با این دستگاه دیگر نگران حساسیت های غذایی نباشید

آبا همیشه نگران این هستید که غذایی که در حال مصرف آن هستید، حاوی موادی باشد که نسبت به آن‌ها حساسیت دارید؟ دستگاه نیما به شما کمک می‌کند تا از ترکیبات غذایی غذای خود مطلع شوید.

به گزارش کلیک، شرکت نیما که دفتر اصلی آن در سان فرانسیسکو واقع شده است به زودی اولین محصول خود را روانه بازار خواهد کرد. این محصول وسیله‌ای قابل حمل و مجهز به یک حسگر است که می‌تواند تشخیص دهد آیا یک ماده غذایی حاوی گلوتن است یا نه. شرکت برای تشخیص شیر و بادام زمینی در مواد غذایی هم حسگرهایی را در این وسیله قرار داده است؛ زیرا در حدود ۱۵ میلیون نفر در آمریکا نسبت به مواد غذایی حساسیت دارند و این دو ماده غذایی بیشترین میزان حساسیت را به خود اختصاص داده‌اند.

شیرین یاتس، موسس و مدیر عامل شرکت نیما (Nima) اذعان کرد که او قبلا هرگز به موارد غذایی حساسیت نداشته است و در کالج فهمیده است که نسبت به مواد غذایی حاوی گلوتن، تخم مرغ، لبنیات و سویا حساسیت دارد و نمی‌تواند چیزی بخورد. او گفت وقتی گارسونی برای اولین بار از او پرسیده است که چقدر به گلوتن حساسیت دارد، تازه فهمیده است که نسبت به این ماده غذایی آلرژی دارد.

نیما یک وسیله قابل حمل است که مجهز به یک حسگر با پایه و اساس شیمیایی است که با استفاده از تحلیل پروتئین‌های غذا مشخص می‌کند که آیا فرد می‌تواند بدون مشکل از آن استفاده کند یا نه.  افراد برای استفاده از این دستگاه مقداری از ماده غذایی و یا قطره‌ای از یک نوشیدنی را درون محفظه کوچک یک بار مصرف آن می‌ریزند و حدودا پس از دو دقیقه نتیجه را مشاهده می‌کنند. این دستگاه قادر است تا ۰٫۵۷ میلی گرم گلوتن را تشخیص دهد. در صورتی که غذا حاوی گلوتن باشد، چهره‌ای عبوس و اگر فاقد گلوتن باشد، چهره‌ای خندان بر روی حسگر ظاهر می‌شود. کاربران می‌توانند برای کمک به افراد دیگری که دچار حساسیت غذایی هستند، نتایج به دست آمده توسط این حسگر را از طریق یک اپلیکیشن گوشی، با دیگران به اشتراک بگذارند.

nima

محفظه کوچک دستگاه

این وسیله برای کسانی طراحی شده است که به هر دلیلی از مصرف برخی از ترکیبات غذایی اجتناب می‌کنند.

یاتس اذعان کرد افرادی که نسبت به برخی از مواد غذایی حساسیت دارند، هنگام خوردن مواد غذایی دچار استرس و اضطراب می‌شوند؛ مخصوصا هنگامی که در سفر هستند و یا در بیرون از منزل خود غذایی را میل می‌کنند. آن‌ها می خواهند غذای خود را با آرامش و بدون هیچگونه نگرانی میل کنند.

اما خوردن غذا بدون هیچگونه نگرانی برای این افراد کمی گران تمام می‌شود. قیمت این دستگاه برای کسانی که آن را پیش خرید کرده‌اند، ۱۹۹ دلار و برای کسانی که آن را در زمان عرضه خریداری خواهند کرد، ۲۴۹ دلار است. قیمت هر یک از این محفظه‌های کوچک که به صورت جداگانه عرضه می‌شوند، برای افرادی که دارای اشتراک ماهیانه هستند، ۳٫۹۹ دلار است و در بسته‌های ۱۲ عددی عرضه می‌شود و برای افراد دیگر قیمت هر یک از آن‌ها ۴٫۹۹ دلار است. یاتس به میزان سفارش‌هایی که شرکت تا کنون دریافت کرده است، اشاره‌ای نکرد، اما گفت میزان سفارشات تا کنون قابل توجه بوده است.

شرکت نیما در نخستین مراحل تولید این محصول، محفظه‌های خود را تنها برای افراد حساس به گلوتن، بادام زمینی و شیر عرضه خواهد کرد؛ اما یاتس پیش بینی کرده است که به زودی محفظه‌‌ای عرضه خواهد شد که می‌تواند برای تشخیص تمام ترکیبات غذایی که افراد به آن‌ها حساسیت دارند، مورد استفاده قرار گیرد. شرکت با استقبال گرمی از سوی مدارس و والدین مواجه شده است. این موضوع تعجب برانگیز نیست زیرا طبق آمار ارائه شده از سوی مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، حساسیت غذایی در میان کودکان در حال افزایش است، به نحوی که این میزان از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۱، ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است. براد فلد که در حال همکاری با گروه موسس شرکت است، اذعان کرده است که این محصول در گروه فناوری‌های بدون حد و مرز کنترل کننده سلامتی بدن، جایگاه خود را تثبیت کرده است و افزود فناوری کنترل کننده سلامت بدن دارای طیفی است که وسایلی که در داخل بدن قرار داده می‌شوند، در یک سوی آن هستند و وسایل خارجی تولید شده در طرف دیگر این طیف قرار می‌گیرند و شرکت نیما اولین شرکتی است که وسیله‌ای را تولید کرده است که می‌تواند قبل از اینکه فرد غذایی را مصرف کند، اطلاعاتی در مورد آن ارائه دهد.

طبق گفته یاتس، هنوز مشخص نیست که چرا میزان افراد دچار حساسیت غذایی در حال افزایش است، اما نیاز به وسایلی همچون دستگاه نیما کاملا احساس می‌شود و شیوع حساسیت غذایی در میان افراد به تدریج در حال افزایش است.

منبع:fortuneبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *