نخستین نشست المپیاد بین‌ المللی فناوری نانو

|
۰ دیدگاه

محل ستاد توسعه فناوری نانو، سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵، میزبان نخستین نشست المپیاد بین‌ المللی فناوری نانو با حضور نمایندگانی از کشورهای کره‌ جنوبی، روسیه، تایوان، تایلند، مالزی و قزاقستان بود.

به گزارش کلیک و به نقل از ICTPRESS، دکتر بیت‌ اللهی، مدیر روابط بین‌الملل ستاد توسعه فناوری نانو، در این نشست گفت: در این نشست بعنوان نخستین نشست المپیاد بین‌ المللی فناوری نانو تجارب، برنامه‌ ها و سیاست‌ های هر یک از کشور‌های حاضر در خصوص آموزش فناوری نانو بیان و به اشتراک گذاشته می شود، امیدوارم مباحث و ارائه ‌های این نشست برنامه و دستاوردی مناسب برای برگزاری نخستین المپیاد بین‌ المللی فناوری نانو باشد.
دکتر سرکار، دبیر ستاد توسعه فناوری نانو به عنوان نخستین سخنران‌، اظهار داشت: در حال حاضر در ایران ۶۶ آزمایشگاه دانش‌ آموزی فناوری نانو تاسیس و تجهیز شده که بیش از ۶۰ هزار دانش‌آموز از امکانات این آزمایشگاه‌ ها بهره ‌مند می شوند. آزمایشگاه‌ های دانش‌ آموزی نانو راه بسیار مناسبی برای ایجاد آمادگی دانش‌ آموزان در راستای ورود به حوزه فناوری نانو هستند.
دکتر سرکار به برگزاری دوره ‌های آموزشی و راه‌ اندازی و تجهیز آزمایشگاه دانش‌آموزی توسط باشگاه دانش‌ آموزی و شبکه توانا ایران در چین اشاره کرد. وی اعلام کرد: سه آزمایشگاه دانش‌ آموزی نیز توسط این شبکه در اکوادور درحال تجهیز و راه ‌اندازی است.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو درخصوص نحوه برگزاری کارگاه‌های آموزشی و ارائه محصولات به کشور چین پاسخ داد: کارگاه‌ های آموزشی به زبان انگلیسی و تجهیز آزمایشگاه در یک پکیج کامل شامل، تجهیزات (از جمله دستگاه نانوکوتینگ، اسپاترینگ، الکتروریسی و میکروسکوپ‌های STM,AFM)، نانو‌مواد، Lab books و کاتالوگ هر یک از محصولات به زبان چینی ارائه شده است و این خدمات برای کشورهای دیگر و با زبان‌ های خارجی مختلف از سوی ایران قابل انجام است.
در بخش دوم این نشست بین‌ المللی دکتر لیو دبیر مجمع فناوری نانو آسیا (ANF) در سخنرانی به بررسی اجمالی ابتکارات و استراتژی ‌های کوتاه‌/ بلند‌مدت المپیاد بین‌المللی نانو (INO) پرداخت.
دکتر لیو ترویج پایدار توسعه فناوری نانو، توسعه بین‌المللی فناوری نانو و تحریک علاقه به علم و فناوری نانو را از جمله اهداف برگزاری المپیاد بین‌ المللی نانو دانست و تصریح کرد: تشکیل کمیته مشورتی، کمیته سازماندهی (محلی و جوانان)، اعضای پنل داوری و دبیرخانه از جمله مواردی هستند که بایستی در راستای ساختار عملیاتی INO مورد توجه قرار بگیرند.
در ادامه نشست دکتر بیت ‌اللهی پیش ‌نویس اولیه تدوین شده در راستای برگزاری المپیاد بین‌المللی نانو را ارائه کرد.

این پیش‌نویس شامل ۹ بند به شرح زیر است:
۱. بیانیه کلی مسابقه، تاریخ های مهم و مشارکت
۲٫ کمیته اجرایی INO
۳٫ کمیته علمی INO
۴. کمیته رهبریINO
۵. مرکز اطلاع رسانی
۶. رویه برگزاری
۷. برنامه ‌ها؛
۸. اعلام نتایج و جوایز
۹٫ اعتبار آیین ‌نامه.

شایان ذکر است پیش‌نویس و درفت اولیه برگزاری المپیاد بین‌المللی فناوری نانو و مفاد آن که توسط ستاد توسعه فناوری نانوی ایران تدوین شده در این نشست ارائه و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
در این نشست نمایندگان کشورهای کره‌‌ جنوبی، تایلند، روسیه، تایوان‌، مالزی و ایران به ارائه برنامه ‌ها، فعالیت ‌ها، دستاوردها‌، پیشینه فعالیت ‌های نانویی و فرآیند برگزاری مسابقه که در هریک از کشور‌ها در حال انجام است، پرداختند. همچنین در بخشی دیگر هر یک از نمایندگان فعالیت ‌های آموزشی در راستای آموزش الکترونیکی و بسته ‌های آموزشی ارائه شده در این خصوص را معرفی کردند.
علاوه بر این نشست‌، در روزهای ۲۹ و ۳۰ اردیبهشت ‌ماه نیز نشست بین‌المللی با موضوع گواهی‌ دهی و برچسب‌ گذاری محصولات فناوری نانو در محل ستاد توسعه فناوری نانو برگزار می شود.

0 پسندیده شده
سجاد رئوفی پور
سجاد رئوفی پور هستم. خبرنگار وکارشناس آی تی . خبرنگاری شغل مورد علاقه من بود و آی تی علاقه شخصی. نتیجه تلفیق این دو علاقه با هم، زمینه ساز تبدیل من به خبرنگار حوزه آی تی شد و طی سالها در نشریه های مکتوب و غیرمکتوب در این زمینه نوشته ام. حالا در کلیک این افتخار را دارم که باز هم در همین زمینه برای شما بنویسم.
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.