چطور از اجرای فایل‌های گیف به صوت خودکار در مرورگر جلوگیری کنیم؟

فایل‌ گیف اگر چه کم حجم و محبوب است اما در برخی شرایط ممکن است نیاز به غیرفعال‌سازی آن داشته باشیم.

کلیک – در حالی که این روزها بیشتر مردم به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند و استریم کردن ویدیوها به یکی از کارهای اصلی کاربران اینترنت تبدیل شده است اما فایل‌های گیف هنوز به طور شگفت‌انگیزی محبوب هستند.

از آن‌جایی که یک فایل گیف از لحاظ فنی یک تصویر محسوب می‌شود بنابراین شما نمی‌توانید از اجرا شدن خودکار آن توسط پلاگین‌های خاصی مانند click-to-play جلوگیری کنید. اما نگران نباشید. راه‌های متعددی برای متوقف کردن آن‌ها وجود دارد. البته این روش برای هر مرورگری متفاوت است.

مرورگر کروم

در مرورگر کروم این کار بسیار ساده است. کافی است تا افزونه Animation Policy را که توسط گوگل نوشته شده است دانلود کنید. شما می‌توانید با استفاده از این افزونه به طور کامل انیمیشن‌ها را غیرفعال کنید یا آن‌ها را مجبور کنید که تنها یک بار اجرا شوند.

مرورگر فایرفاکس

 در مرورگر فایرفاکس نیازی به استفاده از افزونه خاصی نیست و شما می‌توانید در ازای آن از یک تنظیم داخلی که در این مرورگر وجود دارد، استفاده نمایید. برای این کار کافی است تا عبارت about:config را در نوار آدرس تایپ کنید. سپس گزینه I’ll be careful.I promise را انتخاب نمایید.

حالا عبارت image.animation را در قسمت جستجو وارد نمایید و بر روی گزینه image.animation_mode. کلیک نمایید. در صورتی که قصد دارید تا فایل‌های گیف به هیچ عنوان اجرا نشوند، در پنجره‌ای که باز می‌شود، کلمه none را تایپ کنید. هم‌چنین اگر دوست دارید که این نوع فایل‌ها  تنها یک بار اجرا شوند کلمه once را تایپ نمایید.

مرورگر اینترنت اکسپلورر

با فشردن دکمه Escape در زمان بارگذاری یک صفحه وب در این مرورگر، می‌توانید به راحتی از اجرای فایل‌های گیف جلوگیری کنید. اما تنظیمی ‌نیز وجود دارد تا بتوانید از اجرا شدن آن‌ها بدون زدن کلید فوق پیشگیری نمایید. برای این کار بر روی آیکون چرخ دنده (Gear icon) کلیک کنید، سپس گزینه Internet options را از میان گزینه‌های موجود برگزینید. از پنجره باز شده بر روی سربرگ Advanced کلیک کرده و به دنبال بخش Multimedia بگردید و  سپس از میان گزینه‌هایی که در زیر این بخش لیست شده است تیک گزینه Play Animation in Webpages را بردارید.

برای درک بهتر این تنظیمات یک فایل گیف در پایین قرار داده شده است. شما می‌توانید نتیجه تنظیمات خود را بر اساس این فایل گیف مشاهده کنید. دستورالعمل‌های بالا را دنبال کنید و سپس صفحه را ریفرش نمایید. پس از انجام این اعمال، طبیعتا فایل گیف نباید اجرا شود یا این که بر اساس خواست شما تنها یک بار اجرا گردد.

فایل گیف

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *