با Pilot بدون یادگیری زبان خارجی با مردم دیگر کشورها صحبت کنید

هر کسی که آینده را پیش‌بینی می‌کند به این نتیجه می‌رسد که برای برقراری ارتباط میان افراد در سراسر جهان، موانع زبانی باید از سر راه برداشته شوند. زیرا زبان‌های مختلف تنها سد برقراری ارتباط در میان افراد در سراسر جهان هستند.

کلیک – زبان‌های مختلف باعث می‌شوند هیچ کدام از افراد از کشورهای مختلف نتواند فیلم‌ها و فرهنگ‌های یکدیگر را به صورت مستقیم درک کنند و از آن بهره‌مند شوند. همچنین زبان‌های مختلف باعث می‌شوند سربازان کشورهای غاصب نتوانند با مردم آن کشور متحد شوند. زبان یادگاری اصلی روزگار باستان است. برای مثال اگر بتوانیم فرمت ویدیویی MP4 را به AVI تبدیل کنیم قطعا می‌توانیم زبان مانداریان چینی را هم به زبان آلمانی تبدیل کنیم. هم اکنون وسیله‌ای تحت عنوان Pilot می‌تواند این رویا را محقق کند (البته تا میزان زیادی).

ممکن است اپلیکیشن ترجمه Bablefish (اپلیکیشن ترجمه یاهو) یا یک اپلیکیشن جهانی ترجمه مورد انتخاب شما، در محقق کردن این هدف به کندی عمل کنند. در این وسیله ابداعی گفتار تشخیص داده می‌شود، عمل ترجمه صورت می‌گیرد و حتی در برخی از مواقع بسیار خاص هر دو کار به صورت همزمان انجام می‌شود. اما آیا Pilot دستگاهی است که از قابلیت ترجمه همزمان برخوردار است و به آسانی قابل حمل است؟ بر خلاف شایعات مطرح شده در مورد ابرپروژه‌های GoogleX، هنوز چنین امری محقق نشده است.

یکی از دلایل اصلی این است که ترجمه همزمان کار دشواری است و بر خلاف پیشرفت‌هایی که در ۲۰ سال اخیر در دنیای کامپیوتر به وجود آمده است و همچنین قدرت بسیار زیاد کامپیوتر‌های امروزی، پیشرفت کمی برای دستیابی به این هدف حاصل شده است. در چند سال اخیر روش محاسبه اطلاعات بسیار متحول شده است و همچنین برای تجزیه زبان‌های طبیعی به عناصر کوچکتر و ترجمه آن در مدت زمانی قابل قبول، می‌توانیم از قدرت و نفوذ مدل‌های شبکه‌های عصبی و الگوریتم‌های یادگیری ماشینی استفاده کنیم. اما هنوز مشکل دیگری وجود دارد، راه اندازی خود شبکه‌های عصبی هم امر دشوار و پیچیده‌ای است و به معنای این است که ما برای ترجمه نیازمند یک ابر کامپیوتر هستیم.

از نظر فناوری پوشیدنی این موضوع به معنای این است که احتمالا نیازمند یک ارتباط همیشگی هستید که خود این موضوع به معنای این است که برای برقراری ارتباط متداوم در طول روز، داشتن یک حق اشتراک و منبع تغذیه قوی لازم و ضروری است. دستگاه Pilot برای برقراری ارتباط دائمی در سطح یک منطقه، به صورت بی سیم به پردازنده گوشی دسترسی پیدا می‌کند. قبلا خدمات ترجمه که بر روی تلفن همراه ارائه می‌شد، عملکرد بسیار خوبی نداشت. اما طراحان Pilot مدعی هستند که این دستگاه توانسته است به سرعت واقعی ترجمه همزمان دست پیدا کند.

اینکه میانه این دستگاه با باتری تلفن همراه چطور است، به حدس‌های مختلف افراد بستگی دارد؛ اما می‌توان گفت که به احتمال بسیار زیاد پردازش سنگین اطلاعات توسط این دستگاه حتی می‌تواند شارژ باتری‌هایی مانند باتری‌های بزرگ گوشی‌های سری گلکسی سامسونگ را هم در مدت کوتاهی خالی کند.  اما در صورتی که هر ۴۵ دقیقه یک بار گوشی خود را شارژ کنید، پردازش این حجم از اطلاعات کار غیر ممکنی نخواهد بود.

microsoft-rolls-out-real-time-voice-translator-for-skype

مترجم Skype: ترجمه جهانی بین زبان‌های مختلف

مشکل دیگری که مانع پیشرفت ترجمه جهانی می‌شود این است که ایجاد یک زبان واحد، چالش پیچیده‌ای است که مستلزم انجام فعالیت‌های بسیار زیادی است. آیا فقط زمانی که دستگاه مورد نیاز است، باید روشن شود و اگر این چنین باشد، آیا شوخی‌های غیر منتظره‌ای که می‌خواهید بشنوید را از دست خواهید داد؟ زمانی که در یک اتاق شلوغ هستید، دستگاه چگونه تشخیص می‌دهد می‌خواهید با چه کسی صحبت کنید؟ این دستگاه چگونه روی سر قرار گرفته می‌شود؟

دستگاه Pilot با تقسیم کردن خدمات ترجمه به دو بخش این مشکل را حل کرده است. این دستگاه یک هدفون نیست و در واقع دو هدفون است. وقتی که تصمیم می‌گیرید با کسی حرف بزنید (مثلا دوستی از کشور فرانسه)، فقط کافی است این هدفون‌های عجیب و غریب را بر روی گوش‌ خود قرار دهید و گپ دوستانه را آغاز کنید. اکنون همه شما مترجمی حرفه‌ای هستید و می‌توانید زبان یکدیگر را به راحتی بفهمید. این هدفون جایگزین بلندگوهایی می‌شوند که مترجمان برای بیان سخنان ترجمه شده از آن‌ها استفاده می‌کنند.

pilot-translator-2

این دستگاه اختراعی فوق العاده نیست و هنوز نقایصی دارد و به دلیل اینکه این دستگاه توسط سایت indiegogo (وب‌سایت برای جمع‌آوری کمک‌های مالی مردمی برای اهداف خیریه و انسان‌دوستانه است) عرضه شده است، نباید انتظار زیادی از آن داشت. اما این دستگاه به طرز باورنکردنی دارای اهداف بلند پروازانه است و تلاش می‌کند خدمات ارائه شده ترجمه توسط اسکایپ (مایکروسافت) و گوگل از سرعت بالاتری برخوردار شوند.

فناوری پوشیدنی دستگاه ترجمه همزمان در سطح مصرف کننده، یکی از فناوری‌هایی است که در سال‌های اخیر بیشترین رشد و توسعه را داشته است و موانع قدیمی فرهنگی را از سر راه برداشته است و به روند جهانی سازی شتاب بخشیده است و همچنین امکان گپ دوستانه با دوستان خارجی را فراهم کرده است. البته این فناوری هنوز به قدر کافی سریع نیست.

منبع: extremetechبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *