زوایای جدید در نامرئی کردن اشیاء

با استفاده از چارچوب ریاضیاتی مشابهی تحت عنوان روچستر کلاک، محققان می توانند از صفحه نمایش های مسطح برای گسترش رنج زوایایی که می تواند از دید مخفی بماند، استفاده کنند.

روش آنها که چگونگی پنهان کردن اشکال دلخواه را مشخص می کند و از نقاط دید متعدد کار می کند ممکن است عملا در آینده نزدیک با استفاده از دستگاه های دیجیتال موجود تجاری محقق شود.

به گزارش کلیک، محققان روچستر یک نمایش اثبات مفهومی برای چنین ادعایی نشان داده اند که در عین حال رزولوشن بسیار پایین تری از تصویربرداری تقریبا کامل بدست آمده توسط لنزهای روچستر کلاک، دارد. اما با صفحه نمایش هایی که به طور روزافزون رزولوشن آن بالاتر می رود ” کلاک یکپارچه دیجیتالی” که آنها در مقاله جدید خود (Optica ) توصیف می کنند به این بهبودها ادامه خواهد داد.
در حالی که روچستر کلاک، روش ساده ای برای مخفی کردن ارائه کرد، اما این روش به وسیله مخفی کردن فقط در زوایای کوچک محدود می شد و مخفی کردن اشیاء بزرگ به لنزهای بزرگ و گران نیاز خواهد داشت.

با تجزیه اطلاعات به بخش های مجزا، استفاده از دوربین های دیجیتال و صفحه نمایش های دیجیتالی موجود ممکن می شود. محققان روچستر از یک دوربین برای اسکن پس زمینه استفاده می کنند و سپس اطلاعات را به گونه ای رمزگذاری می کنند، که هر پیکسل روی صفحه نمایش، یک نمای منحصربفرد از یک نقطه معین روی پس زمینه را برای یک موقعیت معین یک بیننده، ارائه می کند. با انجام این کار برای بسیاری از نماها و استفاده از لنزهای عدسی – یک ورقه پلاستیک با آرایشی از لنزهای نیمه استوانه ای موازی و نازک – آنها می توانند تصاویر متعددی از پس زمینه را بازسازی کنند که هر یک متناظر با یک بیننده در یک موقعیت متفاوت باشد. بنابراین در صورتی که بیننده از طرفی به طرف دیگر حرکت کند، هر بخش پس زمینه به طور متناظر منتقل می شود، مثل اینکه آنجا نبوده است، و هر چیزی در فضای بین صفحه نمایش و پس زمینه مخفی می شود.
دانشجوی دکترا جوزف چوی و مشاور او پروفسور جان هاول، برای اسکن، پردازش و به روز رسانی تصویر روی صفحه نمایش، سیستم حاضر را چند دقیقه به کار می گیرند. اما چوی می گوید که آنها امیدوار هستند که به زودی بتوانند این کار را در زمان کمتری انجام دهند حتی اگر رزولوشن آن پایین باشد.

چارچوب ریاضیاتی و تنظیمات اثبات مفهوم آنها نیز نشان می دهد چگونه هر شیء با اندازه ثابت می تواند مخفی شود، حتی وقتی در حرکت است – مادامی که شکل آن شیء ثابت بماند و تغییر شکل پیدا نکند. به منظور انجام این کار، یک طرف شیء در آرایشی از سنسورها – دوربین های موثر- و طرف دیگر در پیکسل ها با لنزهای کوچک روی آنها پوشش داده خواهد شد. سپس روش چوی و هاول می تواند استفاده شود تا مشخص گردد که کدام سنسورها باید کدام پیکسل ها را تغذیه کند به گونه ای که پس زمینه را نشان دهد مثل اینکه شیء آنجا نبوده است. از چنین ترفندی در تبلیغات نیز استفاده می شود اما فقط برای یک زاویه دید می باشد. با این حال، با استفاده از تنظیمات گروه روچستر، به طور مثال یک خودرو می تواند برای بینندگانی از موقعیت های متعدد، نامرئی به نظر برسد نه فقط برای یک شخص در یک موقعیت از پیش تعیین شده.
منبع: sciencedailyبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *