کارگاه آموزشی آشنایی با مالکیت فکری و ثبت اختراع

 کارگاه آموزشی «آشنایی با مالکیت فکری و ثبت اختراع» با هدف آشنایی مدیران و کارشناسان ارشد شرکت‌های دانش بنیان با مباحث اصلی پیرامون پتنت، روش‌های جستجو و تحلیل پتنت، برگزار می‌شود.

به گزارش کلیک، یکی از مهم‌ترین الزامات ورود فناوری‌های نوین به بازار، اطمینان از حفاظت حقوق مالکیت فکری و اثبات حق مالکیت افراد یا شرکت‌های نوآور بر آن‌هاست. مالکیت فکری به عنوان یکی از زیرساخت‌های مهم توسعه فناوری بیش از یک قرن است که در دنیا مورد توجه ویژه قرار گرفته است و در این راستا، معاهدات و کنوانسیون‌های فراوانی وجود دارد که همگی حاکی از اهمیت این مقوله است. عدم توجه به قوانین مالکیت فکری در بازارهای داخلی و بین‌المللی می‌تواند خسارات زیادی را از جمله افشا شدن فناوری در بازار هدف، در پی داشته باشد.

کانون پتنت ایران

«کانون پتنت ایران» با در نظر گرفتن نیازمندی‌های کشور در زمینه مالکیت فکری، اقدام به استقرار واحدهای فعال در این حوزه، در قالب یک مجموعه متمرکز نموده است. این کانون که از سال ۱۳۸۴ به عنوان واحد مالکیت فکری «ستاد ویژه توسعه فناوری نانو» فعالیت خود را آغاز نموده است، از سال ۱۳۹۳، با موافقت «معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری»، در قالب «کانون پتنت ایران»، امور مرتبط با حوزه مالکیت فکری و به ویژه ثبت اختراع را تمامی حوزه‌های علم و فناوری عهده‌دار شده است.

مالکیت فکری و ثبت اختراع

هر آن‌چه را که ناشی از فکر، خلاقیت و ابتکار بشر بوده(مانند اختراعات، نشانه‌ها، طرح‌ها‌، آثار ادبی و هنری و …) و دارای ارزش اقتصادی و قابلیت داد و ستد باشد، مالکیت فکری گویند. این آثار مورد حمایت قوانین مالکیت فکری (پتنت، برند تجاری، طرح صنعتی و حق مؤلف) قرار می‌گیرند و به پدیدآورندگان آن‌ها یک سری حقوق مادی محدود به زمان و حقوق معنوی دائم، اعطا می‌شود.

از مهم‌ترین الزامات و پیش‌نیازهای ورود محصولات دانش‌بنیان به بازارهای داخلی و بین‌المللی اطمینان از حفاظت از حقوق مالکیت فکری و اثبات حق مالکیت فناوران و شرکت‌ها بر آن‌هاست. از این رو نظام‏های مالکیت فکری و به ویژه نظام ثبت اختراع (پتنت) برای ثبت رسمی این دستاورد‌ها و احراز مالکیت افراد بر نوآوری‏‌ها و ابتکارات‌شان در کشورهای مختلف ایجاد شده است. عدم توجه به قوانین مالکیت فکری می‌تواند خسارات زیادی را از جمله سرقت فناوری توسط و یا مورد پیگرد قرار گرفتن از طرف رقبا و سازندگان محصولات مشابه گردد.

اهداف سمینار:

آشنایی مدیران و کارشناسان ارشد شرکت‌های دانش بنیان با مباحث اصلی پیرامون پتنت، روش‌های جستجو و تحلیل پتنت

 

محتوای دوره:

معرفی پتنت

معرفی اجزا پتنت

آشنایی با منابع رایگان جستجوی پتنت

جمع بندی

پنل پرسش و پاسخ

 

مدرس: مهندس مالک سعیدی

  • مدیر کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

 

  • مدت کارگاه : ۳  ساعت
  • ساعت برگزاری : ۱۷:۳۰ – ۱۴:۳۰
  • زمان برگزاری : روز سه شنبه مورخ  ۹۵/۰۲/۲۱
  • هزینه کارگاه با احتساب تخفیف ۷۰ درصدی شرکت های دانش بنیان(ریال) : ۴۰۰٫۰۰۰
  • لینک ثبت نام آنلاین :  evand.ir/events/patent

توجه: نظر به حمایت ۷۰ درصدی کریدور از سمینارها و کارگاه‌های آموزشی مصوب، شرکت‌های دانش بنیان ، تنها ۳۰ درصد از شهریه کامل کارگاه را پرداخت خواهند کرد. لذا برای دریافت اطلاعات تکمیلی با واحد آموزش به شماره تلفن ۶۳۱۰۳۴۳۴ – ۰۲۱ ، آقای مشمولی، تماس حاصل فرمایید.

 

آدرس محل برگزاری :

تهران، خ ستارخان، خ شهید حبیب اله، خ زنجان شمالی، کوی سیادت، پ ۶۵، ط اول، سالن اجتماعات

 

تلفن: ۶۳۱۰۳۴۳۴-۰۲۱           فکس: ۶۳۱۰۶۴۱۰-۰۲۱بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *