اولین آزمایش Hyperloop در صحرای نوادا فقط پنج ثانیه دوام آورد

یک اسکلت فلزی با سرعتی برابر با ۲٫۵ برابر سرعت نیروی جاذبه در مسیری شتاب پیدا کرد و به سرعت ۱۸۵٫۶ کیلومتر در ساعت دست پیدا کرد، به گودالی از شن و ماسه رسید و سپس ابر مهیبی از گرد و غبار را در هوا ایجاد کرد.

به گزارش کلیک، آزمایش سیستم حمل و نقل بسیار سریع Hyperloop، قدمی اولیه در راستای ایجاد نوع جدیدی از سیستم حمل و نقل با سرعتی بسیار بالا بود. این کار نخستین آزمایش عمومی Hyperloop که یکی از فناوری‌های شتاب دهنده است، بود.

بروگان بَن بروگان، طراح سیستم Hyperloop پس از آنکه آزمایش به اتمام رسید، گفت که تمام مراحل این آزمایش عمدا و با هدفی خاص صورت پذیرفته‌اند.

ایده این سیستم نخسین بار توسط اِلُن ماسک، مدیر عامل تِسلا مطرح شد. این فرد قصد داشت مسافران را با سرعت ۱۱۲۰ کیلومتر  به درون پوسته‌های معلق در یک لوله نسبتا تحت فشار بفرستند. ماسک برای اولین بار این ایده را مطرح کرد و حالا بسیاری از شرکت‌های نوپا برای ثبت این فناوری به نام خود با یکدیگر رقابت می‌کنند.

شرکت Hyperloop one برای نخستین بار در سال ۲۰۱۴ با مشارکت بروگان بَن بروگان، مهندس سابق پیش رانش شرکت SpaceX و شروین پیشه ور، سرمایه گزار پروژه‌های جدید، تاسیس شد. این شرکت با سرمایه ۸۰ میلیون دلاری تاسیس شد و بیش از ۱۵۰ کارمند دارد. این شرکت برای جلوگیری از اشتباه نشدن نام این شرکت با نام شرکت رقیب خود، از Hyperloop Technologies به Hyperloop Transportation Technologies تغییر نام داد.

این شرکت که دفتر مرکزی آن در لس آنجلس واقع شده است، مسیر آزمایشی خود را تنها شش ماه پیش در قطعه زمین بیایانی واقع در شمال نوار لاس وگاس احداث کرد. در روز چهارشنبه خبرنگاران، کارمندان و اعضای خانواده‌های مدیران شرکت در جایگاهی در محل آزمایش حضور یافتند تا از نزدیک شاهد این آزمایش فوق سریع باشند.

با سرازیر شدن اسکلت فلزی از تپه مهندسان اتاق کنترل محاسبه مدت زمان آزمایش را آغاز کردند. تمام کارمندان مسیر آزمایش که ۷۰۰۰ ولت جریان الکتریسیته در آن ایجاد شده بود را پاکسازی کردند. این مسیر که در فضای باز قرار داشت و مساحت آن ۹۱۴٫۴ متر بود، تنها بخشی از مسیر احداث شده بود. در کنار این مسیر بزرگ لوله‌های خالی عظیمی دیده ‌می‌شد که قطر هر یک آن‌ها ۳٫۳ متر بوذ و لگوی شرکت روی آن‌ها نقش بسته شده بود.

این لوله‌های عظیم برای ساخت یک مسیر بسته به طول ۱٫۵ کیلومتر مورد استفاده قرار خواهند گرفت. سپس شرکت انجام آزمایش را شروع خواهد کرد و قطعه فلزی سورتمه مانند را در هوا معلق خواهد کرد. به دلیل اینکه این قطعات فلزی در هوا معلق می‌شوند مسافران درست مانند هواپیما تنها شتاب اولیه را احساس می‌کنند.

شرکت با سرعت به پیشرفت خود ادامه می‌دهد.

شروین پیشه ور اذعان کرد که این آزمایش فقط یک آزمایش اولیه بود و آزمایش اصلی در مقیاس واقعی در اواخر سال جاری انجام خواهد شد.

شرکت قصد دارد این پروژه را تا سال ۲۰۱۹ عملی کند و تا سال ۲۰۲۱ آن را مورد بهره برداری قرار دهد که البته کمی بلند پروازانه به نظر می‌رسد. شرکت به تازگی اعلام کرده است که همکاری خود را با تعدادی از شرکت‌های شناخته شده در زمینه حمل و نقل در سراسر جهان آغاز کرده است و هدف شرکت از این مشارکت یافتن مکانی برای اجرای این پروژه برای نخستین بار است.

آزمایش روز چهارشنبه در صحرای نوادا هیچ رکورد جدیدی را ثبت نکرد و حتی آزمایش شگفت انگیزی نبود که بتواند توجه بسیاری از افراد را جلب کند؛ چرا که در این ازمایش hyperloop تنها ۵ ثانیه در هوا معلق بود و نشان داد هنوز کارهای زیادی باید بر روی آن انجام شود.

منبع: fox40

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *