نفوذ گوگل در محصولات اپل با Gboard

گرچه اپل دو سال پیش موارد جانبی صفحه کلید را برای iOS ایجاد کرد اما گزینه‌های آن کمی ساده و بی زرق و برق بودند. اکنون Gboard گوگل این روند را تغییر می‌دهد.

به گزارش کلیک، Gboard بسیاری از نشانه‌های صفحه کلید اندروید گوگل از جمله واکنش به کشیدن و پیش‌بینی دقیق را دارد. اما دیگر صفحه کلیدهای iOS مانند Swype این گزینه‌ها را از آغاز داشته‌اند. آن‌چه جیبورد را متمایز می‌کند ویژگی‌های یکپارچه قدرتمند جستجوی آن است که حتی اندروید نیز آن را ندارد.راجان پاتل رئیس پروژه جیبورد می‌گوید “ما در اندروید یک دسترسی واقعا آسان به به اطلاعات داریم. ما مواردی مانند Now On Tap و نوار جستجوی سریع ایجاد کرده‌ایم. در iOS ما از استفاده خود از کیبورد متوجه شدیم که دسترسی سریع به اطلاعات کمی سخت است. مخصوصا اطلاعات از گوگل که اکنون با استفاده از جیبورد همیشه آماده و در دسترس خواهد بود.”

 

Gboard

با ضربه به آیکون گوگل در گوشه بالای سمت چپ، می‌توانید بدون ترک برنامه ایجاد پیام خود یک جستجوی سریع انجام دهید، خواه این پیام ایمیل باشد، چه اسلیک، توئیتر، یا هر آن‌چه در آن لحظه با آن مشغول کار هستید. جستجوی مکان کار با ایمیل را راحت‌تر می‌کند در حالی‌که جستجوی ایموجی و گیف به توئیت‌ها کمک می‌کنند. در حال حاضر اگر شما می‌خواهید به فردی محل فیلم یا تئاتر، رستوران، فروشگاه یا هرجای دیگری را به فردی پیامک کنید، باید از ایجاد پیام خارج شده و مکان را جستجو کنید، سپس آن‌را کپی کرده و به ایجاد پیام بازگردید و آن را در آن‌جا پیست کنید. جیبورد تمام موارد بالا را به‌جز بخش جستجو حذف می‌کند.

روشی که گوگل نتایج را نشان می‌دهد، باعث می‌شود جیبورد بسیار مفید باشد. زمانی که جیبورد به یک انجام جستجو پاسخ می‌دهد، برای دیدن نتایج به سمت راست ضربه بزنید. برای فرستادن نتایج به پیام کافیست روی آن ضربه بزنید. این کار لینک را کپی کرده و خودکار آن را در بخش ایجاد پیام پیست می‌کند. این جستجو به گیف و شکلک نیز گسترش پیدا کرده است.

screen322x5722

 

البته گوگل برای نوع‌دوستی چنین ویژگی را ایجاد نکرده است. تعداد بسیار زیادی از صاحبان آیفون به‌جای استفاده از نقشه گوگل از نقشه اپل و از اپلیکیشن Yelp به‌جای سایت Yelp استفاده می‌کنند. این امر به این معنی است که گوگل قادر نیست فعالیت‌های آنان را زیر نظر داشته باشد  و از همه مهم‌تر نمی‌تواند از آن برای تبلیغات استفاده کند. با ایجاد یک جستجوی سریع که به‌راحتی از آن می‌توان استفاده کرد، بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر اپل وارد حوزه گوگل خواهند شد.

پاتل می‌گوید شما می‌توانید تعداد زیادی اپلیکیشن مانند پینترست، OpenTable و موارد دیگر را ببینید که کارهای جستجو را انجام می‌دهند اما در اغلب آنان انجام جستجو و ایجاد لینک بیشتر از ایجاد یک پیام طول می‌کشد.

استفاده از جیبورد یک اخطار احتیاطی نیز دارد: هنگام استفاده از آن در پیامک، مکان‌نمای آن به‌طور پیش‌فرض بخش پیامک را به‌جای بخش جستجو انتخاب می‌کند. این امر ممکن است کمی باعث سردرگمی شود و یا پیامک را به عنوان یک عبارت جستجو در نظر بگیرد.

این ویژگی اکنون در آمریکا در دسترس است و تیم پاتل در حال تلاش هستند تا زبان‌های دیگری را به آن اضافه کنند و در دسترس سایر مردم جهان نیز قرار دهند.

منبع: wiredبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *