محققان اولین پردازنده هزار هسته‌ای را تولید می‌کنند

|
۰ دیدگاه

مطمئنا تا قبل از با پردارنده های “چند هسته ای” آشنا بوده‌اید، اما به احتمال این اولین بار است که  راجع به یک پردازنده‌ جدید هزار هسته ای خبری را می‌خوانید!

به گزارش کلیک، محققی به نام UC Davis یک پردازنده هزار هسته ای را به نام KiloCore توسعه داده است که همان طور که از اسمش مشخص است، از هزار هسته برای انجام پردازش ها بهره می‌برد. شایان ذکر است که این پردازنده برای انجام بسیاری از پردازش ها و کارهای سنگین مانند رمزگذاری داده، پردازش اطلاعات حجیم علمی و رمزگذاری ویدئو بسیار ایده آل به شمار می ‌رود. مهم‌تر از این ها، مزیت این پردازنده تنها در نحوه پردازش و عملکرد نیست؛ بلکه به لطف امکان از کار انداختن هسته ها، این چیپ می‌تواند ۱۱۵ میلیارد دستورالعمل را در ثانیه و تنها با مصرف ۰٫۷ وات توان به اجرا بگذارد و این یعنی استفاده از یک باتری AA تکی برای به کار انداختن آن!

با این وجود، زیاد نباید راجع به این محصول جدید خوش بین بود؛ چرا که نباید انتظار تولید انبوه این پردازنده را داشته باشیم. دانشگاه مربوطه عمل ساخت چیپ را به IBM واگذارد کرد که البته این شرکت عمل ساخت چیپ را با استفاده از پردازش نسبتا سنتی ۳۲ نانومتری به اتمام رساند و این در حالی است که جدیدترین پردازشگر های حال حاضر صنعت فناوری در دنیا از  تکنیک ۱۴ نانومتری که کارامد تر و کوچک تر از ۳۲ نانومتری است، نهایت استفاده را می‌برند. با این وجود، می‌توان خوش بین بود که با این اقدام، پردازشگر هایی با هسته های متعدد به گوشی های هوشمند راه پیدا کنند و این عرصه را بیش از پیش قدرت‌مند تر جلوه دهند. البته از ذکر این نکته غاقل نشویم که این پردازشگر ها در همه موارد نیز مفید واقع نمی‌شوند و حتی می توان گفت در برخی شرایط، استفاده از پردازشگر هایی با تعداد هسته پایین تر و آهسته تر نتیحه بهتری خواهد داد،‌ اما می‌تواند به سرعت انجام کارهای مورد نیاز شما در گوشی هوشمند یا لپ تاپ کمک شایانی بکند.

منبع: MSN

0 پسندیده شده
محمدرضا رشیدی
محمدرضا رشیدی هستم. دانشجوی کارشناسی فناوری اطلاعات دانشگاه آزاد نجف آباد و مدرس زبان در موسسه جهاد دانشگاهی واحد اصفهان .حدود 5 سالی هست که در زمینه ترجمه و ویرایش مقالات مجلات اینترنتی فعالیت می کنم و کتاب هایی رو هم ترجمه کردم که به صورت اینترنتی منتشر شدند که بارز ترینشون کتاب امنیت گوگل بود. حالا هم این افتخارو دارم که در خدمت شما عزیزان خوانندگان مجله اینترنتی کلیک باشم.
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.