گوگل برای پردازش داده ها از تراشه های خود استفاده می کند

گوگل تراشه جدید خود را واحد پردازش تانسور یا TPU نامیده است؛ زیرا این تراشه از موتور نرم افزاری با نام TensorFlow که خدمات یادگیری عمیق گوگل را هدایت می‌کند، پشتیبانی می‌کند.

به گزارش کلیک، گوگل پاییز گذشته TensorFlow را تحت یک گواهینامه متن باز ارائه کرد که به معنای آن است که غیر از گوگل هر کس دیگری هم می‌تواند از آن استفاده کند و یا آن را تغییر دهد. گوگل هنوز مشخص نکرده است که آیا روش طراحی این موتور نرم افزاری را با دیگران به اشتراک می‌گزارد یا نه، اما افراد دیگر هم می‌توانند از طریق سرویس‌های ابری گوگل، از سخت افزارها و نرم افزارهای یادگیری ماشینی گوگل استفاده کنند.

گوگل تنها شرکتی نیست که یادگیری عمیق را در میزان گسترده‌ای از خدمات اینترنتی به کار گرفته است. فیس بوک، مایکروسافت و توییتر نیز در هم این روند تبدیل مبتنی بر هوش مصنوعی شرکت کرده‌اند. این شرکت‌های عظیم اینترنتی معمولا شبکه‌های عصبی را با استفاده از تراشه‌هایی به نام واحد پردازش گرافیکی یا GPU هدایت می‌کنند که محصول شرکت‌هایی همچون انویدیا است. اما برخی از شرکت‌ها مانند مایکروسافت به تازگی دریافته‌اند که می‌توانند از تراشه‌هایی به نام مدار مجتمع برنامه پذیر یا FPGA نیز استفاده کنند که می‌توان برای فعالیت‌های خاصی به آن‌ها برنامه داد.

بوردهای TPU در همان اسلات (محل قرارگیری سخت افزار در یک سیستم) تراشه‌های قبلی به عنوان یک سخت افزار در مجموعه‌ای عظیم از سخت افزارها قرار داده می‌شوند. این مجموعه عظیم سخت افزاری در مراکز داده‌ گوگل قرار دارند که تمام سرویس‌های آنلاین گوگل در این مراکز پردازش می‌شوند. شرکت گوگل اذعان کرده است که افزودن تراشه‌های این شرکت به سیستم سخت افزاری باعث ایجاد عملکرد بهینه سازی شده بهتر یادگیری ماشینی در هر وات شده است، که باعث برتری این تراشه‌ها بر دیگر گزینه‌های سخت افزاری شده است.

گوگل اذعان کرد TPU برای به کار گیری در خدمات یادگیری ماشینی طراحی شده است و این امکان را فراهم می‌کند که تراشه در برابر کاهش دقت محاسباتی مقاومت بیشتری داشته باشد که به معنای آن است در هر عملیات به ترانزیستورهای کمتری نیاز دارد. به همین دلیل می‌توان در هر ثانیه تعداد بیشتری از عملیات‌ها را در هر ریزتراشه اجرا کرد و می‌توان مدل‌های پیچیده‌تر و قوی‌تری از مدل‌های یادگیری ماشینی را سریع‌تر به کار گرفت، بنابر این کاربران زودتر به نتیجه می‌رسند.

گوگل اذعان کرده است که حدودا یک سال است که در حال استفاده از تراشه‌های TPU است و مدت کمی قبل از این مدت زمان موفق به توسعه این تراشه شده‌اند. گوگل اذعان کرد که تنها سه هفته پس از آزمایش نخستین ریز تراشه TPU، این تراشه در مراکز داده‌ به کار گرفته شد و پردازش‌ها را بر عهده گرفت.

اینکه گوگل از تراشه‌های ساخت استفاده می‌کند به معنای این نیست که گوگل دیگر از تراشه‌های شرکت دیگر استفاده نمی‌کند، ولی می‌توان گفت کمتر از آن‌ها استفاده می‌کند. این موضوع خبر خوبی برای شرکت اینتل نیست؛ زیرا این شرکت در حال حاضر بخش عمده‌ای از پردازنده‌های سرورهای کامپیوتری گوگل را تأمین می‌کند. نگرانی اینتل  این است که ممکن است اقدام گوگل برای ساخت تراشه‌هایی برای به کار گیری در سیستم یادگیری ماشینی، گامی برای شروع ساخت واحد پردازنده مرکزی یا CPU کامپیوترهای خود باشد.‌

منبع: wiredبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *