پیامکی که بسیاری از کاربران آیفون را فریب داد

|
۰ دیدگاه
ارسال پیامک جعلی

پیامک فریب‌کارانه آیفون که به کاربران می‌گوید حساب کاربری iCloud آن‌ها غیرفعال شده است، هم‌چنان در حال انتشار است.

به گزارش کلیک، یک پیامک در میان کاربران آیفون در حال پخش شدن است که ظاهرا گوشی هزاران نفر را تاکنون آلوده کرده است.

این پیام در حال ارسال بین گوشی های مختلف است که به کاربران می‌گوید آن‌ها امکان دسترسی به حساب کاربری خود در iCloud را ندارند.

این پیام با نام کاربری افراد شروع می‌شود و می‌گوید: حساب کاربری iCloud شما غیرفعال شده است. سپس افراد را تشویق می‌کند تا وارد وب سایتی شوند و اطلاعات مختلفی را وارد کنند.

اما این وب سایت به هیچ وجه با شرکت اپل ارتباطی ندارد و در واقع سعی می‌کند تا با فریب دادن کاربران اطلاعات آنان را دریافت کند تا بعدا برای اهداف خراب‌کارانه خود از آن اطلاعات استفاده کند. زمانی که کاربران وارد سایت می‌شوند، از آن‌ها خواسته می‌شود تا جزئیات حساب کاربری خود و حتی اطلاعات بانکی خود  را وارد نمایند تا حساب iClould آن‌ها که دوباره فعال شود.

Cricketer Matt یکی از کاربران توییتر پیش از این از فالوورهای خود درباره صحت این پیام سوال پرسید. اگرچه کاربر دیگری بلافاصله درباره جعلی بودن این پیام به این سوال او پاسخ داد اما این مسئله نشان می‌دهد که چقدر ابعاد این قضیه گسترده است.

هم‌چنین این پیام توسط Jack Dee، کمدین معروف انگلیسی دریافت شد و به نظر می‌رسد روز به روز کاربران بیشتری این پیام خطرناک را دریافت می‌کنند. از لحاظ زمانی می‌توان گفت حدودا از یک ماه پیش این مشکل شروع شده و هم‌چنان ادامه دارد. بهترین راه برای جلوگیری از این نوع کلاه‌برداری‌ها این است که هرگز وارد سایتی که این افراد به شما پیشنهاد می‌کنند، نشوید و هرگز به هشدارهایی که به شما داده می‌شود، عمل نکنید.

در صورتی که می‌توانید سری به سایت اصلی خودتان بزنید و سعی کنید در آن سایت مرجع، جستجو کنید که آیا چنین خبری صحت دارد یا خیر. زیرا اینگونه سایت‌ها که جهت فریب افراد ساخته می‌شوند معمولا ظاهری کاملا مشابه با ظاهر سایت‌های مرجع دارند. به‌علاوه به آدرس سایت در نوار آدرس دقت کنید و ببنید که آیا سایت مربوطه توسط گوگل تایید شده است. (سایت‌هایی که مورد تایید گوگل باشند یک علامت قفل در کنار آدرس آن‌ها قابل مشاهده است)

مرورگرهایی مانند گوگل کروم و سایر مرورگرها به طور خودکار سایت‌های مشکوک را زیر نظر دارند و در صورتی که کاربری قصد ورود به چنین سایت‌هایی را داشته باشد به آن‌ها هشدار می‌دهد.

اگرچه اپل ارسال این پیام‌ها از سوی شرکت خود را کاملا رد کرده است. اما پیام‌های ارسال شده به کاربران ادعا می‌کنند که از سوی iCloud.com ارسال می‌شوند، که یک آدرس موثق برای سرویس iCloud اپل است. در حقیقت شرکت اپل به ندرت پیام‌های خود را از طریق پیامک برای کاربران ارسال می‌کند و بیشتر ترجیح می‌دهد تا به وسیله ایمیل با مخاطبین خود در تماس باشد.

هنوز مشخص نیست که این افراد متقلب از چه طریقی به اطلاعات کاربران دسترسی دارند و برای آن‌ها پیام‌های جعلی ارسال می‌کنند. اما آن‌چه که واضح است، این است که این پیام‌ها به طور تصادفی ارسال نمی‌شوند چون تمام پیامک‌ها با نام کاربران آغاز می‌شود و تقریبا همه آن‌ها نام کاربر مورد نظر را در پیامک ذکر می‌کنند.

منبع: independent

0 پسندیده شده
کارشناس ارشد مهندسی نرم افزار از دانشگاه MMU / مدرس زبان سی شارپ / مدیر وب سایت نیازمندی های مندبالا / علاقمند به استارتاپ ها و کسب و کارهای نوپا. پ.ن : عضو گروه موسیقی فولکلور گیله لوی :) کانال من، معرفی سایتها و اپلیکیشن های خلاق : https://telegram.me/creative_web_app
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.