ساخت رباتی که عمل سونوگرافی را انجام می دهد

به زودی سونوگرافی بدون اپراتور و از راه دور امکان پذیر خواهد بود. دانشگاه دیکین در همکاری با تلسترا، فناوری جدید رباتیک را در زمینه سونوگرافی از راه دور توسعه دادند.

به گزارش کلیک، این سیستم توانسته است برای سنجش کلیه، کبد، آئورت شکمی و دیگر رگ های خونی شکم بیمار استفاده شود.

پیش از این تکنولوژی رباتیک در اتاق عمل وجود داشت، اما این فناوری در واقع به اپراتور از طریق فناوری لمسی یا نیروی بازخورد، حس لامسه می دهد.

استاد سعید نهاوندی از موسسه تحقیقات سیستم های هوشمند و نوآوری در دانشگاه دیکین که در این توسعه نقش دارد، در مورد این فناوری می گوید: با تکان بازوی روباتیک بر روی بدن بیمار، سونوگرافیست از راه دور می تواند حرکت ها را لمس و حس کند و همچنین می تواند تصاویر سونوگرافی را به طور زنده مشاهده کند و ارتباط کلامی دو طرفه ای با بیمار داشته باشد و حال بیمار را جویا شود.

این تکنولوژی همچنین می تواند برای جوامع دور افتاده ای که بیمار مجبور است ۱۰۰۰ کیلومتر راه را طی کند تا به آزمایشگاه سونوگرافی برسد بسیار قابل اهمیت باشد.

اما این تنها کاربرد این فناوری رباتیک نیست، کاربردهای فوق العاده دیگری در این دستیابی وجود دارد.

تصور کنید که بیماری خاصی شیوع پیدا کرده است، به طور مثال SARS یا هر چیز دیگری، بنابراین نیاز به انجام سونوگرافی از بیمار دارید. با این فن آوری با خیال راحت می توانید مانعی بین اپراتور دستگاه و بیمار ایجاد کنید.

و یا به طور مثال زمانی که می خواهید بر روی حیوانات اسکن انجام دهید، یا زمانی که می خواهید آزمایشی برای بیماری های عفونی انجام دهید می توانید از این فناوری بهره بگبرید.

و به همین ترتیب زمانی که انواع کاربردهای هسته ای یا بیولوژیکی یا رادیولوژیکی مورد بحث هستند، و زمانی که می خواهید دور از شیء یا شخص مورد آزمایش باشید، این فناوری کاربرد دارد.

منبع: abcبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *