امارات برای افزایش باران در کشورش کوه مصنوعی می سازد

دولت مردان امارات متحده عربی قصد دارد برای افزایش میزان بارش چند کوه مصنوعی بسازند

به گزارش کلیک، مسئولان این  کشور گرم و خشک امیدوار هستند که این کوه‌ها تاثیر گزار باشند و بتوانند باعث هدایت جریان هوا به سمت بالا، تشکیل ابر و در نهایت باروری ابرها و بارش باران شوند.

باروری ابرها به نوعی دستکاری اقلیم طبیعی یک منطقه محسوب می‌شود که با هدف افزایش میزان بارش در یک منطقه صورت می‌پذیرد.

محقان مرکز ملی تحقیقات جوّی (NCAR) که توسط یک دانشگاه آمریکایی با هدف انجام تحقیقات مرتبط با جو تاسیس شده است، در حال حاضر در حال مطالعه مدل‌های این پروژه هستند.

همه آن‌ها در مورد این موضوع که مناسب‌ترین مکان برای انجام این پروژه امارات متحده عربی است، توافق نظر دارند اما هنوز در مورد میزان عرض و ارتفاع این کوه‌ها در حال بحث و گفتگو با یکدیگر هستند.

رااُلف برونچیز، متخصص برنامه‌های تغییرات آب و هوایی NCAR در مصاحبه‌ای با مجله اقتصادی Arabian Business اذعان کرد که انجام این پروژه کار ساده‌ای نیست و تیم تحقیقاتی در حال تحقیق بر روی امور نهایی و ارزیابی ارتفاع‌ و عرض مناسب این کوه‌ها و موقعیت یابی هستند و هم زمان در حال بررسی عوامل  اقلیمی منطقه نیز هستند.

وی افزود در صورتی که هزینه این پروژه زیاد باشد، قطعا عملی نخواهد شد، اما راه‌حل‌هایی برای مقابله با مشکلات کمبود بارش در آینده بلند مدت در اختیار مسئولان این کشور قرار می‌دهد.

وی در ادامه گفته‌های خود افزود در صورتی که منابع مالی این پروژه تأمین شود، قدم بعدی یافتن شرکتی برای اجرای این پروژه است. البته در ابتدا باید دید که عملی کردن این پروژه امری ممکن است یا نه

در صورتی که این پروژه با موفقیت اجرا شود، ابرهای ساخته دست بشر این امکان را فراهم می‌کنند که هواپیماها مواد شیمیایی همچون یدید نقره را در هوا پراکنده کنند که این کار در نهایت منجر به افزایش میزان بارش می‌شود.

امارات متحده عربی سازمانی دائمی برای ایجاد تغییرات اقلیمی احداث کرده است که تنها در سال گذشته ۳۸۵ میلیون دلار هزینه صرف کرده است.

منبع:  independentبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *