خطر جدی شارژ گوشی با اتصال به کامپیوتر

اتصال تلفن همراه به کامپیوتر برای شارژ شدن، چراغ سبزی است به هکرها برای نفوذ به تلفن همراه تان.

به گزارش کلیک، اگر از آن دسته افرادی هستید که فکر می‌کنید شارژ کردن تلفن همراه با استفاده از کامپیوتر، روش امنی است، کاملا در اشتباه هستید. فرض کنید در حال کار کردن با کامپیوترتان هستید و ناگهان هشدار موبایلتان را می‌شنوید که خبر از شارژ کم می‌دهد همان لحظه اول بدون فکر کردن موبایلتان را به کامپیوترتان وصل می‌کنید تا شارژ شود، اما  صبر کنید، بهتر است دوباره فکر کنید!

به عقیده متخصصان امنیت، وصل کردن موبایل به کامپیوتر برای شارژ شدن که کاری بسیار ساده به نظر می‌رسد، می‌تواند به منزله چراغ سبزی برای هکرها در نفوذ به تلفن همراهتان باشد. بر اساس تحقیقات انجام شده در آزمایشگاه کاسپر اسکای، اتصال آیفون یا دستگاه‌های اندرویدی به کامپیوتر باعث می‌شود تا کل اطلاعات بین دو دستگاه، تلفن همراه و کامپیوتر، رد و بدل شود. این اطلاعات می‌تواند شامل نام، سازنده، نوع، شماره سریال، اطلاعات سیستم‌ عامل، اطلاعات نرم افزاری، فایل‌های سیستمی و شناسه چیپ الکترونیک تلفن همراه یا دستگاه باشد.  بر اساس گزارش این آزمایشگاه امنیتی، به نظر برخی افراد این اطلاعات مهم نیستند، دسترسی به این اطلاعات برای هک شدن و کنترل کردن دستگاه شما کافی است.

An-open-laptop-with-smart-phone-and-credit-cards-min

محققان با استفاده از یک کامپیوتر شخصی و یک کابل یو اس بی عادی، به راحتی و بدون جلب توجه کاربر تلفن همراه موفق به نصب اپلیکیشن روت بر روی تلفن هوشمند آزمایشی شدند.

این اولین باری نیست که سرقت اطلاعات از روی تلفن همراهی که به کامپیوتر وصل است، رخ می‌دهد. در سال ۲۰۱۳ گروه رد اکتبر (Red October) از این روش برای هک کردن دستگاه‌های تلفن همراه استفاده کردند. این گروه  هکری توانستند از طریق اتصال کامپیوترهایی که به تلفن همراه متصل بودند، نرم‌افزارهای مخربی را بر روی تلفن‌های همراه نصب کنند.

در هر دو  مورد ذکر شده در بالا، هکرها راهی پیدا کردند تا به مسیر ایمن تبادل اطلاعات بین کامپیوتر و تلفن همراه متصل به  آن کامپیوتر نفوذ کنند.

با بررسی اطلاعات شناسایی از روی دستگاه متصل به کامپیوتر، هکرها توانستند نوع و مدل تلفن همراه قربانی را پیدا کرده و بعد از این اطلاعات برای ورود به تلفن همراه استفاده کنند. البته دسترسی به این داده‌ها در صورتی آسان و عملی است که گزینه تبادل اطلاعات بین کامپیوتر و تلفن همراه در زمان اتصال در تنظیمات تلفن همراه فعال باشد. به گفته الکسی کامارو، محقق آزمایشگاه کاسپر اسکای، خطر امنیتی زمانی بالا می‌رود که شما مرتبا از کامپیوتر برای شارژ تلفن همراهتان استفاده می‌کنید. چون در این صورت شناسه تلفن همراهتان به راحتی ردیابی می‌شود و باج‌افزارها و تبلیغ افزارها به راحتی بر روی تلفن همراهتان جا خوش می‌کنند.

Computer-being-corrupted-with-virus-by-hacker-min

حتی اگر شما در هک کردن دستگاه‌های تلفن همراه حرفه‌ای نباشید، کافی است در دنیای وب و اینترنت جستجو کنید و ببینید به راحتی آب خوردن می‌توانید هکر شوید. این یعنی راحت‌تر از آب خوردن هم تلفن همراه شما هک می‌شود.

اما اگر نگران هک شدن تلفن همراهتان هستید بهتر است به این سه قدم امنیتی که توسط آزمایشگاه کاسپر اسکای ارایه شده است، عمل کنید:

  • اگر می‌خواهید از کامپیوتر برای شارژ تلفن همراهتان استفاده کنید، بهتر است از امن بودن کابل یو اس بی و کامپیوتر مطمئن شوید.
  • از رمز عبور و یا سایر روش‌های امنیتی مثل شناسایی اثر انگشت و غیر استفده کنید و هرگز وقتی تلفن همراهتان در حال شارژ شدن است، قفلش را باز نکنید.
  • از تکنولوژی رمز گذاری داده‌ها در تلفن همراه استفاده کنید یعنی اطلاعات مهم تلفن همراه را رمز گذاری کنید تا جلوی سرقت‌شان گرفته شود.
  • استفاده و نصب برخی از آنتی ویروس‌ها که قابلیت تشخیص بدافزارها بر روی تلفن همراه را دارند، می‌تواند مفید باشد.یک دیدگاه

مسعود

با سلام بهترین کار برای شارژ از کامپیوتر استفاده از کابل usb بدون سیمهای دیتا میباشد (از چهار سیم usb دو عدد سیمهای وسطی کابل را با کاتر قطع نمایید)

دیدگاه ها:

  1. مسعود گفت:

    با سلام بهترین کار برای شارژ از کامپیوتر استفاده از کابل usb بدون سیمهای دیتا میباشد (از چهار سیم usb دو عدد سیمهای وسطی کابل را با کاتر قطع نمایید)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *