معرفی نرم افزار های متن باز اندروید

حداقل دو دهه از پیدایش جنبش FOSS با FLOSS یا Free\Liber Open Source Software می گذرد. این عبارت به معنای نرم افزار متن باز رایگان است و همان طور که از نامش بر می آید، بر روی نرم افزارهای متن باز متمرکز است؛ نرم افزارهایی که تمام افراد به کدهای آن ها دسترسی داشته و می توانند آن ها تغییر دهند.

کلیک-  کد منبع اندروید مبتنی بر نرم افزارهای متن باز است و AOSP (Android Open Source Project) به معنای پروژه متن باز اندروید شناخته می شود.
اپلیکیشن های متن باز
اپلیکیشن ها و سرویس های بسیاری مخصوص اندروید وجود دارد که متن باز هستند. یک فروشگاه اپلیکیشن های متن باز مخصوص اندروید با نام F-Droid نیز موجود است.
DuckDuckGo: یک موتور جستجوی جایگزین برای گوگل که به شما امکان گشت و گذار بدون از دست دادن امنتیت تان را می دهد.

۱
AntennaPod: یک اپلیکیشن متن باز برای متوقف کردن پادکست. ممکن است ویژگی های برنامه های اختصاصی را نداشته باشد اما جایگزین مناسبی است.

antennapod
OsmAnd: این اپلیکیشن با نام عجیبش امکان دانلود و استفاده از نقشه های www.openstreetmaps.org را می دهد. می توانید از این اپ در کنار Address To GPS برای پیدا کردن آدرس های مختلف استفاده کنید.

۳
Muzei: این اپ والپیپرهای زنده برای شخصی سازی و زیباسازی گوشیتان ارائه می دهد.

muzei-live-wallpaper
DashClock: به شما کمک می کند از هوم اسکرین یا لاک اسکرین گوشیتان به کمک ویجت به نحو مفید تر و هوشمندانه تر استفاده کنید. برای بررسی ایمیل ها، آب و هوا و هر چیز دیگر می توانید از این اپ استفاده کنید.

۱
Clip Stack: استفاده بهینه از کلیپ بورد. می توانید با این اپلیکیشن موارد کپی، کات یا چسبانده شده را درون حافظه کلیپ بوردتان مرور کنید.

maxresdefault
QKSMS: با این برنامه می توانید اپلیکیشن پیام رسان را بر اساس سلیقه خودتان شخصی سازی کنید و آن را طوری تنظیم کنید که هنگام پاسخ دادن به پیام های دریافتی نیازی به خروج از برنامه های دیگر نداشته باشید.

images
Swiftnotes: جایگزینی برای Google Keep. این اپ به شما کمک می کند سریعا نوت های چسبی (Sticky notes) بنویسید و رنگ آن ها را تغییر دهید.

logo2
Mirakel: یک اپلیکیشن to-do برای یادداشت کردن کارهایی که باید انجام دهید. این اپ دارای طرحی زیبایی است که می تواند کارهایتان را به شما یادآوری کند. در اپلیکیشن DashClock نیز دارای ویجت است.

images
KISS Launcher: یک روش مینیمالیستی برای ساده کردن هوم اسکرین های شلوغ.

images (1)
Material Audiobook Player: توسط این اپ به مجموعه های صوتی DRM-free گوش کنید و می توانید Material Design مدرن را بررسی کنید.

maxresdefault (1)
Amaze File Manager: اندروید بدون اینکه به شما اجازه دهد فایل هایتان را مدریت کنید بی فایده است. این اپلیکیشن به شما اجازه می دهد فایل هایتان را مدریت کنید؛ به همراه ویژگی های اضافی مانند پشتیبانی از SAMBA و مرورگر فایل های روت.

maxresdefault (2)
microG
microG GMSCore یک جایگزین متن باز برای GAPPS یا Google Apps است. صحبت در مورد نصب این برنامه در این مجال نمی گنجد.

microg (1)
Fairphone
شاید قبلا در مورد Fairphone چیزهایی شنیده باشید. Fairphone یک کارخانه سازنده تلفن است که تا حد ممکن اخلاقی و متن باز باشد. این شرکت روی تولید تلفن ها از مواد معدنی بدون درگیری تاکید دارد و اخیرا سیستم عامل مختص به خود را با نام Fairphone OS ارائه داده است.
۱۱

این سیستم عامل متن باز است و از سرویس های گوگل استفاده نمی کند.
امیدواریم این مقاله اطلاعات اصلی در مورد اپلیکیشن های متن باز اندروید را به شما ارائه داده باشد. چه نگران حریم خصوصی خود باشید و چه به سمت این موضوع گرایش داشته باشید، استفاده از قابلیت متن باز نیازمند یک پیمان بزرگ شمرده می شود.
منبع: Androidguysبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *