاری این تکنولوژی وجود ندارد. همچنین سئوالاتی از قبیل قانونی بودن این تکنولوژی و میزان دانلود در این سیستم همچنان باقی است که در میزان اعتماد کاربران در استفاده از این شبکه را تحت الشعاع قرار می‌دهد.
شرکت 2pi software یک دوره آزمایشی سه ماهه را برای بررسی عملکرد این تکنولوژی آغاز کرده است.
اکلمن می‌افزاید: کاربرانی که به ADSL یا NBN دسترسی ندارند از شنیدن این خبر بسیار هیجان زده خواهند شد چرا که استفاده از دانگل‌ برای آن‌ها بسیار پر هزینه خواهد بود، حتی استفاده از اینترنت 3G همیشه خوب و ایده‌آل نبوده است.
اکلمن در پایان سخنانش افزود: روی صحبت من با آن دسته از کاربرانی است که از NBN استفاده می کنند و به تمامی پهنای باند خود نیاز ندارند، آنها می گویند ما از اینکه اینترنت خود را با همسایگانمان به اشتراک می‌گذاریم احساس خوبی داریم. این موضوع نشان از روح بزرگ مردمان این منطقه دارد و این باعث شده که ما این آزمون بزرگ را در این منطقه انجام دهیم.

منبع: abc.net.auبدون دیدگاه