افزایش سرعت سیستم با روش مدرن رمزگذاری فایل اپل

شرکت اپل در حال کار بر روی نسل بعدی سیستم رمزگذاری فایل‌ها است که می‌تواند به عنوان یک انقلاب در حوزه IT محسوب شود.

به گزارش کلیک، در کنفرانس سالانه WWDC (کنفرانس جهانی توسعه دهندگان اپل ) که چندی پیش برگزار شد، اشاره بسیار کوچکی به‌ این پروژه جدید اپل شد، اما هم‌چنان هیجان در حوزه فناوری درباره چگونگی نسل ‌ اینده سیستم فایل اپل ادامه دارد و همه مشتاق هستند تا با جزییات بیشتر این سیستم جدید آشنا شوند.

آخرین اطلاعات نشان می‌دهد که‌ این سیستم‌ هارد درایو شما را به طور قابل توجه‌ای با استفاده از یک سیستم رمزنگاری Native وارد عصر مدرنی خواهد کرد. هم‌چنین‌  این سیستم فایل قادر است تا فایل‌ها را را به جای ثانیه، در حد میلی‌ثانیه time-stamp ‌کند. (time-stamp به رشته‌ای از کارکترها یا اطلاعات رمزنگاری شده گفته می‌شود که زمانی که یک رویدادی رخ می‌دهد شناسایی می‌شوند. معمولا برای شناسایی ‌ این رشته از کارکترها از یک تاریخ یا ساعت خاصی از روز استفاده می‌شود. در برخی مواقع نیز‌ این زمان به اندازه کسری از ثانیه نیز می‌رسد.) که در نتیجه باعث بهبود فایل‌ها برای بانک‌های اطلاعاتی و گرفتن عکس از سیستم فایل می‌شود. علاوه بر این، سیستم جدید باعث خواهد شد تا به طور چشمگیری در زمان پشتیبان‌گیری از فایل‌ها صرفه‌جویی شود.

از ویژگی‌های دیگر‌ این سیستم جدید می‌توان به جلوگیری از هنگ کردن و به اشتراک گذاری فضا اشاره کرد که باعث خواهد شد تا پارتیشن‌بندی‌های انعطاف‌پذیرتری در اختیار کاربران قرار گیرد. بهینه‌سازی برای ‌هارد دیسک‌های SSD و ‌ایجاد سیستمی‌ بهتر برای پاک‌سازی کامپیوتر از فایل‌های حذف شده ، از دیگر خصوصیات‌ این سیستم جدید اپل است.

به طور خلاصه،  انتظار می‌رود تا سیستم فایل جدید اپل (APFS) پیشرفت‌های اساسی در سرعت و بهره‌وری داشته باشد. هم‌چنین APFS باعث به‌روز رسانی فناوری اشتراک‌گذاری فایل‌ اپل که حدود ۲۰ سال است بودن تغییر باقی مانده است، خواهد شد. (البته شرکت‌های دیگر سیستم‌های خود را به سیستم‌های مدرن‌تری مجهز کرده‌اند که از طول عمر آن‌ها نیز ۱۰ سال می‌گذرد.)

طبق آخرین اخبار، اطلاعات اولیه APFS در اختیار توسعه‌دهندگان قرار گرفته است. طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار است که در سال ۲۰۱۷ از‌ این سیستم رونمایی شود. با‌ این حساب اپل خواهد توانست تا پایان سال‌ آینده‌ این پیشرفت بزرگ در کارایی سیستم فایل خود را در محصولاتش به کار بگیرد و به رخ رقیبان خود بکشد.‌ این سیستم قرار است در تمام سیستم‌عامل‌های اپل (iOS، WatchOS، tvOS و (macOS اجرا شود.

البته هنوز راه طولانی تا تکمیل شدن‌ این سیستم در پیش است. در حال حاضر‌ این امکان وجود ندارد تا پایه کامپیوتر خود را بر اساس سیستم فایل جاری پیاده‌سازی کنید. از طرفی این سیستم جدید با سیستم‌های آرشیو و رمزنگاری جاری اپل سازگاری ندارد. احتمالا‌ این ناسازگاری به‌ این دلیل است که اپل قصد دارد تا سیستم جدید خود را جایگزین سیستم قدیمی‌ کند.

سیستم فایل جدید به حروف کوچک و بزرگ حساس است (case-sensitive)  و ظاهرا امکان غیرفعال کردن آن وجود ندارد.  با‌ این اوصاف مشخص است که شما ناچار هستید که محصولات جدید اپل را بخرید: خرید یک ساعت جدید تا با  تلفن جدید شما سازگای اشته باشد و تلفن جدیدی که باید با لپ‌تاپ جدید سینک (sync) شود. در انتها نیز باید اذعان کرد که اپل همیشه دیدگاه ویژه‌ای به مسایل بنیادین و مهم دارد.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *