دست های مکانیکی معلولین را یاری می دهند

تحقیقات دانشگاه سیمون فریزر کانادا نشان می‌دهد کنترل دست مکانیکی توسط مغز ایده‌ای است که به زودی محقق خواهد شد.

به گزارش کلیک، محققان دانشکده مهندسی این دانشگاه به تازگی سیستمی با عنوان حسگر نواری فعالیت عضله یا M.A.S.S را طراحی کرده‌اند که از یک بند که دور دست پیچیده می‌شود، استفاده می‌کند؛ این بند پر از حسگرهای فشار است که در یک حفره تعبیه شده‌اند و حرکات عضلات فرد را دنبال می‌کنند، این حرکات توسط الگوریتم‌هایی برای کد گزاری کارهایی که فرد قصد انجام آن‌ها را دارد، ترسیم می‌شوند.

همچنین این سیستم قادر است با استفاده از داده‌های ورودی هم زمان با انجام فعالیت‌ها توسط فرد پیش بینی‌هایی انجام دهد و عملکرد خود را تقویت کند. دانی لِتین، قهرمان اسکی پارا المپیک که بر اثر تصادف دستش دچار آسیب شده است، در حال حاضر از این دست استفاده می‌کند و می‌گوید که با استفاده از این دست مکانیکی توانسته است انگشت سبابه و انگشت کوچک دستش را حس کند و از زمان حادثه تصادف چنین حسی نداشته است.

لِتین قصد دارد در رقابت‌های ورزشی با نام Cybathlon که معلولینی که دچار نقص عضو هستند و از اعضای بدن مکانیکی استفاده می‌کنند، در آن‌‌ها شرکت می‌کنند، حضور یابد. این رقابت‌ها در ماه اکتبر در شهر زوریخ آلمان برگزار خواهند شد. این رقابت‌های ورزشی این امکان را فراهم می‌کنند که افراد دارای معلولیت در مسابقاتی همچون برش نان و باز کردن در شیشه‌های مختلف با یکدیگر رقابت کنند. با وجود اینکه این رقابت‌ها آنچنان که به نظر می‌رسند، شدید نیستند اما به نوبه خود برای این افراد نوعی رقابت دو میدانی محسوب می‌شوند. دست اندرکاران این رقابت‌ها امیدوارند که این رقابت‌ها بتوانند در گسترش ابتکار و خلاقیت مفید واقع شوند و باعث شوند افراد معلول دوباره در کارهای خود مستقل شوند.

منبع: cnetبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *