کهکشان راه شیری چند کیلوگرم است؟

|
۱ دیدگاه

تا به‌حال از خود پرسیده‌اید در کهکشان ما، یعنی راه شیری چه مقدار ماده وجود دارد؟

به گزارش کلیک، طبق گفته خانم گوندولین ادی، متخصص فیزیک نجومی، کهکشان ما وزنی معادل ۷۰۰میلیارد برابر خورشید ما دارد. این دانشمند محاسباتی را در یک مقاله انجام داده است که این هفته در انجمن نجوم کانادا منتشر شد. راه شیری کهکشانی است که منظومه شمسی ما بخشی از آن را تشکیل می‌دهد.

 

وی این رقم با اندازه‌گیری سرعت و موقعیت خوشه های ستاره کروی به‌دست آورد که به‌دور کهکشان راه شیری می‌گردند. سرعت کل چنین خوشه‌ای به دو روش اندازه‌گیری می‌‌شود: یکی در امتداد خط دید، و دیگری از طریق سطح آسمان، و این اصلا کار ساده‌ای نیست.

 

خوشه‌های کروی گروه‌های فشرده‌ای از میلیون‌ها ستاره هستند که زمانی‌که دنیا جوان‌تر بود با یکدیگر متولد شده‌اند. آن‌ها به دور کهکشان راه شیری می‌گردند و به تدریج طی میلیون‌ها سال از هم پاشیده و ردی منحصر به فرد از خود به‌جا می‌گذارند.

 

چه مقدار جرم در خورشید ماست؟ پاسخ: دو نونیلیون کیلوگرم. دو نونیلیون کیلوگرم چقدر است؟ برای کسانی که با این واژه آشنا نیستند می‌گویم یک دو و سی صفر در ادامه آن. یک عدد بسیار بزرگ.

منبع: theregister

1 پسندیده شده
مهرنوش چمنی
از این نویسنده

یک دیدگاه

توسط: محمد

محاسباتش حدودا درسته، هر کهکشان به طور متوسط ٢٠٠، ٣٠٠ میلیارد ستاره داره و خورشید یه ستاره متوسطه، با در نظر گرفتن احرام بین ستاره ای و گازها و سیارات و … این رقم احتمالا چند برابر بشه به صورت راف و به طور متوسط دو تا چهار برابر که به رقمی بین ۵٠٠ تا ١٠٠٠ میلیارد برابر جرم خورشید می رسیم با میانگین ٧۵٠ میلیارد برابر خورشید که ایشونم به ٧٠٠ میلیارد برابر خورشید رسیدن، اختلاف موجود هم ناشی از عدم قطعیته 🙂

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.