انقلاب در تولید صفحات نمایشگر با ساخت اولین صفحه گرافن الکتریکی جهان

چین اولین صفحه گرافینی الکتریکی جهان را ساخت. اما این اتفاق چه پیامی برای آینده خواهد داشت؟
به گزارش کلیک، در یک موفقیت بی‌نظیر چین موفق شد اولین صفحه گرافین الکتریکی جهان را بسازد که احتمالا منجر به انقلابی در صفحه نمایشگرهای دستگاه‌های حرکتی مانند دستگاه‌های قابل‌پوشش و خوانشگرهای الکترونیکی می‌شود. این کالا تحت عنوان اولین صفحه گرافینی الکترونیک جهان و همچنین سبک‌ترین و قوی‌ترین ماده رایج دنیا منتشر شده است. این صفحه به واسطه فناوری گوآنگ‌ژو OED و همکاری با شرکت دیگری در استان چانگ‌کینگ توسعه یافت.
این سازه عالی است! می‌توان تنها با ۰٫۳۳۵ نانومتر ضخامت این مواد، نمایشگرهای گرافینی محکم یا منعطف ساخت. صفحه گرافینی الکتریکی رسانای گرما و الکتریسیته است و به طور فرض، با توجه به قابلیت بالایش در انتقال نور، می‌تواند نمایشگرهای تصویری را شفاف یا روشن‌تر کند.
صفحه‌های گرافینی الکتریکی را می‌توان به راحتی و با کمترین هزینه تولید کرد، چرا که از کربن ساخته می‌شوند. اما در ساخت نمایشگر، صفحه‌های الکتریکی قدیمی از فلز ایندیم استفاده می‌شود که بسیار گران و کمیاب است.
گرافین که در سال ۲۰۰۴ کشف شد، یک لایه بسیار نازک از کربن خالص است. گرافین یک لایه مجزا و به شدت فشرده اتم‌های کربن است که در شبکه‌های شش‌گوش لانه‌زنبوری در کنار هم قرار می‌گیرند. اگر چه این مواد به شدت سبک و نازک هستند، اما عملا ۱۵۰ برابر محکم‌تر از استیل هم وزنشان هستند. همچنین گرافین همانند مواد پلاستیکی بسیار کشسان است و می‌‌تواند تا ۱۲۰% بیشتر از طول خودش بسط پیدا کند. اخیرا تک تایمز، گزارشی درباره کاربرد گرافین در نمایشگرهای الکترونیکی داد و این که قرار است در ساخت صفحه‌های لمسی گوشی‌های هوشمند آخرین مدل از این مواد قوی و انعطاف‌پذیر استفاده شود.
اگر در ساخت صفحه‌های لمسی که از گرافین به عنوان رسانا استفاده می‌شود، به جای شیشه، پلاستیک به کار برند، می‌توانند گوشی‌های هوشمند بسیار باریکی بسازند که تا شود و در جیب قرار گیرد. همچنین با قدرت بیش از حد این مواد می‌توان صفحه‌های لمسی را ضد ضربه هم کرد. ولی از آن جایی که صفحه گرافینی الکتریکی جدید تا یک سال آینده در مسیر تولید قرار نخواهند گرفت، هم‌چنان باید منتظر بمانیم.

منبع: techtimesبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *