حل مشکل کار نکردن CD-ROM در ویندوز ۱۰

نسخه جدید ویندوز ۱۰ یک سری مشکلات را برای کاربرانش ایجاد کرده است. یکی از این مشکلات پنهان بودن دیسک درایو ها و مشخص نبودن آن ها است. اگر شما هم با این مشکل مواجه شدید و می خواهید آن را حل کنید، ادامه مطلب را بخوانید.

کلیک – اگرچه استفاده از CD و DVD های قدیمی نسبت به فلش های USB کم تر شده است، اما هنوز هم کسانی هستند که از این مدیا استفاده می کنند. اما پس از به روز رسانی ویندوز ۱۰ بسیاری از این اشخاص موضوعاتی را در باره ی CD reader های خود مطرح کردند. اکنون به برسی این مشکلات و راه حل های موجود برای این مشکلات می پردازیم

نحوه ی حل مشکل CD DRIVE در ویندوز ۱۰

بسیاری از کاربران گفته اند که پس ار ارتقای ویندوز خود به نسخه ۱۰، درایو cd هایشان ناپدید شده است. این مساله ممکن است به خاطر گرد آوری برخی از نرم افزار ها که مربوط به ویندوز ۱۰ است، ایجاد شده باشد. اما اگر این درایو ها مدتی پس از استفاده از ویندوز ۱۰ ناپدید شده باشد مربوط به مشکلات سخت افزاری است. در قسمت زیر راه حلی برای هر دو مورد می توان پیدا کرد.

راه حل اول- ببینید آیا درایو cd توسط BIOS شناخته می شود یا خیر

برای انجام این کار، مراحل زیر را بروید

ابتدا کامپیوتر خود را از اول روشن کنید، سپس در قسمت Startup، با فشردن دکمه Del یا F10 وارد قسمت BIOS شوید. پس از ورود به این قسمت به بخش Storage بروید و سپس به بخش Device Configuration بروید و دکمه Enter را بزنید. در این قسمت به دنبال درایو cd/dvd خود بگردید.

اگر موفق به پیدا کردن آن نشدید پس مشکل شما مربوط به سخت افزار می شود. اما اگر درایو شما توسط bios شناسایی شد مشکل شما مربوط به نرم افزارتان است، پس راه حل های زیر را مرور کنید.

راه حل ۲- از Device Manager برای حل مشکل خود استفاده کنید

اگر مطمئن شدید که درایو صفحه شما در BIOS موجود است و مشکل شما سخت افزاری نیست و درایو صفحه شما هنوز هم شناخته نمی شود و یا در File Explorer نمایش داده نمی شود، در قسمت Device Manager کامپیوتر خود این کار ها را انجام دهید.

ابتدا به قسمت جست و جو رفته و کلمه Device Manager را بنویسید و آن را باز کنید. سپس به بخش DVD/CD ROM رفته.

dvd-not-working-windows-10

اولین کاری که در این قسمت باید انجام دهید این است که از به روز بودن Disc drive ها مطمئن شوید، برای انجام این کار به بخش راه حل۲ این مقاله مراجعه کنید. اگر درایور ها به روز بودند کار بعدی شما این است که Disc Drive را دوباره نصب کنید. برای غیر نصب کردن درایو DVD/VD بر روی ان راست کلیک کرده و به بخش Uninstall بروید.

dvd-cd-not-working-windows-10

هنگامی که دستگاه ها را غیر نصب کردید به بخش Action رفته و پس از آن به بخش Scan for hardware change بروید.

dvd-not-working-win-10

هنگامی که پردازش این بخش تمام شد دیسک درایو شما در device manager نمایش داده خواهد شد.

اکنون بررسی کنید و ببینید که آیا آیکون dvd/cd درایو در بخش file explorer قابل مشاهده است یا خیر. اگر آیکن آن هنوز وجود نداشت، بخش های زیادی در قسمت device manager وجود دارد که می توانید امتحان کنید. دوباره به بخش dvd/cd-rom بروید و طبق دستورالعمل زیر پیش بروید.

 

اگر اسم درایو cd/dvd هنوز هم مشخص نبود، یعنی این که درایو ها توسط کامپیوتر شناخته نشده اند، پس از مراحل بالا بگذرید و یکی از راه حل های پایین را امتحان کنید.

اگر اسم درایو با آیکونی با رنگ هشدار مشخص بود، بر روی درایو دو بار کلیک کنید تا اطلاعات بیشتری به دست بیارید، بر اساس اطلاعات زیر یکی از مراحل را انجام بدهید.

اگر کد خطا ۱۰,۱۹,۳۱,۳۲,۳۹ یا ۴۱ در قسمت device status نمایش داده شده بود، مشکل مربوط به نرم افزار نوشتن cd است که قبلا بر روی کامپیوتر شما نصب بوده است. با حذف کردن برخی از فایل های آن این مشکل به طور کامل حل خواهد شد. اگر با خطای دیگری مواجه شدید در اینترنت به دنبال حل آن باشید.

اگر اسم درایو با شکل آیکون غیر فعالی نشان داده شده بود، یعنی این که درایو شما غیر فعال است. پس بر روی آن راست کلیک کرده وگزینه enable را بزنید

راه حل ۳- بازگردانی تنظیمات BIOS به حالت اولیه

بازگردان یتنظیمات BIOS بسیاری از مشکلات را حل خواهد کرد و خوشبختانه مشکل دیسک درایو ها را هم حل خواهد کرد. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید.

ابتدا به BIOS رفته و سپس به بخش Exit بروید و گزینه Optimal Defaults را بزنید

cd-problems-windows-10

enter را بزنید، سپس f10 را بزنید تا تغییرات را ذخیره کنید و دوباره کامپیوتر خود را روشن کنید.

با این کار تنظیمات BIOS به حالت اولیه برگردانده خواهد شد و شما قادر خواهید بود که دیسک خود را باز کنید.

 

راه حل ۴-بازگردانی برق کامپیوتر

تحت برخی شرایط دیسک درایو ها ارتباطشان با ویندوز قطع می شود که باعث ایجاد مشکل برای دیسک درایو می شود. برای انجام این کار مراحل زیر را به دقت انجام دهید.

دکمه برق کامپیوتر خود را به مدت ۵ ثانیه نگه دارید تا کامپیوتر شما به طور کامل خاموش شود، سپس منتظر بمانید تا کامپیوتر به صورت کامل خاموش شود و بعد از آن کابل برق را در بیاورید. اکنون ۱۰ ثانیه صبر کنید و دوباره کابل برق را وصل کنید. بعد از انجام این کار دوباره کامپیوتر خود را روشن کنید و منتظر بمانید تا ویندوز سیستم شما بالا بیاید. اگر به هنگام بالا آمدن ویندوز با این پیغام مواجه شدید که ویندوز در حال نصب سخت افزار جدید است، صبر کنید تا این مرحله به اتمام برسد سپس ببینید که آیا درایو CD/DVD در دسترس است یا خیر.

از آن جایی که اکنون در حال صحبت در باره ی برق کامپیوتر هستیم، شما می توانید دوباره کامپیوتر خود را خاموش کنید و اتصال تمام کابل های درایو CD/DVD به مادر بورد را بررسی کنید.

منیع :windowsreportبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *