با واقعیت مجازی وارد صحنه جرم شوید

استفاده از واقعیت مجازی برای انتقال افراد به زمان و مکان دیگر زمانی مطرح می‌شود که بحث در مورد بازی یا گردشگری مجازی باشد. اما به تازگی در انگلستان برنامه‌‌ای برای استفاده از این فناوری در دادگاه برای حل پرونده‌های مجرمانه مطرح شده است. 

به گزارش کلیک، این فناوری به قضات کمک می‌کند تا در هنگام ارائه شواهد به صورت مجازی در محل جرم حضور پیدا کنند و صحنه را بررسی کنند. طبق گزارش BBC، گروه تحقیقاتی دانشگاه استافوردشایر وظیفه هدایت برنامه تحقیقاتی مذکور را را بر عهده دارد و کمیسیون اروپایی هم بیش از ۲۰۰،۰۰۰ دلار بودجه تحقیقاتی را در اختیار این گروه قرار داده است.

آن‌ها با استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی، دوربین‌ها و جلوه‌های ویژه قدیمی پرده سبز، گروهی از قضات را در میان یک صحنه جرم مجازی قرار دادند و یک وکیل نیز آن‌ها را در مورد صحنه جرم و مدارک و شواهد موجود در صحنه راهنمایی می‌کرد.

سیمون توییت، سرپرست بخش خدمات قضایی پلیس استافوردشایر، در گفتگویی با BBC اذعان کرد این کار به قضات و هیئت ژوری کمک می‌کند تا صحنه جرم را راحت‌تر درک کنند و ابعاد مختلف آن را نیز راحت‌تر بررسی کنند. استفاده از واقعیت مجازی در پرونده‌های مجرمانه هم برای دادستان و هم برای متهم اتفاق خوبی است.

در فیلمی که درباره این موضوع منتشر شده است می‌بینیم که فردی با استفاده از هدست واقعیت مجازی HTC Vive به صورت مجازی در حال مشاهده یک نمونه صحنه جرم است.

استفاده از واقعیت مجازی در دادگاه نوعی فعالیت مبتکرانه محسوب می‌شود؛ اما این نخستین باری نیست که محققان برای ایجاد محیط‌های واقعیت مجازی اقدام به جمع آوری شواهد دادگاه جرایم کرده‌اند.

نانی دِلا پانیا، روزنامه نگار کهنه دار، به همراه تیمش در سال گذشته صحنه مرگ ترایون مارتین بر اثر اصابت گلوله در فوریه سال ۲۰۱۲ را به وسیله واقعیت مجازی بازسازی کردند. در این اتفاق که چندین رسانه هم آن را به طور زنده پوشش دادند، چندین نفر با استفاده از هدست واقعیت مجازی توانستند وقایع مربوط به آن شب و آن تیر اندازی مرگبار را بار دیگر مشاهده کنند.

در حال حاضر واقعیت مجازی تنها برای بازسازی اعمال مجرمانه داخل کشور برنامه ریزی شده است؛ اما در صورتی که امکان پخش زنده واقعیت مجازی فراهم شود، احتمالا قانون گذاران در کشورهای دیگر هم می‌توانند برای کمک به قضات به منظور درک بهتر حقیقت و نزدیک شدن به واقعیت، از این فناوری بهره مند شوند.

منبع:.thedrum

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *