اینترنت باز هم پر سرعت تر می شود

محققان آلمانی رکورد جهانی جدیدی را در انتقال بی سیم داده‌ها ثبت کردند. آن‌ها توانستند با استفاده از تجهیزات رادیویی و با انتقال داده‌ها در جهت خاصی در فاصله حدوداً ۳۷ کیلومتری، سرعت ۶ گیگابیت در  ثانیه را ثبت کنند.

به گزارش کلیک، این موفقیت نتیجه‌ پروژه‌ای به نام ACCESS است که مخفف (Advanced E Band Satellite Link Studies) (مطالعات ارتباط پیشرفته ماهواره‌ای باند E) است. محققانی از دانشگاه اشتوتگارد و موسسه فرانهوفر که در زمینه فیزیک کاربردی حالت جامد فعالیت می‌کند، اعضای این گروه را تشکیل داده‌اند و پروفسور کالماس نیز سرپرستی این گروه را بر عهده دارد.

زمانی که گروه موفق شدند از بالای یک ساختمان ۴۵ طبقه در شهر کولن در نزدیکی شهر واچبِرگ، اطلاعات را یا سرعت انتقال دهند، توانستند رکورد جهانی جدیدی را در انتقال داده‌ها ثبت کنند.

طبق مستنداتی که جهت حمایت از این یافته‌ها منتشر شده است، محققان با استفاده از فرکانس رادیویی باند E که برای بخش زمینی و ماهواره‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند، توانسته‌اند به این سرعت باورنکردنی دست پیدا کنند. این فرکانس تنها فرکانسی بوده است که می‌تواند برای دستیابی به چنین سرعتی، ظرفیت پهنای باند‌ها را افزایش دهد.

محققان برای دستیابی به چنین سرعت بالایی در یک مسافت قابل اندازه گیری، با چندین مانع روبرو هستند. آن‌ها با استفاده از فناوری‌های انتقال دهنده فرانهوفر، توانستند به سرعت انتقالی بیش از یک وات دست یابند و بهره وری تقویت کننده را نیز حفظ کنند.

با وجود اینکه ممکن است دستیابی به فناوری پشت پرده این آزمایش امر دشواری باشد، اما این توانایی بالقوه را نیز دارد که نسبت به فناوری‌های دیگر راحت‌تر به کار گرفته شود. تصور می‌شود که می‌توان از روش انتقال داده‌ها از طریق باند E که از لحاظ هزینه مقرون به صرفه است، به عنوان ابزاری برای ارسال اینترنت با کیفیت به نقاط دور روستایی استفاده کرد. روش‌هایی که در حال حاضر برای انتقال امواج اینترنتی به چنین مکان‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، یا مستلزم صرف هزینه بسیار زیاد در بخش زیر ساخت هستند و یا به ارسال اطلاعات از زمین به ماهواره وابسته هستند که این روش هم با مشکل محدودیت پهنای باند مواجه است و هم به خاطر اینکه داده‌ها در این روش باید مسافت بسیار زیادی را طی کنند، با مشکل تاخیر مواجه است.

پروژه ACCESS در آزمایش ELIPSE نتیجه موفقیت آمیزی داشت؛ ELIPSE مخفف E Band Link Platform and Test for Satellite Communication (پلتفرم ارتباط باند E و آزمایش ارتباط ماهواره‌ای) است. این فناوری به دنبال ایجاد نسل بعدی سیستم‌های ارتباطی به منظور یافتن راهی برای سرعت بخشیدن به ارتباطات ماهواره‌ای است.

منبع: digitaltrends

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *