در روز جهانی کلمه عبور یک رمز مناسب برای حساب های خود انتخاب کنید

همه ی ما اطلاعات شخصی و محرمانه ای داریم، این کلمات عبور باید به قدری خوب و قوی باشند که کسی توانایی دست یابی به اطلاعات ما را نداشته باشد. با رعایت کردن نکات زیر می توانید کلمه عبور قوی و مطمئنی را برای خود انتخاب کنید.

کلیک- ۵ مه روز جهانی کلمه عبور است که فرصت خوبی برای تغییر کلمه عبور و دانستن نکات مهمی برای ایمن کردن و بهتر کردن کلمه عبور تان است.

کلمه عبور از بسیاری از اطلاعات آنلاین ما محافظت می کند. مثلا اطلاعات حساسی مثل آدرس ها، شماره تلفن، حساب های بانکی و اطلاعات کارت های اعتباری. داشتن کلمه عبور خوب و قوی برای حفاظت از این اطلاعات در برابر مجرمانی که قصد دست یابی به این اطلاعات را دارند، ضروری است.

امروزه مردم کلمه های عبوری را ترجیح می دهند که به راحتی قابل نفوذ و حدس زدن است. مثلا کلمه عبور “۱۲۳۴۵”. ایجاد همچین کلمات عبوری باعث افتادن اطلاعات شخصی شما به دست دیگران می شود. پس در روز جهانی کلمه عبور یک سری نکات را می گوییم که کلمه عبور شما را تقویت می کند تا هم استفاده از آن راحت باشد و هم نفوذ در آن سخت تر بشود.

کلمات عبور بلند انتخاب کنید

هیچ وقت کلمه عبور خود را یک کلمه ای نسازید. شما باید یک سری کلمات و عبارات را که یاد آوردن شان راحت است، به هم بچسبانید تا کلمه عبور قوی و خوبی بسازید که نفوذ در آن مشکل باشد. به عنوان مثال اگر شما اقلب از نقل قول های شکسپیر استفاده می کنید پس “tothineownselfbetrue” نسبت به اسم فرزند شما کلمه عبور بهتری است. چیدن چنین کلماتی کنار هم خیلی سخت نیست و نیاز به فکر کردن طولانی ندارد. اگر یک عدد ساده هم بعد از این اسم قرار دهید کلمه عبور شما قوی تر می شود “tothineownselfbetrue103”.

برای حساب های مختلف کلمات عبور مختلف انتخاب کنید

همه ما می دانیم ک باید برای هر کدام از حساب های کاربری مان کلمه عبور جداگانه درست کنیم. اما خیلی ها این کار را نمی کنند. عمدتا به خاطر اینکه یاد آوردن این که کدام کلمه عبور مربوط به کدام حساب است، کار سختی است. البته امروزه بیشتر مرور گر ها به شما اجازه ذخیره کردن کلمه عبور تان را می دهند و در صورت فراموش کردن آن ها، اجازه باز سازی و تغییر کلمه عبور تان را می دهد.

کلمه عبور تان را در اختیار دیگران قرار ندهید

تحت هیچ شرایطی به دیگران اجازه ندهید که کلمه عبور شما را بدانند. هرگز خوشحال نباشید که تمام اطلاعات بانکی و سایر حساب های مهم شما توسط کلمه عبوری که اسم فرزند تان و تاریخ تولدش است، محافظت می شود. اگر کسی به هر دلیلی نیاز به دست یابی به حساب شما را داشت، کلمه عبورتان را به او نگویید و خودتان اطلاعات را برایش بنویسید.

از تعیین اعتبار دو مرحله ای استفاده کنید

حتی کلمات عبور چند کلمه ای با حروف و کلمات بی ربط هم نمی توانند شما را صد در صد از شر هکر ها در امان نگه دارند. این جا است که تعیین اعتبار دو مرحله ای به کار می آید. این روش به این طریق است که برای دست یابی به حساب های خود، نه تنها باید کلمه عبور را وارد کنید بلکه باید از طریق ایمیل یا پیامک قصد دست یابی به حساب تان را تأیید کنید که این ویژگی امنیت حساب شما را بیش تر می کند.

کلمه عبور تان را تغییر دهید

نکته دیگری که همه از ضرورت انجام دادن آن آگاهیم اما انجام نمی دهیم. بسیار مهم است که هر از چند گاهی کلمه عبور خود را تغییر دهیم. حتی سایت های بزرگی همچون Target مورد حمله هکر ها قرار گرفتند. شاید مشکل باشد که هر باری که کلمه عبور را تغییر دادید، دوباره به یاد بیاورید. اما این امکان را دارید که کلمه عبور جدید را در مرور گر خود ذخیره کنید و یا از طریق نرم افزار مدیریت کلمه عبور، کلمه عبور تان را نگه دارید.

از نرم افزار مدیریت کلمه عبور استفاده کنید

اگر کلمه عبور تان را عوض کردید و برای هر حساب کلمه عبور جدا گانه ای انتخاب کردید، می توانید برای به خاطر سپردن این کلمات عبور از نرم افزار های مدیریت کلمه عبور همچون Dashlant یا Last Pass استفاده کنید. این نرم افزار ها نه تنها کلمات عبور را ذخیره می کنند، بلکه به مرور گر شما این اجازه را می دهد که بقیه کلمه عبور تان را به صورت خودکار بنویسد.

منبع:techtimesبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *