افزایش سرعت وب سایت با کاهش حجم تصاویر وردپرس

اگر شما یک وبمستر هستید و وب سایت های تجاری یا شخصی مدیریت می کنید، حتما باید بدانید که یکی از عوامل تاثیر گذار در افزایش رتبه سایت شما در گوگل و دیگر موتور های جستجو، بالا بودن سرعت بارگذاری سایت است.

کلیک – یکی از راهکار های افزایش سرعت بارگذاری نیز بهینه سازی تصاویر و کاهش حداکثری حجم آن هاست. حال اگر شما از سیستم مدیریت محتوای ورد پرس استفاده می کنید، می توانید با استفاده از پلاگین Optimus تصاویر سایت خود را بهینه سازی کنید.

 

Optimus چیست؟

Optimus یک پلاگین برای ورد پرس است که توسط KeyCDN ساخته شده و قادر است تصاویر آپلود شده در سایت را بهینه سازی کرده و به صورت بالقوه تا ۷۰ درصد از حجم آن ها را کاهش دهد.

هنگامی که شما یک تصویر جدید در ورد پرس آپلود کنید، آن تصویر به سرور Optimus.io ارسال شده و سرور حجم تصویر را کاهش می دهد. سپس تصویر بهینه سازی شده به سایت شما بازگردانده شده و جایگزین تصویر اصلی می شود. تمامی این مراحل با سرعت زیاد در پس زمینه و به صورت زنده انجام می شود.

Optimus از روش فشرده سازی غیر اتلافی (lossless) استفاده می کند، بنابر این کیفیت تصاویر شما تغییری نخواهد کرد. همچنین این پلاگین تمامی ابر داده (metadata) های اضافی همراه با تصاویر را از بین می برد و در نتیجه حجم فایل ها را کاهش می دهد.

این پلاگین برای تصاویری با حجم کمتر از ۱۰۰ کیلو بایت رایگان است. اگر آن را به نسخه HQ (با حق اشتراک ۱۹ دلار در سال) ارتقا دهید، می توانید تمامی تصاویر را به فرمت .webp تبدیل کنید که حجم آن ها را بیش از پیش کاهش می دهد. نکته مهم این است که فعلا فرمت .webp فقط در مرورگر های کروم و اپرا پشتیبانی می شود.

 

مقایسه قدرت فشرده سازی تصاویر این پلاگین با ابزار دیگر

برای مقایسه قدرت فشرده سازی Optimus با دیگر پلاگین های فشرده سازی تصویر، ما در کنار این پلاگین از پلاگین های  WP Smush و Kraken استفاده کرده ایم.

تصویر استفاده برای مقایسه عکسی از کوهستان فوجی است. حجم فایل اصلی ۶۶۹,۹۸۲ بایت معادل ۶۷۲ کیلوبایت است.

optimus-image-compression-mt-fuji

در تصاویر زیر می توانید نتیجه فشرده سازی این عکس را با سه پلاگین گفته شده مشاهده کنید.

optimus-compression-result

 

Optimus-Plugin-Image-Compression

همانطور که مشاهده می کنید، پلاگین Optimus در مقایسه با WP Smush و Kraken به دلیل استفاده از روش فشرده سازی غیر اتلافی بهترین بهینه سازی را روی تصویر اعمال کرده است.

اگر چه در صورتی که شما از روش فشرده سازی اتلافی (lossy) پلاگین Kraken استفاده کنید (قابلیتی که Optimus قادر به ارائه آن نیست) این پلاگین می تواند تا ۸۳ درصد از حجم عکس را کاهش دهد که عدد بزرگی است. از طرف دیگر Optimus با استفاده از فرمت .webp توانسته است حجم تصویر را تا ۸۳٫۵۹ درصد کاهش دهد.

نکته: پلاگین WP Smush نیز از قابلیت فشرده سازی اتلافی برخوردار است، ولی به خرید نسخه حرفه ای نیاز داشت و به همین جهت ما نتوانستیم آن را تست کنیم.

 

نمایش تصاویر .webp در مرورگر های پشتیبانی شده

همانطور که قبلا گفته شده، فرمت .webp فقط توسط مرورگر های کروم و اپرا پشتیبانی می شود. و اکنون سوال این است که چگونه می توان از فرمت .webp  فقط در مرورگر های پشتیبانی شده استفاده کرد؟ اینجاست که پلاگین  WordPress Cache Enabler به کمک ما می آید. این پلاگین که توسط سازنده Optimus توسعه داده شده است، از سایت شما دو نسخه مجزا می سازد که در یکی تصاویر به صورت معمولی و در نسخه دیگر با فرمت .webp به نمایش در می آید. این پلاگین در مرحله بعد مرورگر کاربر را تشخیص داده و در صورت پشتیبانی از فرمت .webp تصاویر با همین فرمت را به نمایش در می آورد.

 

نتیجه گیری

اگر شما می خواهید صرفا حجم تصاویر را کاهش دهید و کاهش اندک کیفیت آن ها برای شما اهمیتی ندارد، بهترین گزینه استفاده از پلاگین Kraken Image Optimizer است. ولی در صورتی که نمی خواهید کیفیت تصاویر کاهش پیدا کند، می بایست از پلاگین Optimus استفاده کنید که با پلاگین WP cache enabler همراه شده و قادر است سرعت بارگذاری سایت شما را به میزان قابل قبولی افزایش دهد.

منبع: maketecheasier

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *