رباتی که می تواند به دردهای انسان پایان دهد

از زمانی که بشر توانسته روبات ها را تولید و از آن ها استفاده نماید، ماهیت بی عاطفه بودن را به عنوان یکی از ویژگی های اساسی آن ها بیان کرده است. اما حالا گروهی از محققان آلمانی در تحقیقی جدید روباتی ساختند که مجهز به سنسورهای درد است.

به گزارش کلیک، در حالی که پیاده سازی یک سیستم هوش مصنوعی با حسگرهای عصبی متضاد با سودمندی ماشین ها به نظر می رسد، ولی دانشمندان می گویند این توانایی می تواند بسیار مفید باشد و در هر شرایطی به انسان کمک کند. به گفته دانشمندان این سیستم عصبی به ربات ها کمک خواهد کرد تا در موقعیت های خطرناک، برای حفظ جان انسان ها به سرعت واکنش نشان دهد.

دانشمندان دانشگاه لایبنیتس در هانوفر آلمان، سیستم عصبی روبات ها را بر پایه تحقیقات انجام شده بر روی انواع مختلف دردهایی که ممکن است برای انسان اتفاق بیفتد، طراحی کرده اند.

تیم تحقیقاتی در تست های اولیه، یک بازوی رباتیک را مجهز به سنسورهایی کرد که قادر به تعیین دما و فشار بود. این سنسور در صورت عملکرد صحیح، مانند یک نورون انسانی عمل می کند و اطلاعات را به مغز ربات ارسال می نماید. در نهایت هدف این است که سیستمی ایجاد شود تا ربات ها بتوانند انواع دردهای مختلف را شناسایی و طبقه بندی کنند، و آسیب های احتمالی که ممکن است وارد شود را پیش بینی نمایند.

آیدا فومیا، استاد دانشگاه کمبریج معتقد است خلق ربات هایی که می توانند یاد بگیرند، بسیار کار چالش برانگیزی است، زیرا آن ها می توانند هوشمندتر از آن چیزی شوند که انتظار داریم. او می گوید اساس آموزش بر پایه آزمون و خطاست. هنگامی که کودکی یاد می گیرد زمین خوردن درد دارد، سعی می کند تا دیگر این اتفاق نیفتد. حالا ربات ها را در نظر بگیرید. اگر آن ها قابلیت یادگیری داشته باشند، می توان آن گونه که می خواهیم آن ها را کنترل کنیم؟

این تحقیقات در مراحل اولیه خود است، اما می تواند در آینده به یک جز حیاتی از زندگی انسان ها و ربات ها آن ها بدل شود.

منبع: digitaltrendsبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *