کدام گزینه مناسب‌تر است؟ Sleep ،Hibernate یا Shut Down؟

در این مطلب به شما خواهیم آموخت که کدام گزینه برای هر شرایطی مناسب است.

کلیک – در سال‌های اخیر دلیلی برای shut down کردن کامپیوتر وجود ندارد. زیرا در صورتی که از این گزینه استفاده کنید مجبور خواهید بود تا فرایند reboot (راه‌اندازی مجدد)، که برای اکثر کاربران فرایند خسته‌کننده‌ای است، تحمل کنید. شما می‌توانید به جای این کار در وقت خود صرفه‌جویی کرده و کامپیوتر خود را در حالت sleep یا hibernate قرار دهید.

کامپیوتر‌های امروزی، چه لپ‌تاپ  باشند، چه کامپیوترهای PC و چه تبلت‌ها طوری طراحی شده‌اند که می‌توانند از این گزینه‌ها بهره‌مند شوند و استفاده کنند. این دو ویژگی در انواع سیستم‌عامل‌ها از جمله ویندوز، لینوکس، OS X، Chroombooks‌ها و هر جای دیگری قابل دسترسی هستند.

چرا استفاده از گزینه‌های Sleep  و Hibernate فوق‌العاده است؟

در صورتی که شما جزو آن دسته از کاربرانی هستید که در طول شبانه‌روز بسیار زیاد از کامپیوتر استفاده می‌کنید، بنابراین می‌توان گفت که گزینه shut down می‌تواند برای شما به طور وحشتناکی آزاردهنده باشد. قبل استفاده از این گزینه باید تمام کارهای خود را ذخیره کنید. سپس زمانی که کامپیوتر خود را shut down می‌کنید باید زمان طولانی را منتظر بماند تا فرایند را‌ه‌اندازی مجدد به طور کامل انجام شود. علاوه بر این، باید تمام نرم‌افزارهایی را که تا پیش از خاموش کردن کامپیوتر خود با آن‌ها کار می‌کردید، مجدد و به طور دستی اجرا کنید و هم‌چنین تمام فایل‌های خود را در این نرم‌افزارها دوباره باز کنید.

در حالی که اگر شما از گزینه‌هایsleep  و hibernate استفاده کنید، تمام کارهای شما در همان حالت باقی می‌مانند. زمانی که کار شما با کامپیوتر تمام شد شما می‌تواند به راحتی فقط درب لپ‌تاپ  خود را ببندید (یا در کامپیوترهای pc از گزینه Sleep یا Hibernate استفاده کنید.) نیازی نیست که نگران بسته شدن نرم‌افزارهای خود و ذخیره فایل‌ها یا سند‌ها باشید.

زمانی که بار دیگر به کار خود بازگردید و دکمه  powerرا بفشارید همه چیز همان‌طوری به شما نمایش داده خواهد شد که آخرین بار پس از انتخاب گزینه sleep یا hibernate مشاهده کردید. به عبارت دیگر تمام نرم‌افزارها و سندهای شما در جای خود بدون تغییر باقی خواهند ماند و شما می‌توانید به سرعت کارهای خود را ادامه دهید.  در صورتی که کامپیوتر خود را بر روی حالت sleep قرار بدهید در عرض یک یا دو ثانیه دوباره می‌توانید با زدن دکمه power به سیستم خود دسترسی داشته باشید. البته در صورت انتخاب گزینه hibernate این زمان کمی‌ طولانی‌تر خواهد بود.

ویژگی‌های Sleep و Hibernate چگونه عمل می‌کنند؟

ویژگی sleep، کامپیوتر شما را در حالت بسیار کم مصرف قرار می‌دهد و حالت فعلی سیستم شما در RAM ذخیره می‌شود. در این حالت کامپیوتر شما به مقدار بسیار کمی ‌جریان برق برای نگهداری از اطلاعات شما در RAM نیاز دارد. زمانی که کامپیوتر خود را روشن می‌کنید، مجدد می‌توانید از همان‌جایی که کارهای خود را رها کردید و گزینه Sleep را انتخاب نمودید، در عرض یک یا دو ثانیه به حالت عادی برگردید و کارهای خود را ادامه دهید.

در سوی دیگر ویژگی hibernate حالت فعلی نرم‌افزارها و در واقع حالت کل سیستم شما را در دیسک درایو ذخیره می‌کند و به سرعت کامپیوتر را خاموش خواهد کرد. با انتخاب این گزینه دیگر کامپیوتر شما مانند گزینه sleep به برق نیازی ندارد. زمانی که کامپیوتر خود را روشن می‌کنید، اطلاعات شما از دیسک درایو در درون RAM بارگذاری خواهد شد و می‌توانید از همان‌جایی که کارهای خود را رها کردید و گزینه hibernate را انتخاب نمودید، به ادامه کارهای خود بپردازید. در واقع تمام نرم‌افزارها و فایل‌ها به همان صورتی که بودند بار دیگر به شما نشان داده خواهند شد. این گزینه نیاز به زمان بیشتری نسبت به گزینه sleep دارد تا سیستم شما را مجدد با وضعیت قبلی در اختیارتان قرارد دهد. اما هرگز به اندازه زمانی که سیستم خود را توسط گزینهshut down  خاموش می‌کنید، زمان نخواهد برد. این که روشن شدن سیستم و دستیابی به سیستم‌عاملی که توسط گزینه hibernate خاموش شده است ، چقدر طول می‌کشد به سرعت دیسک درایو  شما بستگی دارد. اگر شما از دیسک پرسرعت SSD  یا solid-state drive استفاده می‌کنید، مطمئنا خیلی سریع‌تر این عملیات انجام خواهد شد.

به عبازت دیگر می‌توان گفت hibernate دقیقا همان گزینه Shut down است. با این تفاوت که تمام کارهای شما همان‌طور که آن‌ها را رها کرده اید، ذخیره می‌شوند.

چطور به گزینه Sleep یا Hibernate دسترسی پیدا کنیم؟

hibernate

برای سیستم‌عامل جدید ویندوز به صورت پیش فرض زمانی تعیین شده است که پس از گذشت آن زمان، کامپیوتر به طور خودکار بر روی حالت sleep قرار خواهد گرفت و پس از گذشت زمان تعیین شده برای حالت sleep، بر روی حالت hibernate خواهد رفت. همه مدل‌های مختلف لپ‌تاپ به طور عادی زمانی که درب آن‌ها بسته می‌شود بر روی حالت sleep  قرار می‌گیرند و پس از باز کردن مجدد به حالت عادی باز خواهند گشت. شما می‌توانید در بخشcontrol panel  مربوط به سیستم‌عامل ویندوز این تنظیم را سفارشی کنید و تعیین کنید که پس از چه مدت زمانی کامپیوتر شما به صورت خودکار در حالت sleep قرار گیرد. برای انجام این کار مسیر زیر را دنبال کنید:

Control Panel > Hardware and Sound > Power Options > Change When the Computer Sleeps to change

در صورت تمایل می‌توانید از دکمه power جهت قرار دادن کامپیوتر خود در حالت sleep استفاده کنید. برای این منظور باید به مسیر زیر بروید:

Control Panel > Hardware and Sound > Power Options > Choose What the Power Button Does

در این قسمت می‌توانید تعیین کنید که با زدن دکمه power سیستم در چه حالتی قرار گیرد. علاوه بر گزینه Shut down امکان انتخاب گزینه‌هایsleep  و hibernate نیز در این قسمت وجود دارد. البته در ویندوز ۱۰ شما باید در ابتدا ویژگی hibernate را فعال کنید تا بتوانید آن را در این قسمت و در میان گزینه‌های موجود مشاهده کنید.

system setting

نگران مصرف برق نباشید

شاید بتوان مصرف برق را تنها جنبه منفی در استفاده از ویژگی sleep  دانست. در کامپیوترهای pc میزان مصرف برق در این حالت بسیار پایین است و می‌توان گفت با استفاده از این ویژگی مبلغ بسیار ناچیزی به پول برق ماهیانه شما اضافه خواهد شد.

در لپ‌تاپ، استفاده از این گزینه باعث مصرف باتری به صورت ذره‌ذره خواهد شد. اما لپ‌تاپ‌ها طوری تنظیم شده‌اند که بعد از گذشت چند ساعت، به صورت خودکار بر روی حالت hibernate قرار گیرند. بنابراین سیستم شما برای مدت طولانی در حالت sleep قرار نخواهد گرفت تا باتری آن به طور کامل مصرف شود. حالت sleep یعنی این که شما می‌توانید لپ‌تاپ خود را بردارید و خیلی سریع از آن استفاده کنید که استفاده از این حالت در مقایسه با انتخاب گزینه Shut down منجر به مصرف کمتر باتری خواهد شد. زیرا زمانی که سیستم را خاموش کرده و مجدد آن را روشن می‌کنیم، زمانی طولانی باید سپری شود تا سیستم‌عامل، درایورها و نرم‌افزارهای اولیه بارگذاری شوند که این امر منجر به مصرف بیشتر باتری در مقایسه با حالت sleep می‌گردد.

در هر صورت اگر باز هم نگران مصرف برق هستید، می‌توانید به جای گزینه sleep از گزینه  hibernate استفاده کنید. این گزینه هیچ برقی یا باتری مصرف نخواهد کرد.

باور غلط

shut down windows

برخی از مردم  بر این باورند که سیستم‌عامل ویندوز برای درست کار کردن نیار به reboot (بارگذاری مجدد) دارد. اما باید گفت که این تصور غلط است. البته ممکن است که شما برای حل برخی از مشکلات نیاز به reboot داشته باشید یا به عنوان مثال بعد از به‌روز رسانی ویندوز یا پس از نصب درایورها نیاز به reboot کردن سیستم‌عامل دارید. اما نیازی نیست که هر روز این عمل را انجام دهید. اگر ویندوز شما نیاز دارد که هر روز reboot شود بنابراین می‌توان گفت که مشکل ویندوز شما خیلی جدی است و باید به جای reboot‌های پی‌درپی به فکر برطرف کردن مشکل باشید.

در گذشته، کامپیوترهای قدیمی‌تر ممکن بود به دلیل مشکلاتی که در درایورهای آن‌ها وجود داشت  در استفاده از ویژگی‌های sleep یا hibernate دچار مشکل می‌شدند. اما کامپیوتر‌های امروزی نباید چنین مشکلاتی داشته باشند. در حقیقت، بیشتر آن‌ها به صورت خودکار در حالت sleep یا hibernate تنظیم شده اند. در استفاده از این ویژگی‌ها هیچ نگرانی نداشته باشید. مگر این که در حال استفاده از یک کامپیوتر خیلی قدیمی ‌هستید که با این ویژگی‌ها سازگاری ندارد.

متاسفانه کاربران لینوکس ممکن است در هنگام استفاده از این دو گزینه در سیستم‌عامل Ubuntu دچار مشکل شوند. به همین دلیل است که این دو گزینه به صورت پیش‌فرض بر روی این سیستم‌عامل به صورت غیرفعال قرار دارد. اما، با در نظر گرفتن این که سازندگان سخت‌افزار از سیستم‌عاملی که شما بر روی کامپیوتر خود نصب می‌کنید، پشتیبانی می‌کنند، باید گفت که این دو گزینه به درستی کار خواهند کرد.

منبع: howtogeekبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *