مصرف باتری وحشتناک گوگل کروم را مهار کنید

مرورگر گوگل کروم یکی از نرم‌افزارهایی است که سیستم برای پردازش آن نیازمند توان و زمان زیادی است. این نرم‌افزار میزان زیادی از حافظه رم سیستم را به خود اختصاص می‌دهد و مصرف باتری را به شدت بالا می‌برد. گ

کلیک – اگر برای کارهای روزانه خود از گوگل کروم استفاده می‌کنید، متوجه شده‌اید که استفاده از این مروگر مصرف باتری را بسیار بالا می‌برد و موجب می‌شود حرارت سیستم افزایش پیدا کند و فن سیستم دائم کار کند. ممکن است طراحی مرورگرهای دیگر را هم دوست نداشته نباشید؛ بنا براین به استفاده خود از این مرورگر محبوب ادامه می‌دهید زیرا ترک عادت‌های قدیمی دشوار است.

ممکن است با توجه به میزان بالای مصرف این مرورگر از فضای CPU و حافظه رم و همچنین میزان بالای مصرف باتری آن، باز هم تمایل داشته باشید از این مرورگر استفاده کنید. پس باید به دنبال روش‌هایی برای مهار کردن این مرورگر باشید. در این مطلب قصد داریم به معرفی سه روش بپردازیم که باعث می‌شوند این مرورگر به میزان کمتری از منابع سیستمی استفاده کند.

شناسایی سربرگ‌ها و افزونه‌های مشکل آفرین و حذف آن‌ها

هر چقدر سربرگ‌ها و افزونه‌های بیشتری در گوگل کروم باز کنید، این مرورگر به میزان بیشتری از منابع سیستمی استفاده می‌کند. قبل از اینکه تمام سربرگ‌ها را پشت سر هم ببندید، قسمت task manager گوگل کروم را باز کنید و ببینید کدام یک از سربرگ‌ها بیشترین فضای CPU و رم را به خود اختصاص داده‌ است. در این قسمت می‌توانید میزان مصرف کلی گوگل کروم و همچنین تک تک افزونه‌های آن را مشاهده کنید.

برای باز کردن task manager گوگل کروم روی منوی تنظیمات که در قسمت بالای سمت راست در کنار نوار آدرس وجود دارد، کلیک کنید. سپس گزینه More Tools و در آخر Task Manager را انتخاب کنید.

g1

نوار وظیفه گوگل کروم برای هر یک از سربرگ‌ها و افزونه‌های باز شده، درصد متغیری از فضای اشغال شده از CPU و رم را نشان می‌دهد.

سربرگ یا افزونه مورد نظر را انتخاب کنید، سپس برای بسته شدن آن و آزاد شدن فضای اشغال شده CPU و کاهش حرارت آن‌ها، روی گزینه End Process کلیک کنید.

استفاده از گزینه شتاب سخت افزاری

در تنظیمات گوگل کروم، گزینه‌ای برای فعال کردن شتاب سخت افزاری یا hardware acceleration وجود دارد. با فعال کردن این حالت ممکن است عملکرد گوگل کروم تقویت شود و یا ممکن است هیچ تغییری مشاهده نشود. این حالت این امکان را فراهم می‌کند تا بارگزاری صفحات توسط CPU انجام نشود و وظایف به GPU (پردازنده گرافیکی) کامپیوتر انتقال داده شود.

در مورد اینکه این حالت به عملکرد گوگل کروم کمک می‌کند یا موجب اختلال در آن می‌شود. اختلاف نظر وجود دارد. اطلاعات زیادی در این زمینه وجود ندارد، اما احتمالا این حالت به گوگل کروم کمک می‌کند تا عملکرد بهتری داشته باشد. بهتر است خودتان یک بار این حالت را فعال کنید و نتیجه آن را مشاهده کنید.

g2

  • برای ورود به بخش تنظیمات، روی منوی تنظیمات که در سمت راست نوار آدرس وجود دارد، کلیک کنید و سپس گزینه Setting را انتخاب کنید.
  • به پایین صفحه تنظیمات بروید و روی گزینه Show advanced settings کلیک کنید و سپس در بخش System section تیک گزینه hardware acceleration when available را بزنید (یا تیک آن را بردارید).
  • کروم را یک بار ببندید و بار دیگر آن را باز کنید.

این حالت ارزش یک بار امتحان را دارد و شما با فعال و غیر فعال کردن آن می‌توانید ببینید که آیا تغییری ایجاد شده است یا نه.

ریست گوگل کروم و باز گرداندن آن به حالت اولیه

اگر همه چیز در گوگل کروم به هم ریخت، می‌توانید گوگل کروم را ریست کنید و تنظیمات آن را به حالت پیش فرض باز گردانید. ریست کردن کروم هیچ چیزی را پاک نمی‌کند، بوک مارک‌ها، قسمت history مرورگر و رمزهای عبور ذخیره شده پاک نمی‌شوند. تنها موردی که با ریست گوگل کروم تغییر می‌کند صفحه آغازین یا home page، سربرگ‌های پیوست شده و موتور جستجوی پیش فرض است (در صورتی که گوگل نباشد).

دکمه ریست نرم افزار دقیقا در زیر گزینه hardware acceleration when available در صفحه advance settings قرار دارد، روی گزینه Reset settings کلیک کنید و سپس برای تایید بار دیگر روی گزینه Reset کلیک کنید.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *