آیا فیسبوک به یک سرویس تمام ویدیویی تبدیل می‌‌‌شود؟

طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته فیسبوک در آینده نه چندان دور به چیزی شبیه به YouTube بدل خواهد شد.

به گزارش کلیک، روند کاری فیسبوک در سال گذشته نشان داد که این غول شبکه اجتماعی درباره محتوای ویدیویی بسیار جدی است. اخیرا، Nicola Mendelsohn، نایب رییس شرکت EMEA شفاف‌سازی بیشتری در این مورد انجام داد و اعلام کرد که این موضوع در آینده نیز جدی‌تر خواهد شد.

علاوه بر این طبق گفته‌های Fortune، که قوی‌ترین انجمن بین‌المللی زنان در لندن است، این احتمال می‌رود که فیسبوک به یک سرویس تمام ویدیویی در طی پنج سال آینده تبدیل شود.

Mendelsohn تشریح کرد که این آینده‌نگری او درباره گوگل از آن جا نشات می‌‌گیرد که فیسبوک سال به سال پست‌های متنی خود را کاهش داده است و از طرفی دیگر ویدیوها و تصاویری که اخیرا از طریق این سرویس به اشتراک گذاشته می‌شود، در حال افزایش است. .

به طور واضح گجت‌های شخصی و زیرساخت‌های فناوری طی پنج سال آینده بهبود خواهد یافت و استفاده از آن‌ها آسان‌تر و عمومی‌‌‌تر خواهد شد. هم‌چنین تصور این که ویدیو به چیزی متداول‌تر از آنچه که هست تبدیل شود، سخت است. اما می‌توان پیش‌بینی کرد که محتوای متنی به این زودی‌ها جایگاه خود را نزد کاربران از دست نخواهد داد و تا سال ۲۰۲۱ محبوب خواهد بود.

یکی از دلایل این موضوع آن است که توسط پست‌های متنی می‌توان محتوای خود را با ملاحظات بیشتری منتشر کرد. مطمئنا هر کاربری می‌تواند پست ویدیویی بر روی دیوار خود از هر نقطه شهر که در آن حضور دارد، بگذارد. حتی می‌توان این کار را هم‌اکنون نیز توسط فیسبوک انجام داد. اما نکته اینجا است که چطور یک کاربر می‌‌‌تواند چنین کاری را انجام دهد بدون آن که کسانی که در اطراف او حضور دارند صحبت‌های او را در هنگام گذاشتن یک پست ویدیویی بشنوند. با این اوصاف یک پست متنی می‌تواند در چنین شرایطی کاملا مناسب و ضروری به نظر برسد. در حقیقت صفحه کلید و یک پست متنی به کاربران اجازه می‌دهد تا بدون آن که دچار درگیری فیزیکی با مردم اطراف خود شوند، فریاد بکشند و  هر اندازه که دوست دارند گستاخانه و بی‌ادبانه احساسات خود را بیان کنند.

یکی دیگر از مزایای پست‌های متنی آن است که به شما اجازه خواهند داد تا لذت فکر کردن را از دست ندهید و بتوانید قبل از انتشار آن، کلمات خود را ویرایش نمایید. اما شما چنین امکاناتی در یک پست ویدیویی ندارید.

کاربران به دلایل زیادی خوراک‌های خبری خود را بررسی می‌کنند. آن‌ها دوست دارند، بدانند که دوستانشان در چه حالی هستند. یا این که برای رفع خستگی خود در طول سفرهای بین راهی یا برای آگاه شدن از خبرهای روز یا لذت بردن از مطالب جالب در اوقات فراغت خود، خوراک خبریشان را مرور می‌کنند.

این که چه چیزی در میان انبوه خوراک خبریتان شما را جذب می‌کند به عوامل متعددی بستگی دارد که از جمله آن‌ها می‌‌توان به حال و هوای شما، میزان زمان آزاد شما در آن بازه زمانی و این که شما در چه محیطی برای خواندن و دیدن خوراک خبریتان قرار دارد، بستگی دارد.

ویدیو برای بیان یک داستان بسیار عالی است اما نمی‌توان گفت که ویدیو مناسب‌ترین رسانه در هر مکان یا زمانی است.

فیسبوک

علاوه براین می‌توان گفت که بیشتر کابران از ترکیبی از ویدیو، صدا و متن در پست‌های خود استفاده کرده و لذت می‌برند و اگر  قرار باشد که تنها از ویدیو استفاده نمایند، احتمال این که به سمت Vine یا YouTube گرایش پیدا کنند وجود دارد.

تمام مطالب گفته شده نشان می‌‌دهد که نظرات Mendelsohn درباره آینده کاملا صحیح است. شاید او گوی جادویی داشته باشد که آن گوی شامل اطلاعاتی از کاربرد فیسبوک در آینده است و همه چیز را توسط آن پیش‌گویی می‌‌کند!

اما حتی تصور این که فیسبوک به یک رسانه تمام ویدیویی تبدیل شود، ترسناک است.

البته ممکن است تصور گفته شده برای بسیاری از افراد کوته فکرانه به نظر آید. اما افزایش محبوبیت فایل‌های گیف (ویدیوهای که نیازی به صدا ندارد مانند کلیپ‌های BuzzFeed)، ویدیوهای ۱ ثانیه‌ای که توسط نرم‌افزار Boomerang تولید می‌‌شوند و تصاویر ۳۶۰ درجه، همگی نشان‌دهنده آن است که مردم تمایل دارند محتوای غنی‌تری به اشتراک بگذارند، و کارهایی انجام دهند که فراتر از به‌روز رسانی دیوار فیسبوک با گرفتن یک عکس سلفی است.

هیچ چیز قطعی نیست و پیش‌بینی این که از هم‌اکنون تا پنج سال آینده چه رخ خواهد داد، کار چندان ساده‌ای نیست. ممکن است فیسبوک واقعا در آینده‌ای نه چندان دور به یک سرویس تعاملی کاملا ویدیویی تبدیل شود و شبکه‌های اجتماعی دیگر مانند توییتر در زمینه محتوای متنی پیشرفت بیشتری کنند.

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *