فناوری جدیدی که مچ دست را تبدیل به تاچ پد می‌کند

از زمان ظهور ساعت‌های هوشمند توسعه دهندگان فناوری‌های این ساعت‌ها به دنبال این بودند که فناوری به کار رفته در ساعت‌های هوشمند را فراتر از صفحه کوچک  آن‌ها توسعه دهند. 

به گزارش کلیک، این فناوری که Skin Track نام دارد و توسط موسسه تعامل انسان و کامپیوتر Future Interfaces Group توسعه یافته است موجب شده است که کاربر بتواند از ساعد خود به عنوان تاچ پد استفاده کند. این فناوری همچنین می‌تواند لمس نقاط مختلف پوست را تشخیص دهد. می‌توان این فناوری را به گونه‌ای به کار گرفت که نقاط مختلف پوست مچ دست همانند دکمه‌های مختلف تاچ پد عمل کنند و یا برای حرکت دادن نشانگرها مورد استفاده قرار گیرند.

فناوری‌های پیشین که پوست را تبدیل به نمایشگر می‌کردند از ترکیبی از پوشش‌های انعطاف پذیر، منسوجات تعاملی و دوربین یا نور افکن بهره می‌بردند. در مقابل برای استفاده از فناوری Skin Track تنها کافی است فرد حلقه مخصوصی را روی دست خود ببندد که هنگامی که انگشت فرد پوست  مچ دست را لمس می‌کند یا نزدیک سطح آن می‌شود، موجی الکتریکی با فرکانس بالا و انرژی کم در سراسر  بافت پوست منتشر می‌شود.

یکی از دانشجویان موسسه تعامل انسان و کامپیوتر  Future Interfaces Group اذعان می‌کند که جالب‌ترین موضوع در مورد این فناوری این است که دست و پا گیر نیست. مردم همیشه حلقه و ساعت خود را دست خود می‌کنند. کلیپی مربوط به این فناوری در یو تیوب منتشر شده است.

یکی از دانشجویان این موسسه اذعان می‌کنند که یکی از مشکلات اصلی ساعت‌های هوشمند و جواهرات دیجیتالی دیگر این است که صفحه نمایش آن‌ها بسیار کوچک است. وی در ادامه افزود مشکل این است که نه تنها فضای نمایشگر  ساعت‌های هوشمند بسیار کوچک است بلکه زمانی که کابر از انگشت خود استفاده می‌کند فضای بسیار زیادی از نمایشگر اشغال می‌شود. همانطور که می‌دانید در ساعت‌های هوشمند فرد تنها برای زدن چند دکمه و یا حرکت دادن نشانگرها از انگشت دست استفاده می‌کند.

یکی از استاد یاران موسسه اذعان می‌کند که این فناوری موجب شده است تا فرد به جای حرکت دادن انگشت بر روی صفحه نمایشگر و اشغال فضای اندک آن، از مچ دست خود به عنوان تاچ پد استفاده کند که قطعا نسبت به صفحه فضای بیشتری در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

با استفاده از الکترودهایی که در بند ساعت به کار گرفته شده‌اند، امکان موقعیت یابی دقیق امواج الکترومغناطیسی فراهم می‌شود زیرا میزان فاز امواج متفاوت است. الکترودها با موقعیت ساعت ۱۲ و ساعت ۶ مطابقت دارند. برای مثال می‌توانند تفاوت فاز امواج را تشخیص دهند و از این طریق می‌توانند موقعیت انگشت کاربر را در عرض ساعد مشخص کنند و در موقعیت ساعت ۳ و ۹ می‌توانند موقعیت انگشت کاربر را در طول ساعد مشخص کنند.

محققان به این نکته پی برده‌اند که آن‌ها می‌توانند زمانی که انگشت پوست را لمس می‌کنند موقعیت آن را با دقت ۹۹ درصد مشخص کنند و می‌توانند محل تماس انگشت با پوست را به طور متوسط با ۷٫۶ میلیمتر خطا تشخیص دهند. دقت این روش در مقایسه با سیستم‌های دیگر ردیابی حرکت انگشت بر روی بدن و رویکردهای استفاده از پوست به عنوان نمایشگر بسیار بالا است. محققان نشان داده‌اند که فناوری Skin Track می‌تواند به عنوان ابزاری برای کنترل بازی، حرکت دادن اسکرول در بین صفحات مختلف و زوم کردن روی تصاویر و نقشه‌های مختلف و همچنین ترسیم تصاویر مختلف مورد استفاده قرار گیرد. یک اپلیکیشن پد اعداد  به کاربران کمک می‌کنند تا به جای استفاده از پد اعداد صفحه نمایشگر، از پشت دست به عنوان پدی برای شماره گیری استفاده کنند. کاربر می‌تواند با حرکت دادن انگشت بالای قسمت پشت دست خود از آن مثل یک نشانگر موس استفاده کند و آن را روی پد اعداد حرکت دهد و با لمس اعداد آن‌ها را انتخاب کند.

این فناوری محدودیت‌هایی نیز دارد، تامین برق حلقه یکی از این موارد است. به لطف عوامل طبیعی همانند تعریق و خروج آب از بدن و همچنین تحرک مداوم بدن، در صورتی که حلقه برای مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار گیرد، امواج الکتریکی تغییر جهت می‌دهند.

این فناوری هیچ خطری برای بدن ندارد و هیچ شواهدی وجود ندارد که ثابت کند امواج به کار گرفته شده در این فناوری برای بدن مضر باشند. هنگامی که انسان از وسایل الکترونیکی مانند گوشی‌های موبایل استفاده می‌کند و یا در معرض نور لامپ‌های فلورسنت قرار می‌گیرد، بدون او تحت تاثیر قرار می‌گیرد اما هیچ خطری برای سلامتی او وجود ندارد.

منبغ: physبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *