مکانیزم تنظیم زمان گلدهی در گیاهان کشف شد

مکانیزمی در گیاهان کشف شده که به آن ها کمک می کند زمان گل دهی خود را در بحران افزایش دمای جهانی تنظیم کنند.

به گزارش کلیک، محققان موناش مکانیزم جدیدی کشف کرده اند که گیاهان را قادر می سازد زمان گل دهی خود را در پاسخ به افزایش دما تنظیم کنند.
این یافته که در مجله گیاهان طبیعت منتشر شد می تواند منجر به پیشرفت فناوری هایی شود که می تواند به ما کمک کند پاسخ فیزیکی گیاهان را کنترل کنیم و اثرات افزایش دما را کاهش دهیم.
این کشف به وسیله اعمال ترکیبی از آزمایش های مولکولی، ژنتیکی و محاسباتی زیست شناسی روی گیاهان آرابیدوپسیس انجام شد.
سرپرست گروه موناش توضیح داد که چگونه دو فرآیند کلیدی سلولی پایه با یکدیگر در جهت کاهش سطح یک پروتئین کار می کنند که باعث گل دهی گیاه در پاسخ به افزایش دما می شود. این پروتئین در حالت عادی از گل دهی گیاه پیشگیری می کند.
۱
وی همچنین اشاره کرد فهمیدن نحوه کار این مکانیزم های ژنتیکی با یکدیگر ما را قادر به توسعه فناوری می کند تا بتوانیم گل دهی گیاهان را در دماهای مختلف کنترل کنیم. این مکانیزم ها در تمام ارگانیسم ها وجود دارد، بنابراین می توانیم این علم را در مورد گیاهان زراعی به کار ببریم.
در حالی که وی ۱۰ سال قبل وجود پایه ژنتیکی برای گل دهی گیاهان بر اثر دما را کشف کرد، اکنون پژوهشگران با وجود روش های جدید محاسباتی توانستند به این مکانیزم پی ببرند.
یک پژوهشگر فوق دکتری در شورای تحقیقات استرالیا و اولین نویسنده این مقاله بیان کرد بررسی اینکه آیا مکانیزم های مشابه برای کنترل ژن های دیگر نیز در پاسخ به تغییرات محیطی، کار می کنند یا نه جالب است.
منبع: Sciencedailyبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *