روش شگفت انگیز انجماد با الهام از قورباغه

مطالعه‌ای که به تازگی انجام شده است نشان می‌دهد گونه‌ای کوچک از قورباغه‌ها قادر هستند در کاهش شدید دما جان سالم به در ببردن. ساختار بدن این گونه ازقورباغه‌ها می‌توانند کلیدی برای ایجاد تکنیک‌های بهتر انجماد در روش‌های درمانی لقاح مصنوعی باشند.

به گزارش کلیک، قورباغه‌های جنگل شرقی که گونه بومی جنگل‌های شمالی ایالت متحده آمریکا هستند، می‌توانند علی رغم منجمد شدن در فصل زمستان در دمایی در حدود منفی ۲۵ درجه سانتیگراد، مقاومت کنند و جان سالم به در ببرند. این جانوران قادرند این شرایط را تا فصل بهار تحمل کنند و در فصل بهار بدون اینکه سلامتی آن‌ها تحت تاثیر منفی قرار گرفته باشد، به حیات خود ادامه دهند.

محققان دانشگاه لید در تلاش هستند به منظور تقویت روش‌های منجمد سازی که معمولا برای مواد غذایی و دارویی و درمان باروری مورد استفاده قرار می‌گیرند، از ویژگی منحصر به فرد این گونه از قورباغه‌ها تقلید کنند.

روش‌های حال حاضر ذخیره سازی نمونه‌ها که در روش‌های درمانی لقاح مصنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرند، گاهی اوقات موجب از دست دادن برخی از نمونه‌ها می‌شوند؛ زیرا امکان احیای هیچ یک از سلول‌های منجمد شده وجود ندارد

با وجود اینکه در طی چند سال اخیر چندین روش ضد انجماد برای تکنیک‌های ذخیره سازی در درمان باروری به کار گرفته شده است، اما هیچ کدام از آن‌ها به اندازه ماده  cryoprotectant (ماده‌ای که مانع آسیب بافت‌های زیستی بر اثر انجماد می‌شود) که معمولا در طبیعت دیده می‌شود، موثر نیستند.

محققان دانشگاه لید عنصری طبیعی به نام گلیسیرین را کشف کردند که می‌تواند به قورباغه‌های جنگل‌های شرقی و حیوانات دیگر برای مقاومت در برابر انجماد کمک کند. کشف این ماده می‌تواند مشکل ذخیره سازی نمونه‌ها را حل کند.

تیم تحقیقاتی دریافتند زمانی که گیلیسیرین با آب تماس پیدا می‌کند و سپس در دمای منفی ۳۵ درجه سانتیگراد سرد می‌شود، ترکیب به وجود آمده دربردارنده مولوکول‌های آب هستند و به همین دلیل یخ ایجاد نمی‌شود. چگالی مولوکول‌های آب به حدی پایین می‌آید که به مرز یخ زدن می‌رسند اما یخ نمی‌زنند.

دکتر لونا دوگان، سرپرست تیم تحقیقاتی توضیح ‌داد که این آزمایش باعث شد تیم تحقیقاتی به درک بهتری از خصوصیات اساسی آب دست پیدا کند.

نتایج این تحقیق بسیار مهم هستند زیرا به اعضای تیم تحقیقاتی کمک می‌کنند تا در مورد وجود ماده cryoprotectant در بدن موجودات زنده مانند قورباغه‌های جنگل شرقی و همچنین چگونگی استفاده این جانوران از این ماده برای مقاومت در برابر سرما، سوالاتی را مطرح کنند

دوگان اذعان کرد “در صورتی که اعضای تیم تحقیقاتی به چگونگی عملکرد گلیسیرین دست پیدا کنند، می‌توانند از وجود این ماده‌های محافظت کننده در برابر سرما  برای ایجاد ترکیبات موثرتر بهره ببرند.

هنگامی که سلول‌ها و دیگربافت‌های زیستی در دمای زیر صفر ذخیره می‌شوند، گلیسیرین و دیگر ماده‌های محافظت کننده در سرما می‌توانند مانع آسیب آن‌ها بر اثر یخ زدگی شوند.

منبع: techtimesبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *