تفاوت CPU و GPU چیست؟

|
۰ دیدگاه

تصویر با کیفیت، نتیجه کارت گرافیک با کیفیت است. این چیزی است که مردم متفق‌القول آن را باور دارند؛ اما تفاوت GPU و CPU چیست؟

کلیک_ این سوال چالش برانگیز است، چون پایه و بنیاد این دو یکسان است. CPU و GPU، هر دو کاری مشابه انجام می‌دهند. در واقه آن‌ها یکسری ۰ و ۱ را دریافت می‌کنند و به سرعت آنها را پردازش می‌کنند؛ اما تفاوت عمده بین این دو جز سخت‌افزاری، معماری آن‌ها است. در واقع تعداد هسته‌هایی که ‌CPU و GPU دارند، با یکدیگر متفاوت است. تعداد هسته‌های GPU بسیار بیشتر از تعداد هسته‌های CPU است.

مثلاً Mac Pro پردازش‌گر ۶ هسته‌ای دارد، در صورتی‌که کارت گرافیکی NVidia GTX 980 بیش از ۲۰۰۰ هسته دارد.

البته همیشه تعداد هسته بالا، دلیلی بر کیفیت بالا نیست. بر ای روشن شدن موضوع GPU را به‌عنوان یک کارخانه و CPU را به‌عنوان دانشمند فیزیک استیون هاوکینگ در نظر بگیرید. کارگران کارخانه به‌منزله یک هسته هستند که می‌توانند کارهای مشابه با حجم زیاد را با سرعت و با بیشترین بازدهی انجام دهند؛ اما در طرف دیگر آقای هاوکینگ که بسیار باهوش است و مسائلی مثل هوش مصنوعی را به‌تنهایی به‌خوبی انجام می‌دهد، قرار دارد؛ اما مثلاً بازی‌های رایانه‌ای، برای اجرا شدن هم نیاز به CPU هوشمند دارند و هم نیاز به ‌GPU قدرتمند.

منبع: gizmodo

0 پسندیده شده
سمیه شماعی زاده
لیسانس کامپیوتر گرایش نرم افزار و لیسانس زبان انگلیسی و ارشد زبانشناسی رایانشی یا مهندسی پردازش زبان طبیعی هستم. عاشق دنیای کامپیوتر و یادگیری زبانهای جدید هستم.
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.