اولین اپلیکیشن یادگیری موسیقی برای نابینایان معرفی شد

ازاین‌ پس افراد کم‌بینا و نابینا می‌توانند نت‌های موسیقی را بخوانند و یاد بگیرند.

به گزارش کلیک، یک گروه ایرانی طراح و توسعه‌دهنده اپلیکیشن،WhiteNote را برای کمک به کم بینایان و نابینایان به بازار اپلیکیشن عرضه کرده‌اند. این اپلیکیشن که هم به زبان فارسی و هم به زبان انگلیسی در دسترس است، به افراد کم‌بینا و نابینا برای یادگیری موسیقی، کمک می‌کند. کار این اپلیکیشن خواندن نت‌های موسیقی از روی فایل‌های با فرمت XML است.

خوشبختانه اپلیکیشن‌های رایگان و پولی زیادی وجود دارند که کار تبدیل تصویر به فایل ‌XML را انجام می‌دهند. بنابراین تهیه فایل‌ با فرمت XML از روی تصاویر اسکن شده صفحات حاوی نت موسیقی به آسانی امکان پذیر است و می‌توان از اپلیکیشن WhiteNote  برای خواندن این فایل‌ها استفاده کرد.

بنا بر گفته طراحان، نام این اپلیکیشن از روی کلمه فارسی نیم نت گرفته شده است. نیم نت به دلیل شکل دایره مانند و توخالی آن به نت سفید مشهور است. همچنین در نام این اپلیکیشن به عصای سفید که نماد افراد کم‌بینا و نابینا است نیز اشاره شده است.

تاکنون افراد زیادی برای تبدیل نت‌های موسیقی به خط بریل جهت استفاده افراد دچار اختلالات بینایی تلاش‌های بسیاری انجام داده‌اند، اما به دلیل وجود مشکلات فراوان، این تلاش‌ها هنوز به نتیجه نرسیده‌اند. به نظر می‌رسد طراحی این اپلیکیشن راهی است برای حل مشکل تبدیل نت‌های موسیقی به خط بریل. متأسفانه یادگیری نت‌ها و کنار هم گذاشتن آن‌ها برای تولید یک آهنگ آسان نیست. از طرفی در ایران تعداد آهنگسازان بسیار کم است و افراد تمایلی برای به اشتراک‌گذاری نت‌ها به دلیل تخریب اثر موسیقایی خود ندارند، بنابراین تیمی ترکیب از رؤیا هلوتی، رامین هلوتی و شادیار خدایار به همراه تعداد دیگری از متخصصان مجرب، ایده طراحی اپلیکیشن WhiteNote را عملی کردند. طراحی این اپلیکیشن گامی است جهت کمک به مردم برای تبدیل صفحات نت موسیقی به فایل‌های کامپیوتری جهت استفاده و به اشتراک‌گذاری این فایل‌ها. این اپلیکیشن به‌صورت متن‌باز و رایگان در اختیار مردم و دوستداران موسیقی قرار داده شده است.یک دیدگاه

فاطمه باقرزاده

با سلام .مطلب جالبی بود این عزیزانی که این اپلیکیشن و نوشتن برای موسیقی نابینایان کجا تشریف دارند میشه باهاشون ارتباط برقرار کرد لطفا راهنمایی بفرمایید.

دیدگاه ها:

  1. فاطمه باقرزاده گفت:

    با سلام .مطلب جالبی بود این عزیزانی که این اپلیکیشن و نوشتن برای موسیقی نابینایان کجا تشریف دارند میشه باهاشون ارتباط برقرار کرد لطفا راهنمایی بفرمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *