۷ باور غلط و رایج در رابطه با خانه‌های هوشمند

خانه‌های هوشمند یکی از تحولاتی است که ما را به سمت آینده سوق می‌دهد. متاسفانه به دلیل نوظهور بودن این خانه‌ها، بسیاری از مردم تصورات غلطی در رابطه با آن‌ها دارند.

کلیک – به منظور توضیح بیشتر در رابطه با خانه‌های هوشمند باید اشاره کرد که این نوع خانه‌ها درست همانند خانه‌های معمولی هستند اما با این تفاوت که دستگاه‌هایی را در بر می‌گیرند که به شکل هوشمندانه‌ای با یکدیگر در ارتباط هستند. به ‌عنوان مثال، لامپ‌های را در نظر بگیرید که با خروج از خانه به ‌طور خودکار خاموش شده و با ورود شما به خانه به شکل هوشمندانه‌ای روشن می‌شوند.. این نوع دستگاه‌ها به ‌عنوان ملزومات موجود در خانه‌های هوشمند شناخته شده‌‍‌اند و به نوعی ترکیبی از گجت‌های هوشمندی هستند که در محیط خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اما متاسفانه در بین عموم مردم باورهای غلطی در مورد خانه‌های هوشمند رواج یافته است. به عنوان مثال هنگامی که از خانه هوشمند سخن به میان می‌آید، عده کثیری از افراد در ذهن خود یک خانه عجیب و غریب و مملو از ربات‌ها و موارد این چنینی را تصور می‌کنند. در حالی که به واقع این چنین نیست و خانه‌های هوشمند می‌توانند ساده، عادی، ارزان قیمت و در عین حال کاربردی باشند. در ادامه به چند نمونه از باورهای غلط رایج مرتبط با خانه‌های هوشمند می‌پردازیم.

 

باور غلط اول: خانه‌های هوشمند کاربرد چندانی ندارند!

طبیعی است که با عرضه تکنولوژی‌های جدید نسبت به خرید و استفاده از آن‌ها دچار تردید شویم و در ابتدا سعی داشته باشیم که جوانب احتیاط را رعایت کنیم. اغلب افراد تصور می‌کنند که تکنولوژی‌ها و دستگاه‌هایی که برای خانه‌های هوشمند عرضه می‌شوند کارایی چندانی نداشته و با اهداف فریبنده‌ای تولید شده‌اند. در واقع اغلب افراد تصور دارند که تولید این دستگاه‌ها با قابلیت‌های هوشمندتر تنها با اهداف مالی انجام شده و کاربرد چندانی در زندگی ندارند.

اما واقعیت این است که برخی از محصولات مرتبط با خانه‌های هوشمند به واقع کاربردی هستند. اگر با دید روشن فکرانه‌تری به موضوع نگاه کنید متوجه می‌شوید که اغلب این محصولات و دستگاه‌های هوشمند، فوق‌العاده کارآمد بوده و ارزش صرف هزینه را دارند. برای مثال یک لامپ هوشمند را در نظر بگیرید که به طور اتوماتیک در موارد مورد نیاز خاموش و روشن شده و بدین ترتیب حتی می‌تواند در زمینه هزینه و مصرف انرژی نیز صرفه جویی به عمل آورد. همچنین نگرانی‌های شما مبنی بر روشن ماندن ناخواسته چراغ‌ها نیز بدین ترتیب برطرف می‌شود. به طور کلی محصولات بسیاری برای خانه‌های هوشمند وجود دارد که مزایای متعددی را ارائه می‌دهند.

از طریق IFTTT می‌توان دستگاه‌های هوشمند مختلفی را به هم اتصال داد و این‌گونه به هزاران روش دیگر برای بهبود روزافزون زندگی خود دست یافت. لازم به اشاره است که IFTTT مخفف عبارت “IF This Then That” بوده و در واقع ارتباط شرطی مابین دستگاه‌های موجود در خانه‌های هوشمند را برقرار می‌کند. پیش بینی می‌کنیم که خانه‌های هوشمند به‌زودی همانند گوشی‌های هوشمند فراگیر شوند. مطمئن باشید که اغلب دستگاه‌ها و محصولاتی که منظور استفاده در خانه‌های هوشمند تولید و عرضه می‌شوند محصولاتی کارآمد بوده و ارزش خرید بالایی دارند.

 

باور غلط دوم: دستگاه‌های مورد نیاز خانه‌های هوشمند فوق‌العاده گران هستند!

بسیاری از محصولات خانه‌های هوشمند که در سال‌های اخیر به بازار عرضه شده‌اند، قیمت‌های به نسبت گرانی داشته‌اند. به‌طور قطع واضح است که این محصولات ارزان نیستند اما از طرفی قیمت‌های آن‌ها آن‌قدر هم گران نیست که نتوان از پس هزینه‌های آن برآمد.

smart-home-expense-nest-thermostat

 

اگر شما برای پیاده‌سازی یک خانه هوشمند تنها بر روی خرید محصولات کاربردی‌تر تمرکز کنید، هزینه بسیار مناسبی را می‌توانید برای راه‌اندازی کامل خانه مد نظر صرف نمایید. دسته‌ای از محصولات خانه‌های هوشمند نیز مقرون به‌صرفه هستند و تنها باید در انتخاب آن‌ها دقت عمل به خرج داد. به منظور صرفه‌جویی در هزینه‌ها تنها به دنبال خرید امکانات ضروری و مقرون به‌صرفه‌تر باشید.

smart-home-expense-dropcam

 

باور غلط سوم: خانه‌های هوشمند بیش از حد فنی ‌مهندسی هستند!

ممکن است با شنیدن عبارت “خانه هوشمند” تصورات غلط و به مراتب پیچیده در ذهن شما ایجاد شود، در صورتی که به‌واقع این‌چنین نیست. محصولات و دستگاه‌هایی که در این نوع خانه‌ها استفاده می‌شوند بسیار ساده‌تر از آنچه که شما تصور می‌کنید، هستند. اغلب محصولات استفاده شده در خانه‌های هوشمند به‌ راحتی قابل نصب و استفاده هستند. البته اگر بسته به نظر شخصی، قصد استفاده از محصولاتی با فناوری‌های پیچیده‌تر داشته باشد، نصب و استفاده از آن‌ها به نسبت دشوارتر خواهد شد. اما به طور کلی موارد و دستگاه‌های رایجی که در این نوع خانه‌های مورد استفاده قرار می‌گیرند به هیچ وجه بیش از اندازه فنی و مهندسی نبوده و راه‌اندازی آن‌ها نیاز به نیروی متخصصی ندارد.

 

باور غلط چهارم: هر فردی به خانه هوشمند نیاز دارد!

در طرف مقابل منتقدان، دوستداران خوش بین خانه‌های هوشمند قرار دارند. کسانی که عظمت خانه‌های هوشمند آن‌ها را شگفت‌زده کرده و اکنون اصرار دارند که افراد دیگر نیز به آن‌ها بپیوندند. این نوع پافشاری می‌تواند افراد را به مسیر اشتباهی راهنمایی کند. حقیقت این است که با وجود کاربردی بودن بسیاری از محصولات خانه‌های هوشمند، همه انسان‌ها به آن‌ها احتیاج ندارند.

smart-home-not-everyone

 

برای مثال روش منطقی و صحیح این است که اگر مالک خانه هستید آن را تبدیل به خانه هوشمند کنید. برای افراد اجاره‌نشین ایجاد چنین تغییراتی ضروری نیست. در صورت انجام این نوع تغییرات، افراد به هنگام تخلیه خانه حتما با مشکل مواجه خواهند شد. همچنین تصور کنید که از محصول یا دستگاه نسبتا پیچیده‌ای در خانه هوشمند خود استفاده کرده و از کارایی آن لذت می‌برید، بدون تردید استفاده از این دستگاه نسبتا پیچیده برای برخی از افراد مسن‌تر کار آسانی محسوب نمی‌شود. بنابراین به واقع نیازی مبنی بر استفاده تمامی افراد از خانه‌های هوشمند وجود ندارد! عموما افرادی که بیش از اندازه به تکنولوژی علاقمند هستند به دنبال هوشمندتر کردن خانه‌های خود خواهند بود، بنابراین تصمیم‌گیری در رابطه با این موضوع را بر عهده خود افراد بگذارید و بدانید که هر فردی به خانه هوشمند نیاز ندارد!

 

باور غلط پنجم: خانه‌های هوشمند امنیت بیشتری دارند!

دستگاه‌های امنیتی هوشمند محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند و به‌زودی فراگیر و همگانی می‌شوند اما برای منتقدان یک سوال پیش می‌آید: آیا دستگاه‌های امنیتی هوشمند به‌واقع به حفظ امنیت هرچه بیشتر خانه‌ها کمک می‌کنند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که همه چیز بستگی به شرایط موجود دارد. هم اکنون محصولات امنیتی متعددی موجود هستند. از جمله آن‌ها می‌توان به درب‌های هوشمندی که قابلیت تشخیص حضور افراد را دارند اشاره کرد. برخی از این درهای هوشمند افراد پشت در را شناسایی کرده و با توجه به آن نسبت به بازگشایی قفل در اقدام می‌کنند. در این نوع درها تنظیمات هوشمندی نیز وجود دارد که می‌تواند از ورود غریبه‌ها جلوگیری کند. مطمئنا این نوع درها در شرایط عادی می‌توانند ضریب امنیت خانه را افزایش دهند اما فراموش نکنید که به منظور عملکرد هوشمند این محصولات بسترهای الکترونیکی و پردازشگری به کار گرفته شده‌اند که بدون تردید نفوذ به آن‌ها و هک کردن اطلاعاتشان غیرممکن نیست! بنابراین یک خانه هوشمند نمی‌تواند لزوما امنیت زیادی داشته باشد. اگرچه با تمرکز بر روی بسترهای امنیتی هوشمند می‌تواند ضریب امنیت این نوع خانه‌ها را به شدت افزایش داد.

 

باور غلط ششم: خانه‌های هوشمند حریم خصوصی ندارند!

عده‌ زیادی از مخالفین خانه‌های هوشمند، ادعا می‌کنند که این نوع خانه‌ها حفظ حریم خصوصی را به خطر می‌اندازند. از لحاظ فنی، ادعای آن‌ها کاملا اشتباه است. برای بیان یکی از چند نگرانی‌های رایج در مورد خانه‌های هوشمند می‌توان به اخباری که چندی پیش مبنی بر زیر نظر گرفتن کاربران توسط تلویزیون‌های هوشمند پخش شد، اشاره کرد. این خبر تنها به تلویزیون‌های هوشمند محدود نشد. با توجه به این خبر، سایر دستگاه‌های هوشمند نیز قادر به جاسوسی بوده و از طریق آن‌ها اطلاعات شخصی افراد برای آژانس امنیت ملی آمریکا ارسال می‌شوند! اما به واقع این موضوع صحت ندارد.

تنها به دلیل نقض حریم خصوصی توسط برخی از محصولات خانه‌های هوشمند نمی‌توان تصور کرد که تمام این محصولات این‌گونه هستند. به بیان دیگر، امکان هوشمند سازی خانه‌ها با استفاده از محصولاتی که حریم خصوصی افراد را حفظ می‌کنند نیز وجود دارد. اگر نگران حفظ حریم خصوصی خود هستید، تا حد امکان از محصولاتی که دارای دوربین یا میکروفون هستند استفاده نکنید. از بدترین حالت‌های نقض حریم خصوصی می‌توان به ضبط ویدئو و یا صدا اشاره کرد. اما به طور کلی استفاده از محصولات و دستگاه‌های هوشمند در شرایط عادی منجر به نقض حریم خصوصی افراد نمی‌شود و چنانچه این امر نقض گردد یک جرم سنگین اتفاق افتاده است.

 

باور غلط هفتم: خانه‌های هوشمند در بین مردم محبوبیت خاصی دارند!

تکنولوژی‌های مربوط به خانه‌های هوشمند بسیار هیجان‌انگیز بوده و هزاران کاربرد جالب دارند. در حالی که برخی از محصولات این نوع خانه‌ها کاربرد زیادی ندارند، بسیاری از دیگر محصولات آن به مراتب کارآمد هستند. خانه‌های هوشمند به منظور فراگیر شدن هر چه تمام‌تر ره طولانی را در پیش دارند. همان‌طور که اشاره شد، راه‌اندازی خانه‌های هوشمند فرآیند بسیار دشوار محسوب نمی‌شود اما از طرف دیگر انجام آن آن‌قدرها هم آسان نخواهد بود!

smart-home-not-mainstream

 

حرف و حدیث‌های مرتبط با خانه‌های هوشمند موضوع نوپایی محسوب می‌شوند. ایده خانه هوشمند از سال ۱۹۸۰ میلادی تاکنون وجود داشته اما محصولات این نوع خانه‌ها که واقعا مورد استقبال مردم قرار گرفته باشد، کمتر از ۵ سال است که در بازار عرضه می‌شوند. این صنعت برای رشد همچنان راه طولانی را در پیش دارد. همچنین دقت داشته باشید که استفاده از خانه‌های هوشمند در بین تمامی افراد جالب و محبوب محسوب نمی‌شود و شاید بسیاری از مردم تمایلی نسبت به این تکنولوژی نداشته باشند.

 

نتیجه‌گیری

خانه‌های هوشمند در حال تکامل هستند و بدون تردید در آینده و با فراگیرتر شدن آن‌ها بخش عظیمی از باورهای غلط مرتبط با این تکنولوژی نیز از بین می‌رود. باورهای غلطی مرتبط با خانه‌های هوشمند که در این مقاله ذکر نشده را با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

منبع: makeuseofبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *