چطور استارتاپ سوئدی به نفوذ در روزنامه پاناما کمک کرد

هر استارتاپی امیدوار است با خوش شانسی رو به رو شود و شرکت فناوری سوئدی متوجه شد که این شانس احتمالا با افشای مدارک پاناما به دست خواهد آمد.
به گزارش کلیک، روزنامه نگارانی که به گنجینه وسیع اطلاعات دسترسی داشتند از منبع آزاد پایگاه اطلاعاتی، برای سر در آوردن از  ۱۱٫۵ میلیون سند، شامل ایمیل ها، عکس ها و صفحات مختلف، که از شرکت قانونی پانامایی موزاک فونسکا فاش شده، استفاده کردند.
“نمودار پایگاه اطلاعاتی” فناوری نوین نقاط را برای آن ها به هم مرتبط و کمک می کرد تا اسامی افراد پولدار و قدرتمند را پیدا و آن ها را به حساب های برون مرزی وصل کنند.
امیل افرم شریک و مدیر اجرایی، زمانی که متوجه شد، آن هم تنها چند ساعت قبل از انتشار، که ائتلاف بین المللی تحقیقی روزنامه نگاران (ICIJ) از محصولات او برای روزنامه پاناما استفاده کردند گفت: “بسیار متعجب شدم.”
فرد ۳۷ سوئدی که اولین پروژه نرم افزاریش را در ۱۶ سالگی منتشر کرد، به رویترز گفت: “لحظه بسیار شیرینی برای فناوری ما است، و این که نمونه بسیار مشخص و محکمی داریم. تا مدت ها این امر برای افراد جذاب بود اما حالا خیلی راحت می توانیم درباره اش حتی با افراد دیگر حرف بزنیم.”
گروه ICIJ به طور مخفی کل سال را بر روی مدارکی که تقریبا ۴ دهه را در بر می گیرد و افشاگری که نور امیدی بود بر برنامه های مالی نخبگان جهان و تحریک کننده خشم عمومی، کار کردند.
در حالی که اکثر پایگاه های اطلاعاتی از کاوش فهرستی استفاده می کنند که می تواند هر مدرکی را با ذکر اسم پیدا کرد، نمودار پایگاه های اطلاعاتی – شبکه عنکبوتی از خطوط را تصور کنید – کمک می کنند تمام ارتباطات میان آن اسم ها و مدارک مشخص شوند.
افرم، در صحبت از سیلیکان ولی در ساعات شلوغ ترافیک صبحگاهی، می گوید: “شما ممکن است آدرس نخست وزیر را داشته باشید و در آن آدرس کس دیگری هم زندگی کند که به جایی مشکوک مرتبط باشد. این ها جهش های ۴،۳،۲،۱ هستند که انجامش در فناوری های دیگر غیر ممکن می باشد.”
فناوری، کلید حل مسئله
مار کابرا ویراستار واحد اطلاعات و تحقیقات ICIJ در بیانیه ای گفت که پایگاه اطلاعاتی فناوری نوین کلیدی برای جست و جو در روزنامه های پاناما بود.
لو رفتن ۲٫۶ ترابایت اطلاعات آن قدر بزرگ بود که وب سایت اخبار علمی، لایو ساینس، بیان کرد که این کار می تواند نتیجه بیش از ۴۱ سال تلاش بی وقفه برای کپی برداری از لیزر پرینتر یک اداره باشد.
فناوری در یافتن راهبران اخباری در راس اطلاعات ضروری است. نویکس پیتی ltd، یک توسعه گر نه چندان معروف استرالیایی، نرم افزاری تهیه کرد که میلیون ها مدرک اسکن شده را قابل جست و جو می کند.
فناوری نوین، که در ۲۰۰۷ در شهر جنوبی سوئد مالمو پایه گذاری شد، اکنون در سان ماتئو کالیفرنیا جز ارکان اصلی به حساب می آید و حدود ۱۲۰ کارمند به خدمت گرفته است. در حال حاضر حدود ۲۰۰ مشتری دارد، از والمارت و eBay گرفته تا گروه های بانکی مانند UBS.
فناوری اش بیشتر در ارتباط با خرده فروش های اینترنتی معروف شده که از آن برای بیان نظرات شخصی شان به مشتری ها بر اساس خرید خودشان و دیگران استفاده می کنند. در نظام بانکی برای مدیریت هویت و دسترسی و جلوگیری از کلاه برداری به کار می آید.
افرم به روزنامه نگاران “کاوشگر” اجازه داد از نسخه رایگان نرم افزارش استفاده کنند. او در حالی که می خندد می گوید: “من به این منظور کار نمی کنم که از ۸ روزنامه نگاری که می خواهند دنیا را حفظ کنند پول درآورم – مدل کاری من این گونه نیست”.
در حالی که شرکت هنوز به سود دهی نرسیده، اما از نسخه های تشکیلاتش درآمد ایجاد می کند که امنیت بالاتری دارد و می تواند در مقیاس وسیع تری ارائه شود.
افرم گفت: معتقدم شرکت می تواند در ۲۰۱۷ به سود دهی برسد و احتمالا برای رسیدن به آن نیازمند پول بیشتری نخواهد بود. در سال گذشته با به خطر انداختن سرمایه شرکت نوردیک کریندم ۲۰ میلیون دلار درآمد داشتند، یعنی رشد صادقانه سرمایه شریک اروپایی و سان استون.
رویای افرم این است که شرکت در ناسداق یا NYSE در نظر عموم قرار گیرد، به طور محتمل دو یا سه بار در سال، اگر چه آگاه است که ممکن است مد نظر غول های نرم افزاری دیگر مانند اوراکل یا مایکروسافت که به سمت پایگاه های اطلاعاتی هندسی پیش می روند قرار گیرد.
وی می گوید: “ما قصد فروش نداریم. ممکن است کسی بتواند روزی ما را بدست آورد اما این رویای ما نیست.”
افرم، که همسرش روزنامه نگار است، طرفدار پروپاقرص فیلم ماتریکس است که شخصیت اصلی اش پدیده ایست که می خواهد با نفوذ به کامپیوتر بشریت را از واقعیت مجازی نجات دهد.
او  بسیار مشتاقانه درباره آینده روزنامه نگاری کاوشگرانه بر اساس استخراج اطلاعات سخن می گوید. افرم می گوید: “منتظر ظهورش چنین چیزی هستم.”

منبع: indiatimesبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *