آموزش ساختن تصاویر متحرک GIF در دستگاه های مختلف

این روز ها تصاویر متحرک GIF به یک ابزار محبوب برای نمایش احساسات کاربران تبدیل شده است. این تصاویر در دنیای مجازی نقش مهمی را جهت نمایش حال و هوای هر فرد بازی می کند، بنابر این یادگیری نحوه ساختن آن ها می تواند برای شما مفید باشد.

کلیک – فرمت GIF و به همراه نوع متحرک آن تقریبا ۳۰ سال پیش پا به عرصه دنیای رایانه ها گذاشت. کلمه GIF که از سه حرف اول عبارت Graphics Interchange Format (قالب مبادلهٔ گرافیک)  گرفته شده است، دیگر مثل سابق برای ذخیره سازی تصاویر کاربرد ندارد، ولی نوع متحرک آن با قدرت هر چه تمام تر در دنیای مجازی فرمانروایی می کند.

 

تصویر متحرک GIF چیست؟

بین تصاویر GIF و GIF های متحرک یک تفاوت اساسی وجود دارد. تصاویر GIF معمولی متحرک نیستند و مانند سایر فرمت ها، یک تصویر ثابت را در خود ذخیره می کنند. این فرمت به عنوان فرمت فشرده سازی تصویر قبل از JPEG و PNG کاربرد فراوانی داشت.

تصاویر متحرک GIF نیز در واقع یک سری از تصاویر مجزا هستند که به صورت فریم به فریم مانند کارتون ها پشت سر هم به نمایش در می آیند. برای مثال، تصویر GIF زیر از چرخش کره زمین در واقع از ۴۴ تصویر مجزا تشکیل شده که به سرعت پشت سر هم به نمایش در می آید و این فرایند بار ها و بار ها تکرار شده و در ما این احساس را به وجود می آورد که گویی کره زمین در محور خود در حال چرخش است.

Rotating_earth_(large)

اگر ما این تصویر را در یک نرم افزار ویرایشی مانند Preview باز کنیم، می توانیم ترکیب تصاویر را آشکار کنیم.

ximg_573cca58eb3be.jpg.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.k_DeSI_63n

در گذشته ساختن تصاویر متحرک GIF کار تقریبا مشکلی بود، ولی از زمانی که محبوبیت این فرمت افزایش یافته است روش های بسیار زیادی برای ساختن آن ها ابداع و ساخته شده است. امروز می خواهیم نحوه ساختن تصاویر GIF متحرک را در رایانه و گوشی به شما آموزش دهیم.

 

ساختن GIF در رایانه: از وب سایت های ساخت GIF استفاده کنید

آسان ترین روش برای ساختن تصاویر متحرک GIF در رایانه استفاده از وب سایت های بی شماری است که این امکان را فراهم می کنند. یکی از محبوب ترین این وب سایت ها را می توان Giphy دانست، بنابر این ما از این وب سایت برای آموزش استفاده می کنیم.

هنگامی که زمان ساختن GIF های متحرک می شود، سخت ترین قسمت ساختن آن ها نیست، بلکه پیدا کردن منبعی برای ساخت GIF است. شما باید به یک فایل ویدیویی و یا یک سری از تصاویر دسترسی داشته باشید تا بتوانید با استفاده از آن ها تصویر متحرک خود را بسازید. ما در این آموزش قصد نداریم روی این موضوع تمرکز کنیم، بنابر این شما فقط باید بدانید که می بایست یک فیلم، یا حداقل لینک یک فیلم را قبل از شروع ساخت GIF متحرک در اختیار داشته باشید. Giphy به شما اجازه می دهد فایل ویدیوی مورد نظر خود را آپلود کنید و یا لینک آن را بدهید که کار ساختن GIF را بسیار آسان می کند.

با فرض این که شما کلیپ های ویدیویی محبوبی دارید که می خواهید از آن ها استفاده کنید، نحوه انجام کار را به صورت خلاصه در زیر می آوریم.

اول از همه باید بدانید که حجم فایل ویدیویی شما نباید بیشتر از ۱۰۰ مگابایت باشد. فایل های GIF باید کم حجم باشند، بنابر این چنین محدودیتی زیاد به چشم نمی آید. اگر شما فایلی را با بیش از ۱۰۰ مگابایت حجم آپلود کنید، نباید انتظار داشته باشید فایل GIF خروجی چندان دلچسب باشد.

برای شروع، در وب سایت Giphy روی دکمه Create کلیک کنید.

ximg_573cd407a3221.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.5ttvp5aGJW

با انجام این کار صفحه GIF Maker باز می شود، که به شما اجازه می دهد فیلم خود را آپلود کنید و یا لینک آن را از یوتیوب وارد کنید.

۵۰۰x141ximg_573cd42b6af4c.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.IK7LHxt0kE

اگر شما می خواهید تصویر GIF متحرک خود را از یک سری از تصاویر ثابت و یا GIF ها دیگر تولید کنید، باید از گزینه slideshow استفاده نمایید.

۵۰۰x155ximg_573f584d2debb.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.3U9UQG9dsJ

علاوه بر این ها، Giphy دو قابلیت دیگر را نیز در اختیار شما قرار می دهد که شامل امکان اضافه کردن شرح و عنوان به تصویر GIF و ویرایش آن ها برای اضافه کردن فیلتر یا استیکر های متحرک می شود.

در این مثال قصد داریم تا یک فایل ویدیویی را به یک GIF متحرک تبدیل کنیم. بنابر این ما یک فایل ویدیویی را با کشیدن و رها کردن آن در رابط کاربری Giphy در آن آپلود کردیم. شما همچنین می توانید در صورتی که فیلم مورد نظرتان در یوتیوب موجود است لینک آن را در Giphy جایگذاری کنید (همچنین با در بخش بعدی روش آسان تری را نیز خواهیم گفت).

ximg_573cd4405e6f7.jpg.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.5wNFdk7-uA

پس از اینکه فایل ویدیو را (کمتر از ۱۰۰ مگابایت) آپلود کردید، می توانید زمان شروع و مدت آن را تنظیم کرده و در صورت تمایل توضیحی به آن اضافه کنید.

ximg_573cd45a08c59.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.oF80UpugiM

در قسمت های بعدی می توانید برای تصویر خود برچسب یا لینک منبع اضافه کنید که هر دو دلخواه هستند. سپس روی Create GIF کلیک کنید.

ximg_573cd47290a19.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.WrL6uUR_NV

پس از اینکه GIF شما ساخته شد، می توانید آن را در شبکه های اجتماعی پیشنهاد شده به اشتراک بگذارید و یا آن را در وب سایت یا وبلاگ خود قرار دهید.

ximg_573cd48ec5072.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.VXwEmxDBlp

همچنین با مراجعه به سربرگ Advanced نیز می توانید GIF ساخته شده را دانلود کرده و روی رایانه خود ذخیره  کنید.

ximg_573cd480e0186.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.-LwrNgV-Jo

در صورتی که شما از رایانه استفاده کنید، Giphy بسیار خوب عمل می کند، ولی اگر از گوشی موبایل استفاده می کنید، با استفاده از اپلیکیشن های مخصوص این کار، می توان به راحتی تصاویر GIF متحرک ایجاد کرد.

 

برای تبدیل فیلم های یوتیوب: از وب سایت GIF.com کمک بگیرید

اگرچه Giphy ابزاری برای تبدیل فیلم های یوتیوب به GIF دارد، ولی برای پلتفرم های موبایل زیاد ایده آل نیست. البته این مسئله زیاد مهم نیست، چراکه تبدیل فیلم های یوتیوب به GIF در هر دستگاه و پلتفرمی آسان است. اکنون می خواهیم با استفاده از یک گوشی اندرویدی این کار را انجام دهیم.

توجه کنید که برای انجام این کار باید یوتیوب را با استفاده از یک مرورگر باز کنید و انجام آن با استفاده از اپلیکیشن YouTube امکان پذیر نیست.

ابتدا، فیلمی که می خواهید تبدیل کنید را بیابید.

۶۵۰x367ximg_5744791d84a79.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.YE8UnKhnKO

سپس در نوار آدرس یک ضربه بزنید تا آدرس کامل صفحه نمایان شود و بعد مانند تصویر زیر در نوار آدرس  کلمه gif را پیش از عبارت YouTube تایپ کنید و Enter را فشار دهید.

ximg_5744796f300df.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.dbSuKixTBj

با انجام این کار شما به وب سایت gifs.com منتقل می شوید ( این نیز یک وب سایت دیگر است که شما می توانید برای ساخت تصاویر متحرک GIF از آن استفاده کنید).

اکنون شما می توانید زمان شروع و پایان تصویر و مدت زمان اجرای GIF را تعیین کنید. اگر شما با استفاده از گوشی موبایل این کار را انجام می دهید، بهتر است ابتدا فیلم را مشاهده کنید و در حین مشاهده شروع و پایان GIF را تعیین نمایید.

پس از اتمام کار روی Create GIF ضربه بزنید.

۶۵۰x367ximg_5744792294e9e.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.uWIlhDXGvO

اکنون از شما خواسته می شود تا محل اشتراک گذاری تصویر ساخته شده در شبکه های اجتماعی را مشخص کنید. در این مثال ما میخواهیم فایل GIF را روی دستگاه خود ذخیره کنیم، بنابر این روی سربرگ Anonymous ضربه زده تا به امکان ذخیره سازی فایل دسترسی پیدا کنیم.

ximg_57447997ef2aa.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.RMQDcsN7iF

پس از اینکه روی گزینه Save ضربه بزنید، امکان دریافت آدرس اینترنتی GIF و یا ذخیره سازی آن روی دستگاه فراهم می شود. پس Hold to copy را فشار داده و سپس گزینه مد نظر خود را (که در اینجا Save link است) انتخاب کنید.

ximg_574479bcce3cc.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.7xbnVZ8JID

اکنون فایل GIF شما در دستگاهتان ذخیره می شود.

ximg_574479e2a500a.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.3LyJOciovi

این روش ساده ترین راه برای تبدیل بخش هایی از یک فیلم یوتیوب به تصویر متحرک GIF به حساب می آید.

 

ساختن GIF در آیفون و اندروید: از اپلیکیشن های بی شمار ساخت GIF استفاده کنید

همانطور که شما هم احتمالا می دانید، هر دو سیستم عامل اندروید و iOS دارای گزینه های فراوانی برای ساخت تصاویر متحرک GIF هستند. ما در میان آن ها برای آیفون اپلیکیشن GifBoom و برای اندروید GIF Maker را که یک سر و گردن از رقبای خود بالاتر هستند، پیشنهاد می کنیم.

ابتدا بیاید با هم ببینیم که این دو اپلیکیشن دقیقا چه کاری انجام می دهند و از چه قابلیت هایی برخوردارند. به خصوص وظایفی پایه ای و ضروری که در آن ها به کار می رود.

 

اپلیکیشن GIF Maker اندروید

GIF Maker یکی از ساده ترین و محبوب ترین اپلیکیشن های ساخت تصاویر متحرک GIF در اندروید است.

ximg_57433ec68b193.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.S5aOfV2kfu

این اپلیکیشن از دو قابلیت ضروری که ما به دنبال آن هستیم برخوردار است: قابلیت اول توانایی تبدیل فیلم به تصویر متحرک GIF و قابلیت دوم امکان ترکیب مجموعه تصاویر از قبل آماده شده و تبدیل آن به یک تصویر متحرک است.

در بخش ساخت تصاویر GIF با استفاده از دوربین، GIF Maker دارای یک سری قابلیت هایی است که شما می توانید از آن ها استفاده کنید، از جمله امکان استفاده از دوربین پشت یا دوربین سلفی.

ximg_57433f4b3483f.jpg.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.vroVu_4dAw

اگر شما قصد دارید تصویر GIF خود را از محتواهای از پیش آماده شده بسازید، می توانید یک گروه از تصاویر را انتخاب کرده و سپس طبق سلیقه خود ترتیب آن ها را مشخص کنید.

ximg_574343699e627.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.eP3voFi18K

صرف نظر از این که شما بخواهید با استفاده از دوربین و فیلم یک GIF بسازید و یا با استفاده از تصاویر این کار را انجام دهید، شما باید بتوانید قبل از ذخیره، آن ها را ویرایش کنید.

ximg_574343a23f119.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.C6lagTZk7d

پس از پایان مراحل ویرایش، GIF Maker گزینه هایی را در اختیار شما قرار می دهد که شامل امکان اشتراک گذاری تصویر با شبکه های اجتماعی محبوب نیز می شود.

ximg_574344236d111.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.1Zui23sjwV

GIF Maker برنامه کاربردی محبوبی در سیستم عامل اندروید است و خبر خوب این است که این اپلیکیشن به صورت کامل رایگان است. شما با استفاده از این اپلیکیشن دمی توانید به سادگی و آسانی تصویر GIF خود را در عرض چند دقیقه ایجاد کنید.

 

GifBoom Pro در آیفون

در اپ استور تعداد اپلیکیشن های ساخت GIF کمتری قابل یافت است، ولی ما توانستیم نهایتا اپلیکیشن GifBoom Pro را پیدا کنیم که نحوه کار با آن به سادگی GIF Maker است (یک نسخه از GifBoom برای اندروید در پلی استور وجود دارد، ولی محبوبیت آن به اندازه GIF Maker نیست).

این اپلیکیشن دارای دو نسخه است:  GifBoom و GifBoom Pro. اپلیکیشن GifBoom بیشتر با هدف اشتراک گذاری طراحی شده است و روی اینترنت متمرکز است. ولی برای ساخت آسان و ساده تصاویر GIF ما نسخه GifBoom Pro را برای هدف خود مناسب تری می دانیم.

رابط کاربری GifBoom Pro بسیار ساده و دلچسب است. اگر شما تصویر GIF ذخیره شده ای در دستگاه خود داشته باشید، آن ها در صفحه اصلی اپلیکیشن به نمایش در می آیند.

در ردیف پایینی شما به چهار دکمه دسترسی دارید که به ترتیب از چپ به راست این وظایف را انجام می دهند: ساختن GIF با استفاده از دوربین، ساختن GIF با استفاده از تصاویر ثابت موجود در گوشی، ساختن GIF با استفاده از فیلم های موجود در گوشی و گزینه چهارم نیز امکان انتخاب یک تصویر متحرک GIF و ویرایش آن را فراهم می کند.

ximg_574397ae7215c.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.Gqwm_us4d_

برای مثال، اگر ما دکمه دوربین را لمس کنیم، به یک دوربین با امکانات مختلف دسترسی پیدا می کنیم.

ximg_57437d17c9e49.jpg.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.prG4A4gXqX

در اینجا ما روی دکمه تصاویر ضربه زده ایم و اکنون قادریم هر تصویری که دوست داریم را برای ساختن یک GIF انتخاب کنید (حداکثر ۶۰ تصویر).

ximg_574388941b00e.jpg.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.f7j0ArO6zM

پس از این که تصاویر خود را انتخاب کردید، می توانید سرعت آن را تنظیم کرده و فیلتر و متن به ان اضافه کنید.

ximg_5743887cd3332.jpg.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.5HPrGx_yit

در نهایت می توانید فایل GIF ساخته شده را با شبکه های اجتماعی پیشنهاد شده به اشتراک بگذارید و یا آن را روی دستگاه خود ذخیره نمایید.

ximg_5743897726c48.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.OjtudAInp8

هر دو این اپلیکیشن ها یعنی GIF Maker و GifBoom Pro کاربرد آسانی دارند و شما در هنگام کار با آن ها و استفاده از قابلیت ها مشکلی نخواهید داشت.

در حقیقت امروزه ساختن تصاویر متحرک GIF در رایانه ها و موبایل ها به سادگی انتظار فیلم در یوتیوب است.

تنها بخشی که به فکر کردن نیاز دارد، این است که چه چیزی می خواهید بسازید.

 یک دیدگاه

amin

لطفا لینک دانلودشونم بزارین

دیدگاه ها:

  1. amin گفت:

    لطفا لینک دانلودشونم بزارین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *