تلگرام همچنان دغدغه است!

کاهش تعرفه اینترنت، افزایش تعرفه تلفن ثابت، طرح ترابرد پذیری شماره های تلفن همراه و تلگرام همچنان بحث های داغ حوزه ارتباطات هستند.

به گزارش کلیک، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص کاهش ۱۵ درصدی تعرفه اینترنت گفت: ما کمیته ‌ای در وزارت ارتباطات تشکیل داده ‌ایم تا کاهش تعرفه اینترنت را بررسی کند و امیدواریم طبق قولی که داده‌ ایم اوایل امسال به قول ‌مان عمل کنیم البته در آن زمان ما موعدی را مقرر نکرده ‌ایم و گفتیم موعدی و عددی را برای کاهش تعرفه ‌ها اعلام نکردیم.

واعظی درباره نرخ ‌های مطرح شده برای افزایش تعرفه تلفن ثابت توضیح داد: تمام این موارد در کمیسیون تنظیم مقررات مطرح شده است اما همه در حد پیشنهاد بوده و هنوز به هیچ جمع‌ بندی مشترک و قطعی نرسیدیم.

وی در مورد کف قیمت‌ گذاری اینترنت موبایل نیز تاکید کرد: کار گروهی با حضور اپراتورها، این موضوع را در حال بررسی دارند‌ و تمام تلاش این است که با مقررات ‌گذاری در مورد کف قیمت‌ سرویس‌ های ارتباطی، رقابت ناسالم را از بین برده و علاوه بر اپراتورهای ارتباطی، سایر شرکت‌ های ارائه ‌دهنده خدمات اینترنت نیز بتوانند به حیات خود ادامه دهند؛ این موضوع نیز تا یک ماه آینده مشخص خواهد شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص اجرای طرح ترابرد پذیری شماره موبایل تصریح کرد: کارها طبق زمان‌ بندی پیش رفته و همه چیز آماده بود که امروز این طرح‌ را اجرایی کنیم اما با توجه به تداخل پیش‌آمده با پروژه ‌های زیرساختی، این برنامه را به هفته آینده موکول کردیم.

واعظی در مورد وضعیت مسدود کردن کانال ‌ها و شبکه ‌های تلگرام، نیز افزود: خوشبختانه هر آنچه که ما به این پیام‌ رسان فرستادیم، از سوی تلگرام مسدود شده است. البته ممکن است در پیدا کردن این شبکه‌ های غیراخلاقی نیز برخی کوتاهی ‌ها از سوی دستگاه ‌ها صورت گرفته باشد اما به طور کلی آنچه که از سوی ما و قوه قضائیه به عنوان لیست به این شبکه پیام‌ رسان اعلام شده، مسدود شده است.

وی ادامه داد: علاوه بر اینکه کابران باید در استفاده از این شبکه رعایت جوانب را کنند، ما نیز باید مانند سایر کشورها، شبکه اجتماعی داخلی خودمان را داشته باشیم و اعلام می‌ کنیم که کسانی که در این زمینه فعالیت خواهند داشت، مورد حمایت مالی و فنی قرار خواهند گرفت و ما امیدواریم شبکه‌ های اجتماعی ایرانی بومی داشته باشیم که سرورهایشان در کشور باشد.

او در توضیح حل مشکل کیفیت اینترنت که به عنوان یکی از وعده‌ های دولت یازدهم مطرح شده بود، گفت: اختلالات و مشکلات طی دو سال اخیر کمتر شده است و به هیچ عنوان نمی‌ توان وضعیت اینترنت را با قبل مقایسه کرد. اگرچه ذائقه و مطالبات مردم بیشتر شده است اما باید انصاف را مد نظر قرار دهیم که وضعیت اینترنت با ۳۲ ماه قبل قابل مقایسه نیست. هم ‌اکنون سامانه‌ ای در سازمان تنظیم مقررات، کیفیت اینترنت را رصد می کند و به تمام ارائه ‌دهندگان خدمات برای کیفیت خدمات ارائه شده، تذکر خواهیم داد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه ‌ریزی ‌های انجام شده، کاهش پهنای باند را در شبکه انتقال برای ارائه‌ دهندگان خدمات ارتباطی فراهم کردیم تا در نهایت کاربران نهایی بتوانند با کاهش قیمت اینترنت، اگر یک فیلمی را تا پیش از این به قیمت ۱۵ هزار تومان تماشا می‌کردند، امروز بتوانند حتی از قیمت یک سی‌ دی نیز کمتر هزینه پرداخت کنند.

واعظی همچنین درخصوص طرح هایی برای کف قیمت اینترنت توضیح داد: ایده ‌ای مطرح شده بود که به جای کف قیمت پنج دهم به ازای هر کیلوبایت دیتا، این رقم به دو دهم تغییر کند، اما اینها همه در حد پیشنهاد است و هنوز قیمت بسته‌ های اینترنت به ازای نرخ هر کیلوبایت دیتا مشخص نشده است.

وی از سرمایه‌ گذاری و مذاکره شرکت‌ های خارجی در پروژه اپراتور فیبر نوری منازل خبر داد و گفت: هم‌ اکنون مذاکراتی صورت گرفته است تا کشیدن فیبر به منازل و به محل کار مردم از طریق سرمایه ‌گذاری خارجی انجام ‌گیرد که امیدواریم تا دو ماه آینده به نتیجه برسد.

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *