باز کردن درایو نوری با استفاده از کلیدهای میانبر

در این مطلب نرم‌افزاری را به شما معرفی می‌کنیم که به راحتی توسط آن می‌توانید درایو نوری (Optical Drive) خود را باز و بسته کنید

به گزارش کلیک، بیشتر درایوهای نوری برای باز شدن نیاز به فشردن یک دکمه فیزیکی دارند که بر روی آن‌ها تعبیه شده است. گاهی اوقات پیدا کردن این دکمه سخت است. اما شما می‌توانید از کلیدهای میانبر (shortcut) جهت باز کردن درایو خود استفاده کنید.

برای این منظور ابزار رایگانی به نام Door Control وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد تا با استفاده از یک آیکون از این نرم‌افزار که در بخش system tray سیستم‌عامل قرار می‌گیرد درایو نوری خود را باز کنید. البته شما می‌توانید با انجام تنظیماتی در این برنامه با استفاده از یک کلید میانبر نیز این کار را انجام دهید. اگر کامپیوتر شخصی (PC) شما در جایی قرار دارد که مشاهده درایو نوری برای شما سخت است یا دکمه درایو شما خراب شده است، پیشنهاد می‌کنیم حتما نرم‌افزار Door Control را امتحان کنید.

این نرم‌افزار را دانلود کنید و طبق مراحل معمولی که برای نصب هر نرم‌افزار انجام می‌دهید آن را بر روی سیستم خود نصب کنید. زمانی که به آخرین صفحه نصب نرم‌افزار رسیدید، گزینه Lunch Door Control را تیک بزنید و سپس بر روی گزینه Finish کلیک کنید.

Door Control

نرم‌افزار Door Control را اجرا کنید. مشاهده خواهید کرد که یک آیکن eject به بخش system tray نوار وظیفه اضافه شده است. زمانی که شما اشاره‌گر ماوس را بر روی آیکون قرار می‌دهید یک راهنما (tooltip) ظاهر می‌شود و نشان می‌دهد که در حال حاضر کدام درایو انتخاب شده است و هنوز هیچ کلید میانبری برای نرم‌افزار تعریف نشده است.

Door Control

در صورتی که شما چندین درایو نوری داشته باشید، این امکان وجود دارد تا تعیین کنید که در هنگام استفاده از Door Control کدام درایو نوری باز شود. برای انجام این کار بر روی آیکون نرم‌افزار در بخش system tray کلیک راست کنید سپس گزینه Drive را از منوی باز شده انتخاب کنید. در نهایت نام درایوی را که قصد دارید توسط Door Control باز شود از زیر منو انتخاب کنید.

Door Control

نکته: در صورتی که شما یه فایل ISO را در درایو مجازی خود مقداردهی کرده باشید نام آن درایو نیز در زیر منو نمایش داده می‌شود. شما می‌توانید فایل ISO را از درایو خود خارج کنید. اما توجه داشته باشد در صورتی که شما از یک درایو مجازی مانند نرم‌افزار Virtual CloneDrive برای قرار دادن فایل ISO خود در درایو استفاده می‌کنید، ممکن است فایل ISO مجددا خود را در درایو بارگذاری کند. این مسئله مورد آزمایش قرار گرفته و دیده شده است. بنابراین زمانی که یک فایل ISO را با نرم‌افزار Virtual Clone Drive در درایو نوری مجازی خود قرار می‌دهید، برای خارج کردن فایل ISO نیز باید از همین نرم‌افزار استفاده کنید.

در صورتی که شما تنها یک درایو دارید و از هیچ درایو مجازی استفاده نمی‌کنید، مسلما گزینه‌ای برای انتخاب درایو مورد نظر وجود ندارد. چون شما تنها یک درایو دارید. چنان‌چه شما یک درایو خارجی (external drive) یا نرم‌افزار ساخت درایو مجازی بر روی سیستم خود نصب کنید، باید حتما از برنامه Door Control خارج شوید و مجدد برنامه را اجرا کنید تا درایوهای جدید توسط این نرم‌افزار شناسایی شوند.

هم‌چنین اگر قصد دارید با استفاده از کلیدهای میانبر درایو خود را باز و بسته کنید، بار دیگر به منوی مربوطه در system tray بروید و گزینه Hot Key را انتخاب کنید.

Door Control

مطمئن شوید که اشاره‌گر در قسمت Shortcut Key قرار دارد که در ابتدا باید طبیعتا مقدار آن خالی باشد. دکمه مورد نظر خود را بر روی کیبورد بفشارید تا آن دکمه به عنوان کلید میانبر ثبت شود و در قسمت shortcut key قرار گیرد. در نهایت بر روی OK کلیک کنید.

Door Control

اکنون وفتی که ماوس خود را بر روی آیکون eject در system tray قرار می‌دهید، کلیدی که به عنوان میانبر تعیین کرده‌اید، نمایش داده خواهد شد.

Door Control

علاوه بر این در صورتی که می‌خواهید هر زمانی که ویندوز شما راه‌اندازی می‌شود نرم‌افزار Door Control نیز به طور خودکار اجرا شود گزینه Load Door Control at Startup را از منوی نرم‌افزار انتخاب کنید. زمانی که این گزینه فعال باشد یک علامت تیک طبق تصویر زیر در کنار آن دیده می‌شود.

Door Control

هم‌چنین شما می‌توانید رنگ دکمه eject را بر اساس سلیقه خود تغییر دهید. برای این منظور بر روی آیکون Door Control کلیک راست کنید و گزینه Set button colors را انتخاب کنید.

Door Control

این تغییر رنگ می‌تواند بر روی پس‌زمینه (background) یا پیش‌زمینه (foreground) این دکمه اعمال شود. شما می‌توانید این تغییرات رنگ را برای هر دو حالت دکمه اجرا کنید. یعنی هم حالتی که دکمه در شرایط عادی قرار دارد و هم زمانی که شما بر روی آن کلیک می‌کنید. در صورتی که از تغییرات اعمال شده راضی نیستید و می‌خواهید به شرایط اولیه و پیش‌فرض برنامه برگردید کافی است تا بر روی گزینه Reset کلیک کنید.

Door Control

پس انتخاب گزینه‌های background و foreground پنجره مربوط به انتخاب رنگ ظاهر خواهد شد. شما قادر خواهید بود رنگ مورد نظر خود را از بخش Basic colors انتخاب کنید یا بر روی یکی از خانه‌های Custom colors که در زیر بخش Basic colors قرار دارد، کلیک کنید. سپس رنگ مورد نظر خود را با استفاده از بخش انتخاب رنگ که در سمت راست قرار دارد، بسازید. هم‌چنین می‌توانید با تغییر اعداد مختلف که هر کدام نشان‌دهنده رنگ خاصی هستند رنگ مورد علاقه خود را تعریف کنید . در نهایت پس از انتخاب رنگ مورد نظر بر روی گزینه OK  کلیک کنید.

Door Control

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید رنگ آیکون برنامه به رنگ جدیدی که شما تعیین کرده‌اید، تغییر خواهد کرد.

Door Control

نرم‌افزار Door Control  ادعا می‌کند که می‌تواند حتی درایو کامپیوتر شما را ببندد. اما این ویژگی بستگی به سخت‌افزار شما دارد. احتمالا این ویژگی در اکثر لپ‌تاپ‌ها کار نخواهد کرد ولی در کامپیوترهای شخصی (PC) احتمال کار کردن آن بیشتر است، به طوری که اگر برای بار دوم دکمه درایو را بفشارید، درایو نوری بسته خواهد شد. نرم‌افزار Door Control هم بر روی لپ‌تاپ و هم بر روی کامپیوترهای شخصی آزمایش شده است. طبق آزمایش‌های انجام شده نتیجه کار بدین صورت بود که درایو نوری در کامپیوتر شخصی توسط این نرم‌افزار هم باز و هم بسته می‌شود. اما Door Control در لپ‌تاپ تنها قادر به باز کردن درایو است.

منبع: howtogeek



بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *