درمان قطعی برخی بیماران MS برای اولین بار

تحقیقات پزشکی کاری طاقت فرسا و دارای هزاران بن بست می‌باشند. پس باید گفته شود که شجاعت زیادی بویژه در آزمایش‌های بالینی شامل موجودات زنده و انسان‌ها لازم است صورت گیرد.  گاهی این تحقیقات نتیجه نهایی خوبی دارند.

به گزارش کلیک، اخیرا دانشمندان دانشگاه اوتاوا به کشف تازه ایی در خصوص بیماری اِم اِس دست یافتند. با این کشف اکنون روزنه امیدی برای ۲٫۳ میلیون نفر جمعیت در سراسر جهان شامل صدهزار نفر جمعیت کانادا که از بیماری کشنده ای به نام مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس رنج می‌برند وجود دارد.

ام اس زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی که در حالت عادی از بدن علیه بیماری زاهای بیگانه حفاظت می‌کند سهوا به خود سیستم عصبی مرکزی بدن شامل مغز و نخاع شوکی و اعصاب چشمی حمله نماید. این مسئله می‌تواند منجر به علائمی از دید تار گرفته تا خستگی مفرط و فلج نسبی یا کامل شود. در بیماری ام اس، سیستم ایمنی بدن شروع به حمله به مغز و نخاع دوتا از اجزاء مهم که سیستم مرکزی اعصاب را کنترل می‌کنند، کرده و باعث فلج شدن و از کارافتادگی آنها می‌شود. سایر بیماری‌های خودایمنی شامل لوپوس و آرتریت روماتوئید می‌شود.

در ابتدا تحقیقات انجام شده توسط دکتر هارولد اتکینز و دکتر مارک فریدمن، دانشمندان دانشگاه اوتاوا مشخص کرد که رویه پرقدرتی که کاملا سیستم ایمنی را درگیر می سازد و سپس با استفاده از سلول های خونی سیستم جدیدی را ایجاد می‌کند می‌تواند تمام علائم التهابی آسیب رسان مغز را در افراد مبتلا به ام اس زود هنگام و تهاجمی تخفیف داده و بهبودی را تسهیل بخشد.

دکتر اتکینز پزشک و دانشمند بیمارستان اوتاوا و دانشیار دانشگاه اوتاوا می‌گوید که آزمایش ما اولین نمونه‌ای است که سرکوب کامل و بلند مدت تمام فعالیت‌های التهابی مغز افراد دچار ام اس را نشان می‌دهد.

هم دکتر اتکینز و هم دکتر فریدمن که مجری تحقیقات ام اس در بیمارستان اوتاوا و استادتمام عصب شناسی در دانشگاه اوتاوا هستند می‌گویند که افراد مبتلا به ام اس دارای ناتوانی طولانی معنادار احتمالا از تحقیقات آن‌ها سود نخواهند برد.

اما آن‌ها معتقدند که درمان برای بخش کوچکی از افراد دچار ام اس فعال مناسب می‌باشد.

دکتر فریدمن می گوید: هرچند این آزمایش نسبتا کوچک بوده است اما آزمایشی قوی و با طولانی ترین پیگیری آینده نگرانه نسبت به هر گروه درمانی این چنینی می‌باشد و این مسئله است که نتایج را بسیار متقاعدکننده می‌سازد.

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *