بررسی کلی بازار بازی در ایران

طبق گزارش ارائه شده از سوی شورای عالی فضای مجازی، ایران ۲۵ میلیون گیمر دارد. از میان این افراد ۲٫۵ میلیون نفر در زمینه بازی تخصص دارند و علاقه مند به تجربه بازی‌های ارائه شده برای کامپیوتر و کنسول‌های بازی هستند.

کلیک – ما در این مقاله قصد داریم بازار بازی ایران را از ابعاد مختلفی بررسی کنیم. امیدوار هستیم بتوانیم برای کسانی که قصد فعالیت در این بازار را دارند، اطلاعات خوبی ارائه دهیم و این مقاله بتواند آن‌ها در این مسیر یاری دهد. اگر چه بازار بازی در ایران با محدودیت‌هایی مواجه است که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد  اما از پتانسیل‌های خوبی برای کسب موفقیت نیز برخوردار است. با ما همراه باشید.

عدم کسب درآمد از محصولات تولید شده برای کامپیوتر

به دلیل اینکه اکثر محصولات تولید شده برای کامپیوتر در ایران کپی می‌شوند، هیچ درآمدی از طریق آن‌ها کسب نمی‌شود. این موضوع برای محصولات تولیدی برای کنسول‌های بازی پلی استیشن ۳ و ایکس باکس ۳۶۰ به دلیل اینکه هک می‌شوند، نیز صادق است. تنها راه کسب درآمد در زمینه بازی فروش قطعات سخت افزاری کامپیوترها و کنسول‌های بازی، لوازم جانبی آن‌ها و جدیدترین بازی‌های ارائه شده برای نسل هشتم کنسول‌ها یعنی ایکس باکس وان و پلی استیشن ۴ است.

اگر چه در مورد بازی‌های تولید شده برای موبایل و تبلت و همچنین بازی‌های آنلاین موضوع کمی فرق می‌کند. به دلیل اینکه این بازی‌ها رایگان هستند می‌توان درآمد خوبی از طریق آن‌ها کسب کرد و همچنین آن‌ها را به راحتی کپی کرد.

برای مثال بر خلاف اینکه توسعه دهنده بازی Clash Of Clans یعنی Supercell در ایران نمایندگی ندارد، اما این بازی در ایران بیش از ۸٫۵ میلیون نفر کاربر دارد.

قبلا به دلیل عدم دسترسی کاربران ایرانی به ویزا یا مستر کارت، آن‌ها قادر به خرید الماس یا “gem” نبودند. الماس‌ها در بازی Clash Of Clans ابزاری برای تقویت و تسریع روند ساخت و ساز توسط کاربران است. کاربران ایرانی برای دور زدن این تحریم، از طریق سایت‌های دیگر که gemها را به فروش می‌رساندند، اقدام به خرید آن‌ها می‌کردند. به تازگی سایت بازار با مشارکت SuperCell امکان فروش جم را در داخل کشور فراهم نموده است.

۱

این موضوع به معنای این است که زمانی که توسعه دهندگان یا اپ استورها در حال جمع آوری داده‌های مربوط به کاربران هستند، آمار مربوط به کاربران ایرانی حتی ثبت هم نمی‌شود.

مشهورترین بازی‌ها در ایران

  • FiFA
  • PES
  • Call Of Duty
  • Assassin Creed
  • Prince of Persia

بازی‌هایی که در سایت Steam دارای بیشترین امتیاز هستند.

  • Dota2
  • Counter Srike
  • Call Of Duty

بازی‌ها را از کجا خرید کنیم

منبع خرید بازی‌های آنلاین همانند گوگل پلی، اپ استور و Steam به صورت رسمی در ایران در دسترس نیستند.

در نتیجه ایران از معدود کشورهایی است که سایت‌های داخلی را جایگزین سایت‌های بین المللی اصلی فروش بازی‌ کرده است. در ایران ده سایت آنلاین برای فروش نرم افزار فعالیت می‌کنند که سایت‌های بازار، Plazza ،Myket  و Iranapps چهار سایت اصلی در این زمینه هستند.

۲۲

گزارشات سالانه نشان می‌دهد که فروش کلی آن‌ها در سال ۲۰۱۵ در حدود ۴۰ میلیون دلار بوده است که این رقم بیش از میزان فروش سایت‌های اصلی بوده است. این رقم مربوط به فروش اپلیکیشن‌ها نیز است که در سال ۲۰۱۶، ۱۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

بر خلاف اینکه تعداد سایت‌های ایرانی برای فروش بازی‌ها افزایش پیدا کرده است، اما برخی از گیمرها در مورد استفاده از شبکه‌هایی همانند VPN (شبکه خصوصی مجازی) جهت دسترسی به فروشگاه‌های بین المللی بازی، اطلاعات خوبی دارند.

در این سایت‌های آنلاین هیچ نرم افزاری برای کامپیوتر ارائه نشده است و بازی‌های آنلاین نیز در لیست این سایت‌ها مشاهده نمی‌شوند. بنابر این برخی از افراد درصدد راه اندازی نسخه آزمایشی سایت Gameup.ir هستند. این سایت بازار بازی‌های موبایل و تبلت را مورد پشتیبانی قرار می‌دهد و مزیت عمده این سایت ارائه خدمات مختلف برای بازی‌های گوناگون خواهد بود.

بررسی از دیدگاه مالی

۳

وقتی که بحث مالی مطرح می‌شود باید به این موضوع اشاره کنیم که شرکت‌های خارجی تولید کننده بازی، مانع بزرگی در مقابل ایران قرار داده‌اند. ایرانیان باید به دنبال راهی ساده و کارآمد برای انجام فرایند پرداخت باشند که امری دشوار است.

ایران به دلیل تحریم‌های اعمال شده در برقراری ارتباط با شبکه جهانی مالی با مشکلاتی مواجه شده است. بسیاری از افراد داخل کشور به سیستم‌های پی بال ، مستر کارت و ویزا کارت دسترسی ندارند و در عوض سیستم منحصر به فرد شتاب در داخل کشور جایگزین این سیستم‌ها شده است.

سیستم شتاب (شبکه انتقال اطلاعات بین بانکی) یک سیستم پرداخت خودکار الکترونیکی بانکی است که تمام کارت‌های اعتباری داخل کشور از این سیستم استفاده می‌کنند. در حدود ۳۰۰ میلیون کارت اعتباری داخل کشور به این سیستم متصل هستند و به این صورت شبکه‌ای یکپارچه از برای پرداخت از طریق کارت ایجاد شده است که در آن تمام کارت‌های صادر شده در تمام پایانه‌های در دسترس، قابل پذیرش هستند. تقریبا هر فرد ایرانی سه یا چهار کارت اعتباری دارد.

پورتال پرداخت آنلاین مورد استفاده در همه سایت‌های ایرانی، شاپرک (شبکه الکترونیکی پرداخت کارت) است. افراد با استفاده از این سیستم می‌توانند با کارت‌های اعتباری صادر شده توسط همه بانک‌ها وجه مورد نظر خود را به صورت آنلاین پرداخت کنند.

اما در مورد معاملات آنلاین موضوع متفاوت است. زمانی که شرکت‌های خارجی قصد استفاده از این سیستم آنلاین را داشته باشند، با مشکل مواجه می‌شوند، زیرا استفاده از این سیستم نیازمند کسب مجوز از وزارت صنعت و معدن است. شرکت‌های خارجی برای استفاده از این سیستم باید روندی را طی کنند تا دولت آن‌ها را برای عضویت در سیستم ایرانی تجارت آنلاین به رسمیت بشناسد. انجام این روند معمولا دو ماه به طول می‌انجامد و سپس سیستم Enamad.ir به شما یک نماد اعتماد اعطا می‌کند.

۴

نماد اعتماد

در مورد زبان هم باید بگوییم زبان بیشتر بازی‌ها انگلیسی است. ممکن است این موضوع برای گیمرهای حرفه‌ای مشکلی نباشد اما وقتی که بحث شرکت‌های غیر انگلیسی زبان توسعه دهنده و منتشر شده بازی مانند  Travian Games که یک شرکت آلمانی تولید کننده بازی است، مطرح می‌شود، زبان نیز مشکل ساز می‌شود. تفاوت‌ عمده‌ای بین بازی‌های داخلی و بازی‌های انگلیسی وجود دارد زیرا انگلیسی زبان مادری کاربران ایرانی نیست.

با در نظر گرفتن اینکه در ایران ۲۳ میلیون گیمر وجود دارد که شامل گیمرهای بازی‌های گوشی و تبلت و بازی‌های کامپیوتر می‌شود، آیا بهتر نیست که زبان فارسی را نیز به بازی‌ها اضافه کنیم؟ زبان فارسی گسترده‌ترین زبان در آسیای جنوب شرقی است.

بازاری پیچیده

اگر قصد دارید وارد چنین بازاری شوید و در آن موفق شوید باید کمی صبور باشید. در کشور ایران قوانین اسلامی حاکم است. این موضوع به معنای این است که تمام محصولات سرگرمی، فرهنگی و هنری که قصد راه یابی به بازار این کشور را دارند، باید از این قوانین تبعیت کنند. برای مثال بازی‌هایی که دارای محتوای نامناسبی باشند، برای ورود به ایران مجوز نخواهند گرفت. سانسور در بازی‌ها شامل سانسور محتوای مستهجن، محتوای ضد دینی و به ویژه محتوای ضد امنیت کشور می‌شود. بدن زنان (هم بالا تنه و هم پایین تنه) هم همیشه باید پوشیده باشد.

سیاست دولت در جهت حمایت از توسعه دهندگان خدمات اطلاعات و فناوری (IT) این است که این افراد برای حساب‌های کاربری آنلاین خود هیچ وجهی پرداخت نکنند. بنا براین در حال حاضر برای انجام معاملات آنلاین هیچ وجهی نباید پرداخت کرد.

چه چیزهایی را باید در مورد بازی‌های خارجی در نظر گرفت

اگر بخواهید یک بازی  موبایل و کامپیوتر را از طریق فروشگا‌ه‌های آنلاین بازی در کشور توزیع کنید، باید بازی مورد نظر خود را به پورتال پرداخت آنلاین فروشگاه متصل نمایید. هر فروشگاهی رابط کاربری برنامه نویسی مختص خود را دارد، بنابر این لازم نیست فرایند کسب مجوز رسمی دولتی، یعنی همان نماد اعتماد را دنبال کنید.

افراد برای رده بندی بازی باید از سیستمی به نام اِسرا (سیستمی برای رده‌ بندی بازی‌های رایانه‌ای در ایران که توسط بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای ارائه شده ‌است) استفاده کنند که نسخه‌ای از سیستم رده بندی نرم افزارهای سرگرمی (ESRB) برای استفاده در داخل کشور است. انجام این روند معمولا دو هفته طول می‌کشد اما برای تولید کنندگان داخلی این روند سریع‌تر انجام می‌شود. توزیع بازی‌های خارجی، چه بازی‌های کامپیوتری و چه بازی‌های موبایل و تبلت، نیازمند کسب گواهی توزیع از سایت Ircg.ir یا Ebazi.org است.

۵

معمولا فروشگاه‌های آنلاین ۳۰ درصد از مبلغ بازی را به عنوان کمیسیون دریافت می‌کنند و منتشر کنندگان درآمد حاصل از فروش بازی‌های خود را به صورت ماهیانه دریافت می‌کنند.

در حال حاضر فروشگاه‌های آنلاین برای خدماتی که به افراد ارائه می‌دهند، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده دریافت می‌کنند؛ این کار به منظور کاهش وابستگی کشور به درآمد نفتی صورت می‌پذیرد. قانون برنامه پنجم پنج ساله توسعه کشور پیش بینی کرده است که سالانه یک درصد به میزان مالیات بر ارزش افزوده اضافه شود.

منبع: wamdaبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *