روش فعال سازی پوسته بَش لینوکس در ویندوز ۱۰

مایکروسافت به تازگی در کنفرانس سالانه خود اعلام کرده است که قصد دارد با کمک شرکت کانونیکال (Cononical) که توسعه دهنده سیستم عامل لیکونس است، پوسته شَل را برای ویندوز ۱۰ ایجاد کند. این خبر نه تنها توجه توسعه دهندگان ویندوز را به خود جلب کرده است بلکه مورد توجه توسعه دهندگان لینوکس نیز قرار گرفته است.

کلیک – ما قصد داریم در این مطلب چگونگی فعال سازی این پوسته را در ویندوز برای شما توضیح دهیم. فعال سازی این پوسته کمی دشوار است اما اگر به کامپیوتر علاقه مند باشید ممکن است بخواهید این پوسته را امتحان کنید.

نکته: این پوسته که بر روی ابونتو (سیستم زیر مجموعه‌ای ویندوز) اجرا می‌شود، فقط در نسخه ۶۴ بیت ویندوز ۱۰ قابل اجرا است.

Windows Insider

قبل از اینکه از سیستم جدید زیر مجموعه‌ای ویندوز برای لیکونس استفاده کنید، باید در برنامه  Windows Insider عضو شده باشد. برای انجام این کار باید وارد سایت برنامه شوید و یک اکانت ایجاد کنید.

۱

پس از آنکه در برنامه عضو شدید وارد برنامه شوید، منوی Start را باز کنید و سپس عبارت “Settings” را تایپ کنید. سپس آیکون سیستم تنظیمات ظاهر می‌شود و باید برای اجرای این آیکون روی آن کلیک کنید.

۲

زمانی که وارد قسمت تنظیمات شدید در قسمت جستجو عبارت ” Advanced Windows Update Options “ را تایپ کنید و پس از جستجو روی گزینه مورد نظر کلیک کنید. در قسمت Advance option در پایین صفحه گزینه ” Get Insider Preview builds” را پیدا کنید، سپس روی  ” Get started” کلیک کنید. سپس از شما خواسته می‌شود وارد اکانت مایکروسافت خود شوید. این کار را انجام دهید و پس از آن اسلایدری ظاهر می‌شود که باید آن را بکشید.

۳

Developer Mode

پس از آنکه Windows Insider را فعال کردید باید Developer Mode را نیز فعال کنید. برای انجام این کار منوی Start را باز کنید و عبارت ” developer mode” را جستجو کنید. پس از آن عبارتی تحت عنوان ” For developers settings” ظاهر می‌شود که باید روی آن کلیک کنید.

۴

پس از آنکه وارد قسمت “developer mode” شدید، روی دکمه رادیویی (نوعی عنصر در رابط کاربری است که به یک کاربر اجازه می‌دهد تا گزینه‌ای را از بین تعدادی گزینهٔ از پیش تعریف شده انتخاب کند) که در  کنار “developer mode” قرار دارد، کلیک کنید. این کار باعث فعال سازی ویندوز ۱۰ برای استفاده از جدیدترین امکانات توسعه دهنده می‌شود. بعد از انتخاب این گزینه‌ها که مربوط به تنظیمات است، پنجره را ببندید.

نصب بش برای ویندوز

پس از انجام تمام کارهای لازم برای نصب حالا نوبت نصب قابلیت استفاده از سیستم‌ زیر مجموعه‌ای ویندوز برای استفاده از لینوکس است. منوی Start را باز کنید و سپس بر روی آیکونی که در کنار عبارت “Check for updates” قرار دارد، کلیک کنید.

۵

با انجام این کار قسمت مربوط به آپدیت‌های ویندوز راه اندازی می‌شود. با کلیک بر روی دکمه “check for updates” فرایند آپدیت آغاز می‌شود. هنگامی که بر آن دکمه کلیک کردید ویندوز ۱۰ جدیدترین پچ‌های توسعه ویندوز را دریافت خواهد کرد و آن‌ها را برای نصب آماده می‌کند.

زمانی که دانلود فایل‌ها به پایان رسید، برای نصب فایل‌های آپدیت کامپیوتر خود را ریست کنید.

فعال کردن بَش

بعد از ریست شدن کامپیوتر و نصب فایل‌های آپدیت، باید پوسته بش را فعال کنید. به منوی Start بروید و عبارت “features” را جستجو کنید. سپس عبارت “Turn Windows features on or off” را پیدا کنید و برای راه اندازی ویندوز روی آن کلیک کنید.

۶

در قسمت Windows Feature window عبارت “(Windows subsystem for Linux (beta” را پیدا کنید و سپس آن را با تیک زدن فعال کنید. با این کار قابلیت پوسته بّش فعال می‌شود. پس از تیک زدن گزینه کامپیوتر خود را ریست کنید. بعد از راه اندازی مجدد ویندوز کار تمام است.

استفاده از پوسته بّش

۷

بَش به آسانی می‌تواند راه اندازی شود. برای این کار کافی است منوی Start را باز کنید و سپس کلمه “Bash” را جستجو کنید. پس از آن روی عبارت “Bash on Ubuntu on Windows” کلیک کنید و آن را اجرا کنید. سپس از شما خواسته می‌شود فایل‌هایی را دانلود کنید و همچنین شرایط ذکر شده را بپذیرید. کارهای خواسته شده را انجام دهید، پس از آن می‌توانید از این  سیستم زیر  مجموعه‌ای جدید استفاده کنید.

۸

در این پوسته می‌توانید بسته‌های نرم افزاری پایه ای لینوکس را اجرا کنید و هر گونه برنامه مرتبط با لینوکس را نصب و از آن استفاده کنید

سخن آخر

این سیستم زیر مجموعه‌ای لیکونس که برای ویندوز مورد استفاده قرار می‌گیرد، با همکاری مایکروسافت و سیستم عامل کانونیکال ایجاد شده است. این سیستم نوید بخش توانایی‌های بالقوه ویندوز در آینده است. آیا این سیستم از پروژه متن باز بر روی سرورهای ویندوز پشتیبانی می‌کند؟ آیا با این سیستم می‌‌توان یک محیط دسکتاپ جایگزین روی ویندوز نصب کرد؟ آیا می‌توان از ابزارهای بسیار عالی لینوکس در ویندوز استفاده کرد؟ احتمالات بی شماری در مورد این موضوع وجود دارد.

فکر می‌کنید نظر کاربران سیستم عامل لینوکس و ویندوز در مورد استفاده از پوسته بش در ویندوز چیست؟ آیا این کار تصمیم خوبی است یا نه؟

 

 

منبع: maketecheasierبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *