با N-Ify قابلیت های اندروید N را به دستگاه خود بیاورید

نسخه ۷ اندروید که با اندروید N شناخته می شود، قابلیت های مفید، خلاقانه و جدید بسیاری را به این سیستم عامل افزوده است، ولی اگر شما جدید ترین گوشی نکسوس را نداشته باشید معلوم نیست کی بتوانید این قابلیت ها را امتحان کنید.

کلیک – خوشبختانه اگر شما یک دستگاه روت شده داشته باشید و اپلیکیشن Xposed framework را نیز روی آن نصب کرده باشید، با نصب ماژول N-ify به راحتی می توانید از قابلیت های اندروید N در دستگاه فعلی خود استفاده کنید.

 

N-ify چه قابلیت هایی دارد؟

N-ify یکی از ماژول های نرم افزار Xposed برای اندروید ۵ (لالی پاپ) و اندروید ۶ (مارشمالو) است که تعدادی از بهترین قابلیت های جدید اندروید N را به دستگاه های قدیمی اضافه می کند. اندروید N شامل ویژگی های جدید بسیار زیادی است و نباید انتظار داشت که با یک ماژول ساده Xposed بتوان همه آن ها را به دستگاه اضافه کرد، ولی این ماژول تعدادی از آن ها را به گوشی اضافه می کند که بعضی از آن ها شامل مواردی است که هفته گذشته در رویداد Google I/O معرفی شد. در قسمت زیر می توانید خلاصه ای از ویژگی هایی که N-ify به گوشی اضافه می کند را ببینید:

  • تغییرات در بخش Recents: روی دکمه Recents (تازه ها) دو بار ضربه بزنید تا اپلیکیشن استفاده شده قبلی مجددا باز شود.
  • تغییر حالت نوار نوتیفیکشن: دکمه های دسترسی سریع به تنظیمات، در نوار نوتیفیکشن قرار گرفته است و نیاز به پایین کشیدن بخش نوتیفیکشن ها برای دسترسی به آن ها وجود ندارد.
  • بهینه سازی بخش نوتیفیکشن ها: بخش نوتیفیکشن ها نسبت قبل بسیار ساده تر شده است.
  • تغییرات ریز و درشت بسیار دیگر: قابلیت های بسیار زیاد دیگری در این ماژول وجود دارد، که بعضی از آن ها امکان می دهد به ویژگی های نسخه نهایی اندروید N که حتی در نسخه آزمایشی آن نیز امکان پذیر نیست، دسترسی پیدا کنید.

علاوه بر این ها توسعه دهنده این ماژول قابلیت های بسیار مفید دیگری مانند موارد زیر را نیز برای شما فراهم کرده است:

  • Night Mode (حالت استفاده از گوشی در شب)
  • قابلیت Doze Mode جدید اندروید N (قابلیتی که در مصرف انرژی دستگاه به شدت صرفه جویی می کند)
  • نمایش اطلاعات مخاطبین ضروری روی لاک اسکرین

البته باید اشاره کنیم که قابلیت های زیر نیز با استفاده از N-ify قابل دسترس نیست:

  • استفاده از قابلیت چند پنجره ای و چند وظیفه ای
  • DPI Selector (انتخابگر DPI)
  • قابلیت Data Saver (صرفه جویی در مصرف اینترنت)

برای استفاده از این قابلیت ها شما باید منتظر بمانید تا نسخه نهایی اندروید N برای دستگاه شما عرضه شود.

 

نحوه نصب و راه اندازی N-ify

اولین و مهمترین گام این است که گوشی خود را روت کرده و اپلیکیشن Xposed را روی آن نصب کنید. همچنین باید مجوز نصب اپلیکیشن از منابع ناشناخته یا Unknown Sources را در تنظیمات امنیتی گوشی خود فعال کنید. پس از انجام این مراحل اجرای N-ify کار بسیار راحتی است. نحوه روت کردن گوشی و نصب Xposed را می توانید در سایت های مختلف پیدا کنید.

پس از انجام مراحل بالا به این لینک مراجعه کرده و فایل apk ماژول N-ify را روی گوشی خود دانلود کنید. همچنین امکان دریافت آن از بخش Download اپلیکیشن Xposed نیز وجود دارد، ولی به نظر می رسد شماره ساخت آن قدیمی و از رده خارج است. دریافت ماژول به صورت مستقیم از وب شما را از به روز بودن آن مطمئن می کند و همچنین امکان به روز رسانی خودکار را در آینده فراهم می نماید.

پس از دانلود، آن را اجرا کرده و منتظر بمانید تا به طور کامل نصب شود. پس از پایان مراحل نصب آن را باز کنید.

۲۱۵x382xScreenshot_20160523-100935.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.8_8GZbPABA

ویژگی های N-ify برای ایجاد تغییرات در سیستم به بخش های مختلفی تقسیم شده است که شامل Settings (تنظیمات)،  Recents (تازه ها)، Status bar header (سر صفحه نوار وضعیت) و Notifications (نوتیفیکشن ها) می شود. تنظیمات مختص به خود اپلیکیشن مانند تصویر زیر در بخش App قابل دسترسی است.

۳۲۵x578xScreenshot_20160523-105552.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.Y0PkQg5xU4

هر منو با نام آن تقریبا مرتبط است. برای مثال شما در منوی Recents تنظیمات مربوط به دکمه Recents را در اختیار دارید. در هر منو قابلیت های مختلفی وجود دارد و ما به شما پیشنهاد می کنیم که هر کدام را یک به یک امتحان کرده و از کاربرد آن ها مطلع شوید.

اما مهمترین قابلیت ها در بخش های Recents، Status bar header و Notifications جای گرفته اند که با استفاده از آن ها می توانید به مفید ترین و شبیه ترین قابلیت های اندروید N دست پیدا کنید. شما می توانید تعداد کاشی های مربوط به تنظیمات سریع را در بخش نوتیفیکشن تغییر دهید، سرعت لمس دوگانه را برای جابجایی به آخرین اپلیکیشن ها عوض کنید و یا با کشیدن انگشت خود روی دکمه Dismiss در بخش نوتیفیکشن عملیات Clear all یا پاکسازی را اجرا کنید.

۲۱۵x382xScreenshot_20160523-102442.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.64ZOflqofC

۲۱۵x382xScreenshot_20160523-102433.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.eMGvRDTTpo

۲۱۵x382xScreenshot_20160523-102446.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.YrLgnQaZan

همانطور که گفتیم تنظیمات و قابلیت های زیادی در این منو ها وجود دارد و شما باید یک به یک آن ها را امتحان کرده و اکتشاف کنید. حتی در این ماژول قابلیت هایی وجود دارد که برای اندروید N  نیز ارائه نشده است.

تنها چیزی که هنگام تغییر تنظیمات باید به خاطر داشته باشید، این است که برای اعمال شدن تغییرات ممکن است به ریبوت (راه اندازی مجدد) کردن دستگاه نیاز پیدا کنید، به خصوص پس از غیر فعال کردن هر گزینه. اکثر اوقات با استفاده از قابلیت refresh (تازه سازی، که با آیکون فلش در حال چرخش مشخص شده است) موجود در N-ify می توانید ویژگی ها جدید را مشاهده و اعمال کنید ولی برای غیر فعال کردن کامل آن ها به ریبوت نیاز خواهید داشت. ممکن است این کار برای شما اندکی دردسر ایجاد کند، ولی پس از پایان مراحل راه اندازی و رسیدن آن چه که می خواهید دیگر هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت.

۳۲۵x578xScreenshot_20160523-1055521.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.44e6OWM1s9

قابل ذکر است که بعضی از ویژگی های موجود در این ماژول روی دستگاه هایی که سیستم آن ها به میزان زیادی ویرایش شده است (مانند گوشی های سامسونگ) کار نخواهد کرد. از آنجایی که شرکتی مثل سامسونگ اجازه نمی دهد بخش های مختلف اندروید دست نخورده باقی بماند، ممکن است سازگاری این ماژول با اندروید کاهش پیدا کند. بنابر این در اینجا یک قانون کلی وجود دارد و آن این است که هر چقدر اندروید دستگاه شما خام تر باشد، امکان سازگاری این ماژول با دستگاه بیشتر است. ولی بهتر است حداقل یک بار آن را امتحان کنید. در پایان به شما توصیه می کنیم قبل از نصب N-ify و اعمال تغییرات یک بک آپ ناندروید از دستگاه خود تهیه کنید.

منبع: howtogeekبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *